Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Imbunatatiri Matiz

Recommended Posts

Flex..multumesc pt info..dar eu am vazut la un matiz al celor de la F&M tuning...care au si stand in Vitan...unul din ei sta pe la cinema aurora, in Iancului..adica pe langa mine..si are un matiz cu jante CMS...probabil o fi folosite niste distantiere sau nu stiu care este denumirea corecta a lor (stiam ca ceva cu F...) ..le-am vazut si intr-un catalog din germania, cu piese cu tuning...le alegi in functie de ce dimensiune vrei sa adaugi la ecartament...acum ideea e ca nu as avea incredere sa imi prind rotile de niste chestii intermediare...dar oricum..am vazut jante CMS pe matizul respectiv..o fi doar autocolantul..sau poate m-am inselat?

Share this post


Link to post

Stiu si eu? poate reusesti sa vorbesti cu proprietarul si te lamureste el ... eu am intrebat la importator (show-room-ul LASSA de pe Bld. Basarabia) si mi-au zis ca nu fac jante pentru Matiz ... de-aia mi-am luat Alessio, plus ca CMS-urile au o reputatie destul de proasta ...

Share this post


Link to post

si cat te-au costat alessio-urile?

rezista pe drumurile noastre de kk?

sincer mai bine merg cu roti de tabla "de origine" :D decat sa dau banii pe CMS-uri care sa ma bage in pom

 

...eu nu am matiZ..are prietena mea..eu am avut un opel vectra '92 1.8..dar l-am vandut si..din pacate..fiind cam Low budget...as lua un Matiz E...nu prea ma tenteaza un 2nd hand ca vad ca multi au probleme..mai bine dau un ban in plus si am 3 ani garantie

 

avantajul e ca am cunostinte la nivel d management la www.SEBASTIAN.ro dealer Daewoo..si ma bazez pe o tratare mai buna la service...dar cand ma gandesc sa trec la Matiz dupa un Vectra...imi plang de mila.

Share this post


Link to post

de ce va plangeti de becuri slabe...bagati niste pseudo-xenoane din targ sau carreforur/cora/praktiker..sunt maxim 300.000..au 100w..si dau lumina alb-albastra similara cu Xe...de departe lumea crede ca aveti vreo super masina cu xenoane..e chiar tare...femeia mea are un MAtiz E culoarea aia de caca ou de rata...i-am pus becuri din Praktiker (280.000) cica Plasma Xenon..vrajeala..ca nu scrie unde sunt facute...nu stiu cu cat la % brigthter...ma rog...daca o calc :D cu matizu'...noaptea..se mai dau oamenii din fata mea..crezand ca vin cu vreun Mini cooper probabil sau ceva mic si sport cu full option si xenoane..de-abia dupa ce ii depasesc..se trezesc oamenii cu hergheliile sub capota si ma fac muci...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca ai citi pe ici, pe colea, prin forum, vei afla tot ce te intereseaza atit despre jante cit si despre ce becuri vorbim ...

Share this post


Link to post

Ai dreptate..sunt multe opinii..dar sunt cam pe fuga...incerc sa citesc cat mai mult...m-a surprins faza cu cei ce se plang de lumina slaba a becurilor "de origine"

 

anyway ..toate cele bune! 8)

Share this post


Link to post

Suna acum si la mine cand uit luminile aprinse (pe timp de zi). Am patit de cateva ori asta si de fiecare data am stins luminile in timp util pentru a nu descarca periculos bateria.

Am instalat o sunatoare, din motive de conexiuni, in bord, intre bricheta si scrumiera. Am scos scrumiera si am demontat suportul acesteia. Prin spatiul relativ suficient, am "furat" un +pozitii din conectorul de iluminare a scrumierei (firul maro cu alb - ala negru este de masa) si de la bricheta un +accesorii (firul portocaliu - cel negru este de masa). Cea de a treia conexiune a fost mai cu cantec. Aveam nevoie de o legatura cu contactele de la usi. M-am sevit de acelasi punct de conexiune folosit si de alarma. Se demonteaza aparatoarea de plastic a pragului din stanga-fatza. Pe acolo urca sub bord fascicolul de cabluri care asigura legatura cu spatele masinii. In acel fascicol sunt doua fire albe. Cel care are niste liniute gri asigura conexiunea cu intrerupatoarele de la usi. Identificarea a fost rapida petru ca de el s-au legat si cei care au instalat alarma. Am realizat o legatura cu un cablu pana langa scrumiera. Am pus papuci la capetele celor trei fire si le-am conectat la "sunatoare". Acum daca uit luminile aprinse si cheia scoasa din contact, la deschiderea usii se umple de galagie masina. Pe post de sunatoare am folosit un releu special facut pentru asta de VW/Audi, modele mai vechi. Se poate folosi si sunatoarea ai desteapta cu piezo, rezistenta si diode de pe daciaforum.

Share this post


Link to post

Mi-am pus o aripioara de rechin pe Mati .

