Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Rog poza admisie Espero 1,5 DOHC

Recommended Posts

Rog pe cineva din cei ce poseda Espero 1,5 DOHC sa puna pe forum poza cu partea de admisie aer in care sa se vada bine : capacul filtrului de aer , rezonatorul si furtunul ce face legatura cu rezonatorul si admisia din motor . Multumesc .

Share this post


Link to post

wooow. Ce ti se pare ca e diferit la executive 1,5 dohc fata de espero 1,5 dohc de ai nevoie de poza?

Share this post


Link to post

...pai Cielo EXE nu are rezonator si Espero 1,5 DOHC ARE .

Si d'aia vreau si eu sa'i pun :wink: si vreau sa stiu ce trebuie sa cumpar ...

Share this post


Link to post

Am inteles.Pai cred ca decit rezonatorul si tubul filtru aer-galeria admisie.

Share this post


Link to post

E clar ca'mi trebuie :

-rezonator (am facut rost)

-furtun legatura filtru-rezonator-admisie motor -foarte probabil sa'mi trebuiasca cel de Espero 1,5 DOHC

-capac filtru aer -- cu senzorul MAT pe el nu pe furtun ca la Exe DOHC

Si tocmai din cauza asta trebuie sa vad cum se "asheaza" componentele la Espero 1,5 DOHC :wink:

Share this post


Link to post

Si mai detaliat dar tot Polonia :

Share this post


Link to post

Si acum o shmecherie care vine sa inlocuiasca rezonatorul :shock: (aceeashi sursa) , oare cum functioneaza :?: :roll:

Share this post


Link to post

...insa sper in continuare la o poza de Espero 1,5 de la noi ... :( :roll:

Share this post


Link to post

Dar ce face rezonatorul ala care-l se pare ca il am eu fata de executivul tau care n-are?!?

Share this post


Link to post
Dar ce face rezonatorul ala care-l se pare ca il am eu fata de executivul tau care n-are?!?

 

mda...chiar, ce face rezonatorul ala?... :scarpin:

Share this post


Link to post

...rezonatorul ---- intra in "rezonanta" si reduce nivelul zgomotului de admisie - grohaitul ala cind accelerezi .

Tulumba aia goala "ia" zgomotul si'l defazeaza cu 180grade , apoi il "intoarce" defazat in admisie . Cele doua zgomote/semnale tind sa se anuleze .

 

Alte firme mai mari(auto si aero) aveau la un momentdat ideea de a culege cu niste microfoane zgomotul din habitaclu cel ce "opereaza" la nivelul urechilor sa'l defazeze si sa'l amplifice(atit cit este necesar) prin instalatia de sunet , :wink: cu efect "linistitor" . :lol:

Share this post


Link to post

Foarte uimit. Cum adica n-ai rezonator? La tine din filtru de aer vine furntunul de admisie si intra direct in admisia de la motor? Sa inteleg ca pe DOHC pur si simplu nu exista?

 

Daca nu ai inseamna ca a fost scos?. La mine pe Cexe SOHC, totul arata identic cu GLE din punctul asta de vedere. Am atasat schema (in Paint sorry), ca vreau si eu sa ma lamuresc ce-ti lipseste. Plus ca fara rezonator masina face ca un tractor, mi se pare chiar neplacut sa merg fara el.

rezonator_thumb.png

Share this post


Link to post

Da "lipseste" , nu a fost montat din fabrica la C exe DOHC .

Dar la Espero 1,5 DOHC este si eu vreau sa'l montez si la mine .

 

P.S. la tine ca sa nu'ti mai explodeze admisia mergi la un srvice de gaz si monteaza'i supapa de "unic sens" - o chestie din cauciuc . :wink:

Share this post


Link to post

Merge, merge numai ca postul e din 2004. Intre timp o fi gasit el ceva =)) .

Share this post


Link to post
Merge, merge numai ca postul e din 2004. Intre timp o fi gasit el ceva =)) .

 

La al meu cielo exista rezonatorul, dar motorul are un "grohait" cand il accelez, se aude foarte nasol si in habitaclu...Presupun ca nu are ce sa se defecteze la rezonator deoarece este o cutie goala. Or mai fi si alte piese care trebuie verificate referitor la zgmotul urat al motorului?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...