Jump to content
Sign in to follow this  
Necre

Imbunatatire stabilitate

Recommended Posts

Am gasit asa ceva:

 

- set arcuri fabricate de FK ce coboara masina cu 35-40mm fata de standard. Ele arata cam asa:

attachicon.giffkde001.jpg

 

Ce ziceti, impreuna cu un set de amortizoare Kayaba(KYB) pe gaz(fata/spate) ar face echipa buna?

S-ar simti o imbunatatire a stabilitatii pe viraje? Ma gandesc ca s-ar putea rezolva si troncanitul puntii spate+topaitul spatelui la gropi, atunci cand este descarcat, avand in vedere ca amortizorul nu ar mai sta aproape de limita superioara a cursei.

 

Am eu asa ceva si e minunat. Mai putin gropile. Nu e chiar asa de inconfortabil, dar la gropi mai adanci tremura bordul. Ai impresia ca masina e mai grea si dispare balansul la acceleratie si frane (conduc un pic mai sprinten). Pe timp de iarna totusi nu cred ca e recomandat, la cat de bine se curata drumurile...

Share this post


Link to post

Cea mai buna solutie este achizitionarea unui BMW . Matizul are destinatie principala orasul ! La 50 km/ora nu cred ca are probleme cu stabilitatea . Nu cere de la masina ceva ce nu este gindita sa faca .

Share this post


Link to post

Cea mai buna solutie este achizitionarea unui BMW . Matizul are destinatie principala orasul ! La 50 km/ora nu cred ca are probleme cu stabilitatea . Nu cere de la masina ceva ce nu este gindita sa faca .

 

 

 

Oricum 50 (in general) e limita in oras. Dar si la aceea viteza se pot intampla accidente, chiar si cu un BMW.

Din experienta mea mult depinde de sofer in primul rand, apoi starea tehnica a masinii si in ultimul rand de producatorul (marca) masinii. Parerea mea este ca imbunatatirile facute pentru a mari siguranta in circulatie a unei masini (orice marca si fara a deranja ceilalti participanti in trafic) sunt tot timpul binevenite. Eu am investit in suspensii (KYB Excel-G pe gaz, arcuri FK) cauciucuri (un set vara, un set de iarna, noi ambele) si revizie tehnica (nu bate, nu troncane, discuri, placute, etc schimbate la timp). Puterea motorului nu e schimbata, doar reviziile de rigoare (cu piese si materiale de calitate). Cunosc multi cu BMW care nu fac ceea ce fac eu deoarece nu isi permit, si au niste masini neingrijite sau fac doar drumuri scurte.

Share this post


Link to post
On 2/23/2011 at 10:16 AM, SiNnY said:

Eu, pe matiz am pus arcuri sport de la FK si amortizoare pe gaz de la HYB si pot spune ca acum este alta masina...mult mai stabila in curbe, si la franare...si am facut si un test de top speed si pot spune ca acum am curaj sa merg cu ea cu 150 km / h :)

Stiu ca au trecut ani buni de la aceasta discutie insa mi-ai putea spune de unde as putea achizitiona arcuri si amortizoare mentionate de tine?

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...