Jump to content
Sign in to follow this  
ovi_jer

Recomandari becuri far STANDARD

Recommended Posts

satori said:
Cei ce se intalnesc noaptea cu tine ce zic?  :-? Nu e o acuzatie, vorbesc serios.

 

in fiecare weekend plec din bucuresti si de foarte mult ori ma prinde intunericul. de doua ori mi-au facut semn cu farurile cei din sensul opus in doi ani. toata treaba este sa fie bine reglate (ca orice far de altfel).

 

daca e cineva interesat am doua Philips Vision Plus H4 12V 60/55w (luate de la Aspad) de vanzare la jumatate de pret. le-am folosit doar o luna, pe urma mi-am pus becuri adevarate.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Mie phillips blue vision mi s-au ars unul dupa o ora, si al doilea dupa o saptamana... Si erau luate de afara, s-au prajit tot pe faza scurta. Au ajuns lampa de camping :D

 

Personal prefer becurile din Romania. Am vazut puteri care in vest sunt interzise... Preferatul meu e un becul Tesla de 110/90W luate de acum 100 ani care inca merg si pe care le-am trecut deja prin doua masini (moskwich 1500 - da, se potriveau halogene fara probleme pentru aveam faruri noi - si seat ibiza :D ) si le voi pune si la a 3-a (oscilez intre accent si nubira).

 

PS

 

Xenoanele "artizanale" pun probleme de omologare sau la controlul tehnic?

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Fratilor spuneti-mi ce tip de bec (faruri) am eu la Nubira 1, H1, H4, H... si cio mai fi, ca nu stiu.!?

Unde gasesc Philips Blue Vision sau Vision Plus sa cumpar, in afara de Augsburg?

Multam'

Share this post


Link to post
www.aspad.ro

 

esti tare amabil; am fost pe site-ul lor, am vazut, am luat la cunostinta de pret, am sunat, vand numai pe firme, si factura minim 500.000, Blue Vision (perechea) aprox. 400.000, pt. pers fiz. numai prin Augsburg...

Share this post


Link to post

1. Dacă eşti de prin meleagurile mele de la magazinul Frontal.

2. Dacă ai Nubira 3, ai altfel de becuri decât la N1 sau N2.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Deja o dau in probleme tehnice, dar:

Nu am vazut sa intre vapori decat in semnalizatorul stanga. Am becuri de putere mare (Phillips Rally de 100w) deoarece cu cele vechi(Osram) nu vedeam la mai mult de 5-10 metri si nu exagerez! Cand am luat masina si am facut primul drum a fost imposibil sa merg cu mai mult de 60km/h noaptea, a trebuit sa merg in spatele unuia.

PS. Pentru cei care cred ca ii orbesc pe ceilalti sau ceva, nu am primit ever vre-un flash pe lumina de intalnire!

la deranjul produs nici nu se compara de ex cu Matiz sau Logan.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

de unde ai becurile Phillips Rally de 100w ?

Share this post


Link to post

Phillips Rally H4 12V 100/90W, asa ceva as vrea sa cumpar si eu, pentru ca ma obosesc foarte tare becurile care le am acum cand conduc noaptea, oare ASPAD trimite prin posta ? Ai pus releu pe fiecare bec ?

Share this post


Link to post

Espero avea deja relee, nu a fost nevoie, nu stiu la Cielo. Aspad nu trimite prin posta si vinde doar la persone fizice.

Share this post


Link to post

Sunt persoana fizica asta nu ar fi problema, ar fi bine daca ar trece pe aici vreun distribuitor de-al lor sau ar trimite prin posta.

 

Care stie daca tine instalatia electrica de la cielo becuri de 100W sau trebuie puse releuri.

Share this post


Link to post

S-a incurcat putin ... ASPAD vinde doar pentru persoane juridice sau prin distribuitori (mai bine suna-i si intreaba-i daca au vre-un distribuitor la tine in zona.

 

In alta ordine de idei, daca nu ma insel becurile acelea de raliu nu sunt omologate pt strada ci doar pentru raliu (de asta se si numesc asa) plus ca ar insemna ca n-ai respect fata de ceilalti conducatori in trafic .

Asa ca-ti recomand VisionPlus (+50%) - au am asa ceva si sunt f. multumit de ele.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Da, scuze, vroiam sa zic persoane juridice, si ca nu vinde la persoane fizice.

Intradevar, nu cred ca sunt legale becurile, dar chestia cu respectul fata de ceilalti nu e adevarata.

Cred ca VisionPlus sau NightGuide sunt foarte bune, dar sunt destul de scumpe.

Share this post


Link to post

VisionPlus nu costa mult, NightGuide da.

Share this post


Link to post

scuze am gresit si eu, m-am gandit ca persoana juridica ai vrut sa zici, sunt persoana juridica si le cumpar pe firma daca au vreun distribuitor prin zona, luni o sa ii sun sa vad ce rezolv, acum am Phillips Premium si nu sunt multumit de ele.

Share this post


Link to post
Espero avea deja relee, nu a fost nevoie, nu stiu la Cielo.

 

Avem. Nu stiu la toate (Ro/Ko) dar cel putin eu (Ko) am becuri de 90/100 si, dupa teste laborioase (tensiune, caldura, drum, timp, ambele faze aprinse, etc) am tras concluzia "no prob' ". Teoretic tin.

Share this post


Link to post

am vorbit la ASPAD si trimit prin roexpres cu ramburs, maine le primesc, sper sa tina si la mine instalatia becurile astea.

Share this post


Link to post

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, dar in concluzie la un Cielo Gle, daca ii pui becurii de 100 W rezista instalatia sau nu?

Share this post


Link to post

mi-au venit becurile Phillips Rally de la ASPAD ieri dimineata, ieri le-am montat, lumineaza foarte puternic si bine, si nici nu deranjeaza pe colegii din trafic pentru ca le-am reglat sa bata mai jos. faza scurta bate jos dar pe lunga fac ziua afara. acum sper sa tina instalatie, am mers aseara vreo 2 ore cu ele aprinse si nu s-a intamplat nimic.

Share this post


Link to post

am gasit Vision Plus la Aspad, sunt belea (comparativ cu ce am avut-osram), merita banii 400.000 perechea

Share this post


Link to post
am gasit Vision Plus la Aspad, sunt belea (comparativ cu ce am avut-osram), merita banii 400.000 perechea

 

pe un topic pe aici se spunea ca nu se merita in sensul ca nu e mare diferenta, ba chiar tipul respectiv le vindea. acum ce sa cred...si eu mi-as lua pt cielo...

Share this post


Link to post

becurile alea philips nu le comercializeaza numai augsburg-ul pt persoane fizice. eu mi-am luat zilele trecute de la un magazin de piese auto pe undeva pe langa liceul Rosetti. am dat 500.000 pe ele ce-i drept...dar decat sa alerg prin tot Bucurestiul am preferat sa dau 100.000 in plus. Becurile chiar merita banii, pana acum sunt f multumit de el (am vision plus 50%). Se vede diferenta fata de celelalte. Prin oras nu e cine stie ce diferenta, pt ca majoritatea strazilor sunt luminate, dar daca iesi la un drum intins afara...chiar o sa isi faca treaba!

Share this post


Link to post

Pentru Cielo iti trebuie bec ... in functie de ce bec iti trebuie :mrgreen: adica mai exact, ce bec vrei sa schimbi ? de far, de proiector, de bord, de plafoniera ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...