Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Fise bujii Tesla siliconice

Recommended Posts

O'menilor buni, am vazut azi subiectul in Carrefour Colentina, costa 350.000ROL tot setul pentru Tico/Matiz.

 

Ca de ce va spun: amicul Ondrej a pus asa ceva pe troaca lui, impreuna cu bujii Brisck (3 sau 4 electrozi, parca) si filtru aer K&N; el zice ca toata instalatia asta functioneaza foarte bine, reduce cu 2s demarajul 0-100km/h si v.max=155; acuma nu stiu cit or face fisele de bujii, dar faptul ca sint siliconice e o chestie buna ... zic si eu ...

Share this post


Link to post

Bujii Brisk am avut si eu pe Dacie si le-am exploatat mai mult decat Sinteroamele.Despre imbunatatirea performantelor nu prea as zice nimic.

Share this post


Link to post

sper sa nu fiu off topic

Am avut fise Tesla siliconice la Dacia... Cand le-a vazut mecanicu' a aruncat cu ele dupa mine... si mi-a pus de Urziceni! Nu e aplicabil la Matiz, dar probabil sunt la fel de "bune" si astea... Eu le-as schimba cu unele originale, banuiesc ca se gasesc...

Inconvenient: se rup foarte usor cand sunt "calde"... trebuie tras neaparat de cauciuc, nu de fir!

Din auzite: sunt cam naspa. (nu dati cu pietre!)

Share this post


Link to post

...da' bujii cu 4 electrozi as incerca fara pic de regrete! Daca mai sunt si Bosch, e perfect.

Share this post


Link to post

ba eu am avut siliconice la Dacie si am vandut-o cu ele dupa nu stiu cati ani!...Deci clar da!?....

Share this post


Link to post

Si eu zic ca sint bune ... pierderi minime de tensiune ...

Share this post


Link to post

Pe Oltcitul pe care l-am avut inainte (fabricatie 1983, primul din Iasi), frantuzesc total, am avut din fabrica cele mai bune fise de bujii pe care le-am vazut toata viata mea. Erau Bougicord. Au functionat 20 de ani si mai merg inca. Nu am vazut nicaieri de cumparat asa ceva. Am folosit si bujii Brisk si am fost extrem de multumit de ele.

Share this post


Link to post

In w/e mers cumparat Carrefour, 340.000ROL, montat; nu ma pot pronunta asupra performantelor, deoarece merg si pe benzina Agip Fpb98 si e mai sprintena asa oricum.

Share this post


Link to post

Stie cineva unde pot gasi fise Tesla in bucuresti, pt tico? Adica un loc unde sigur gasesc. si la ce pret

ca dupa 2 ani, cine stie pe unde mai sunt

dar pana la urma sunt mai bune decat cele originale, ca in dr taberei cele din krea sunt aproape 500.000 , cam mult, nu?

Share this post


Link to post

Pe autodaewoo.ro au fise cu 30 lei, cine mai vrea piese de acolo sa-mi zica si le pun in urmatoarea comanda, cea actuala tocmai a plecat spre bucuresti :(

Share this post


Link to post

@aztec - eu am vazut de curand (maxim o luna) fise siliconice Tesla pt matiz/tico la 35 RON in Car4 Orhideea.

Share this post


Link to post

saru'mana

Share this post


Link to post

ultima data cand am fost in car4 orhideea nu mai erau decat de nova si supernova, nu mai era nici macar pretul... si eu caut si inca nu am gasit, poate or mai avea prin alte car4...

Share this post


Link to post

Am sunat eu si au zis ca vand si la end-useri (desi in principal ei lucreaza cu magazine) Eu deja am nevoie sa achizitionez 2 seturi de fise si unul de bujii, mai cumpar inca 2 seturi de fise (una pt Aztec si inca una pt Tico_RS) intrucat aproape zilnic am drum pe langa sediul lor din Mihai Bravu. Mi-au zis ca setul de fise Tesla siliconice pt Tico ar costa in jur de 22 RON. Daca mai vrea si altcineva sa-mi dea PM.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Saptamana trecuta sau cu doua saptamani in urma, nu mai tin bine minte, erau in Cora Lujerului cu 33ron. Chiar m-am uitat la ele si ma gandeam daca sa-mi cumpar si nu mi-am luat, ca am o perioada de buget de austeritate.

Share this post


Link to post

:osanale: Saru'mana Senna, te trec pe lista de Craciun :osanale: , am o atmosfera disco atunci cand ridic capota...

Share this post


Link to post

Destul de :o fftopic: stie cineva ce rezistenta in Ohmi trebuie sa aiba fisele? Ca as pune si eu aparatul de masura pe dansele, da...

Share this post


Link to post

o sa caut cand ajung acasa...

Share this post


Link to post

Am montat subiectul, impreuna cu bujiile Brisk Extra LR17TC-1 cu 3 electrozi. Pacat ca fisele nu au cot in capatul care se racordeaza la bujii :-W in rest sunt O.K., trebuie impinse nitel mai mult ca sa intre bine. Despre cresterea performantei nu ma pot pronunta, ma tem sa nu fie placebo :lavolan:

Share this post


Link to post

Un mare :thumbl: pentru Tesla datorita prezentei clemelor in pachet. Eu le aveam rupte pe toate si in felul asta am rezolvat problema.

Share this post


Link to post

se mai gasesc? am si eu clemele rupte...

Share this post


Link to post

am vazut ieri in Cora (militari) la 330.000 parca, deci mai scumpe cu 100.000 decat la importator

Share this post


Link to post

Vorbeste cu Senna. Te ajuta el la un pret mai mic

Share this post


Link to post

Cleme cred ca mi-au ramas de la un pachet, caci am montat si pe un Tico cu ambele cleme originale intacte :D Dezavantajul este ca nu se pot prinde fix de motor, ci doar fisele intre ele :-W Pt alte fise noi trebuie sa va strangeti mai multi, ca sa nu oboseasca omu' de la depozit pt prea putin :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...