Arata super misto buburuza !

Bafta

Share this post


Link to post

cat costa o sunatoare din aia pentru faruri uitate (ca la matiz SE si cielo) ?

Share this post


Link to post

Stie cineva diferenta intre becurile alea Bosch +60% si Philips Vision+? Ca vreau sa imi iau nishte becuri si o comparatie intre astea doua pe forum nu am gasit. Cateva pareri va rog ca ard de nerabdare sa imi schimb si eu lumanarile de philipsPremium pe care le are din fabrica! :thanks:

Share this post


Link to post

:? Fi sigur am citit despre vision+, ideea e ca vreau pareri si despre bosch +60%. Sa stiu care sunt mai bune, ca am gasit Bosch, toata gama la un magazin si nuj ce sa fac...Philips sau Bosch! Help please :shock:

Share this post


Link to post

Eu nu stiu pe nimeni ca si-a montat Bosch dar Philips sunt mai bune decat originalele de pe Matiz.

Share this post


Link to post

..care, by the way, sunt tot philips... insa entry-level.. :-D

Share this post


Link to post

Ce beneficii ar fi daca se schimba becuriile in afara de efectul 'cool'?

Mie mi se par becuriile astea de Matiz ok. Am mers si noaptea cu Matizu si se vede super.

Share this post


Link to post
Am mers si noaptea cu Matizu si se vede super.

Si eu sunt multumit de farurile de la Matiz. Am becurile originale ca si ochii care nu mai sunt chiar nou-noutzi :lol:

Alta e beleaua: Matizurile cam chiorasc pe cei de pe contrasens. De cate ori ma incrucisez cu un Matiz, ma gandesc ca si al meu face la fel. Parerea mea este ca spotul luminilor pe faza scurta este corect (RAR) dar cam imprastiat si creeaza un usor fenomen de orbire. Poate niste ecrane (sau cum se numesc palariile alea care se pun pe becuri) ar fi utile. Daca gasesc pe undeva am sa incerc si eu.

Share this post


Link to post

Chestia cu orbitu cam asa e, problema este in alta parte! Matizul are bancheta din spate chiar deasupra rotilor si arcurile de Matiz sunt f sensibile la greutatea aplicata in spate! Asa ca fasciculul luminos tinde sa se ridice prea mult!Cand te mai orbeste un Matiz sa te uiti sa vezi ca sigur exista un pasager pe banchete din spate si farurule sunt reglate pe 0! :wink: P.S. Am vazut in oferta la aspad nishte becuri Philips Power2Night! Cica ar fi lafel de bune ca vision+ dar ca au o nota de "trendy"! 8) Daca imi iau pana joi o sa vin si eu sa le vedeti!

Share this post


Link to post

Becurile VISION fac toti banii. M-am asezat cu un prieten care are CIELO, in paralel, si el nu batea ca distanta nici jumatate din cat vedeam eu cu ale mele (Philips Vision) de pe Matiz pe faza scurta !

Share this post


Link to post

Avand in vedere cum orbesc micii giganti, nu vreau sa ma intalnesc cu tine fm. Mai ales noaptea, pe serpentine! :?

Share this post


Link to post

Sa nu divagam, bataia farurilor e corecta, aliniata, nu e prea sus (ma rog, conteaza si soferul sa actioneze rotita de nivel corespunzatoare incarcarii); marea problema e ca la E-uri (majoritare pe sosele) SE VEDE BECUL! din cauza ca au facut o economie de 200.000ROL, cit costa ciupercile alea din capul halogenului de pe SE-uri ...

Share this post


Link to post

mah, ce pot sa zic...io am SE POWER si nu am ciuperca d-aia...! :) Am obs ca ciuperca aia nu mai e de ceva ani buni...adica s-a scos acu vreo 2 ani...presupun ca tot din motive de economie! Se gasesc de cumparat? :drinkers:

Share this post


Link to post
ciupercile alea din capul halogenului de pe SE-uri ...

 

Hopa, ti-a iesit un porumbel din gura! Te rog ia da tu mai multe detalii aici! Ce ciuperca?

Share this post


Link to post

Olinzilea alea concave (focalizatoare).

Personal cred ca sint inutile, bune pt ceilati participanti la trafic nu pt cel care le are :(

Share this post


Link to post

La SE-ul sacerdotal (zalmoxis :lol: :lol: :lol: ), in capul halogenului sint infipte niste ciuperci/capace/oglinzi, cum vrei sa le spui, care nu te mai lasa SA VEZI becul, cauza principala pentru care ne luam injuraturi pe motiv de faruri dereglate; Shenck, daca pentru proprietarul masinii nu aduc vreun folos, fi sigur ca pentru cei de pe contrasens sau cei din fata sint folositoare ... 8)

Share this post


Link to post

Da mai exact ce-am zis si io dar nu o sa vad prea multi care sa se duca sa-si cumepre ciuperci doar ca sa-i protejeze pe ceilati . Pe bune.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...