Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Englishman`s Daewoos

Recommended Posts

Daca tot te-ai chinuit nu puteai sa folosesti o bucata de plastic negu ( merge si pal melaminat ) de dimensiunea gaurii de sub Cas si in ea sa inglobezi butoanele in plan verrtical ?

NU e foarte greu.

 

Ceva de genul asta ( acolo unde acum a revenit casetofonul original era la momentul pozei acel HU 1 DIN ) . IN cazul tau ar ramane mult mai putin spatiu inconjurator butoanelor si s-ar vedea mai bine.

post-3313-1221384407_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Interesanta pozitionarea comezilor pt geamuri acolo!

insa ideea lui cumnatu m-i se pare si mai buna!

atasez si cateva poze prafuite de pe net...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ce cauciucuri ai tu acum? Dunlop SP01? Trebuie sa schimb si eu incaltarile si am gasit un set de 4 Dunloape SP01. Sti cumva cum se comporta iarna?

Share this post


Link to post
Sti cumva cum se comporta iarna?

 

Imi permit sa iti raspund eu

 

R: Dezastruos!!!!!!!! Sunt cauciucuri de uscat si de ploaie...intr-un cuvand ...DE vara :)

 

Cu toate ca sunt offtopic(pentru care imi cer scuze englezului) iti recomand de iarna sa iei KLEBER(eu de alea am si sunt excelente)

Share this post


Link to post

Mergi pe mana lui Uskt, am luat Dunloapele la sfatul lui si nu regret. Asa e , sunt pentru vara...Iarna nu as merge cu ele nici mort, se vede pe ele ca sunt facute pt asfalt curat sau ud exclusiv. Eu am pt iarna Barum Polaris 2 care sunt excelente.

 

@RD-WOO, sa mor, unde ai gasit pozele alea ?

 

Cumnatu, sincer nu am inteles ideea ta. Poate ca nici poza pusa nu e relevanta, oricum multumesc pt interes.

Share this post


Link to post

Ieri, din plictiseala, :mrgreen: am dat fetele de la portierele din fata jos si am aplicat pe interiorul portierelor un strat gros de antifon la spray Prevent, ( un spray la fiecare portiera) in mai multe straturi. In locul foliei de plastic dintre fete si usi, care erau vai de capul lor prafuite si murdare, am pus niste folie de parchet, din aceea alba si foamy. Nu aveam de gand sa fac operatiunea asta, dar dupa ce am vazut folia ramasa de la niste lucrari prin apartament, am zis hai sa-i gasesc o intrebuintare.

Rezultat? Ce am remarcat din prima este zgomotul mult mai infundat de inchidere a usilor si zgomotul per total din exterior mai redus. Placebo? Nu. Chiar se simte.

Saptamana viitoare urmeaza usile din spate.

 

PS. Dupa 5 ani impliniti cu brio, masinuta nu prezinta nici o urma de rugina - nici la portiere, nici la praguri, nicaieri, si asta dupa o inspectie amanuntita prilejuita de operatiunea mentionata.

Share this post


Link to post
Din dorinta de a avea butoanele la indemana, am repozitionat comenzile geamurilor sub cd player, unde au incaput fara mari modificari. ...

 

 

Bag seama ca ai vrea sa iti iei logan... :P :D

Nu merita sa incerci sa le montezi pe usa soferului?

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

pozitia butoanelor o fi cum o fi - dar metoda lor de actionare imi pare ca nu e deloc propice acelei amplasari... macar la logan apesi si pentru ridicare si pentru coborare - la woo trebuie sa "bagi degetul" ca sa ridici geamul...

ma gandesc ca pentru sofer ar fi mai bine invers pozitionate (rotite 180 de grade)

 

si o intrebare - in poza cu butoanele se vad niste masti de difuzoare pe lateralele consolei - detaliaza, te rog :)

Share this post


Link to post

Cu placere. Din pacate, cu isprava asta nu am de ce sa ma laud deloc...Am decupat plasticul ala si difuzoarele au incaput dupa ce am indoit putin pe partea stanga o rama metalica care era pe acolo pe interior. Am tras fire, am facut totul estetic, etc. Dar dezamagire crunta...se aude mult mai prost decat cu aceleasi difuzoare amplasate in bord. Efectiv acolo nu se formeaza deloc efectul de "cutie" de rezonanta, drept pentru care sunetul era mai mult decat nesatisfacator. Era acelasi lucru daca puneam difuzoarele atarnate de oglinda retrovizoare, in aer, exact aceeasi rezonanta o obtineam, adica ...zero.

Cum fapta a fost deja comisa, am scos difurile si le-am pus la loc in bord, dar am lasat capacele la locul lor sa nu se vada acele gauri facute in acel moment de inspiratie...tampita.

Evident ca urmeaza sa caut plasticul pe care l-am gaurit, la vreun magazin, ceva, dar slabe sanse sa gasesc.

Deocamdata, capacele trebuie sa mascheze acele gauri, acolo le las...

Nu recomand nimanui aceasta solutie decat daca, poate, cineva reuseste sa izoleze cumva spatiul de acolo astfel incat sa se formeze efectul de cutie de rezonanta cum trebuie...Loc este acolo, tin sa subliniez asta.

