Jump to content
Sign in to follow this  
vb

Aprindere MIL - Engine Check

Recommended Posts

Prima idee, daca mai e de actualitate, este un scanner.

Ca sa iasa noxele trebuie ca ECU sa intre in modul de functionare corect (bucla inchisa). Sunt cateva conditii ca sa se intample asta: sondele lambda sa functioneze corect, parametrii short term trim si long term trim sa fie in limite normale (maxim 5-7%) adica motorul sa mearga cu amestec aer - benzina nici prea bogat nici prea sarac.

In afara de cele doua sonde lambda (pe care le poti observa pe scanner daca functioneaza bine sau nu) mai trebuie verificate bine furtunele de vacuum, din cauza pierderilor  poate rezulta un amestec prea bogat  si nu mai ies noxele. La pierderi mici ECU compenseaza prin amestec mai bogat si cateodata nu se cunoaste in mers (doar la consum).

Edited by perfidus
  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut ! de ceva timp Aveo 1.4 74KW are un engine check si pe OBDII apare eroare P0171 System Too Lean Bank 1 Sensor 1 . 

M-am uitat dupa fisuri pe tubulatura de admisie, nu exista. Am inteles ca ar putea fi de la senzorul O2 (sonda lamda) care regleaza amestecul.

A mai schimbat cineva sonda lambda 1 la aceasta motorizare ? ce ati pus aftermarket?  am gasit ceva Delphi ES20144-12B1  dar nu stiu daca o fi buna.

Pe Live Data la OBDII - O2 sensor 1 Voltage e total aiurea .. 0.000 sau 0.050V  am inteles ca ideal ar trebui sa fie pe la 0.450-0.475V   de asta il suspectez ca defect

Share this post


Link to post

Semnalul de la sonda lambda trebuie sa oscileze repede. Daca e constant, e buba. 

Denso face chestii bune, daca reperul mentionat de tine corespunde motorizarii, mergi cu incredere.

Share this post


Link to post

voltajul sondei la relanti ar trebui sa oscileze intre 0.1-0.9v. 

eu as sufera sa ii dai cu niste spray in admisie si da vezi daca voltajul se modifica. amestecul sarac poate fi si de la lipsa de alimentare. poate ai presiune slaba la benzina, poate filtru benzina, injectoare infundate, etc.  nu te grabi sa schimbi sonda, ca nu e doi lei. plus ca, am inteles ca trebuie musai originala. 

Share this post


Link to post

cu sondele O2 aftermarket observ ca e loterie, la mine cel putin nu a mers ok cu Delphi;   problema e ca nici de la GM nu gasesc si la un pret care nu dubleaza valoarea masinii :) 

Share this post


Link to post

In cazul pieselor gen, nu prea m-as abate de la originala. Un capat de bara, o bucsa, etc. mai merge si aftermarket insa in cazul pieselor de precizie cu rol determinant, categoric NU! Sap pina gasesc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...