 

LE. Ai mare dreptate, chiar o sa le mut la 180 de grade, astfel incat degetul sa agate cum trebuie marginea butoanelor fara sa mi le contorsionez cum fac acum. In ciuda aprecierilor, sa stiti ca este extrem de confortabila pozitia lor acolo ! Daca sunt intr-a-ntaia, a treia sau a cincea, pot sa le actionez linistit si foarte comod extrem de comod, FARA SA IAU MANA de pe schimbatorul de viteze. Mi se pare un mare progres fata de clipele in care luam mana de pe maciulie, trageam bratul inapoi , cautam cu privirea butoanele pe langa centurile de siguranta si intr-un final ajungeam la ele.

Urmeaza "estetizarea" spatiului in care le-am amplasat. Am studiat si amplasarea lor pe portiera, dar acest lucru presupune gasirea unor butoane similare dar independente , nu in "bloc" , mai mici si mai finute, si apoi nu vad unde exact s-ar pupa astfel incat sa nu se vada ca este o improvizatie.

 

Oricum, solutia pe care am adoptat-o chiar o recomand cu caldura in cazul in care nu va deranjeaza apropierea vizuala de Golan.

 

 

Avand in vedere ca acest topic este si un fel de jurnal de bord , mai zic o chestie de care cred ca vor rade multi : aceasta masina va ramane in posesia subsemnatului TOTDEAUNA, nu o voi vinde niciodata, va imbatrani odata cu mine, vom rugini impreuna. Asta e si motivul pentru care vede doar cea mai buna benzina, cel mai bun ulei posibil si doar piese de origine. ( sa va zic oare ca schimb uleiul sintetic doar la 5000km?) Merge mult prea bine si ma simt prea bine in ea, plus amintirile tumultoase pe care deja le am si in care masina asta a jucat un rol foarte important. Evident ca va mai avea o surioara mult mai puternica si nou-nouta in cel mai scurt timp, dar va ramane masina mea de suflet. Nu stiu de ce am simtit nevoia sa impartasesc chestia asta, dar e adevarul. Dupa ce va avea o surioara, o voi lasa sa se odihneasca mai mult si o voi folosi pentru distante mai mari si obositoare. Ciudat, nu ma oboseste nici dupa 1000 km de mers aproape non-stop.

Edited by Englishman
  • Like 1

Share this post


Link to post

am banuit ca ai vrut sa muti difuzoarele... stiu bine ce e acolo in spate (sau mai bine zis ce nu e) si imi dau seama in ce hal ar putea sa (nu) se auda

te-am intrebat pentru ca mi-a trecut prin cap la un moment dat construirea unei incinte de "minisubwoofer" acolo - ceva cu un driver de 10 maxim 13cm :P

in bord e destul de ok acea "incinta" acustica - cu difuzoare bune se aude chiar ok

plasticele cred ca le gasesti la dezmembrari - vezi ca sunt vreo doua anunturi pe bursa - chiar daca sunt nexia sau cielo mai vechi - plasticele se potrivesc

Edited by madkat

Share this post


Link to post

In primul rand plasticul ala de acolo nu e destul de solid ca sa sustina o boxa si cel mai probabil vibreaza ca dracu'.

Share this post


Link to post

Asa e, vibreaza si se aude ca naiba. De fapt nici nu se aude sunetul in partea din fata atunci cand faderul este pe mijloc. Am facut cea mai neinspirata miscare posibila. Caut plastice peste tot, dar la bursa nu-mi raspunde omul. Iar in alta parte, nu mai stiu unde sa caut.

Share this post


Link to post

Diferenta intre Cielo meu ( cel din planul secund, cu aspect de bijuterie :D ) si altul, de aiurea, care are la bord un sfert din km mei, si pe talon aceiasi culoare. :lavolan:

 

Mi se pare mie sau orice asemanare este...inexistenta?

post-3072-1227386342_thumb.jpg

Edited by Englishman
  • Like 2

Share this post


Link to post

Cumparat astazi GPS, http://www.infodigital.ro/index/pd_id/31/1...uropei-(34tari)

dupa destul de multe comparatii si cercetari...Nu stiu daca am facut cea mai buna alegere, dar prima impresie este super. Timpul de reactie este foarte bun, se conecteaza foarte rapid la sateliti, indicatiile primite sunt coerente. Are player video, ceea ce am si cautat din start, precum si audio. Conexiunea Bluetooth impecabila, sincronizarea cu tel. si calc. instantanee. Vedem de acum in locatii necunoscute cum ma dirijeaza.

 

Saptamana viitoare urmeaza kitul de xenon, conform specificatiilor oferite cu amabilitate de Ovi_Jer.

post-3072-1231422817_thumb.jpg

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
Diferenta intre Cielo meu ( cel din planul secund, cu aspect de bijuterie :D ) si altul, de aiurea, care are la bord un sfert din km mei, si pe talon aceiasi culoare. :lavolan:

 

Mi se pare mie sau orice asemanare este...inexistenta?

 

Raule. Profiti ca celalalt Cielo nu este spalat :P

Share this post


Link to post

foarte fain gps-ul - am un prieten cu acest model si ne-a ghidat tot concediul - cat timp nu il pui pe "drumul cel mai scurt" (care risca sa te duca pe coclauri) este foarte bun

 

iar comparatia... ce face un polish dibaci, si masina traita in conditii mai bune :mrgreen:

Share this post


Link to post

Neah, cu polish dau foarte rar ca se subtiaza cu timpul vopseaua. Ceara solida sa traiasca, in schimb.

 

A naibii dracovenie de GPS...am bagat adresa casei de la tara si din oras m-a dus exact la destinatie, peste coclauri, pana si numarul casei coincidea. Ma asteptam sa-mi apara de acum pe ecran si cainele care a inceput sa latre dupa ce mi-a simtit de la departare masina.

O functie care mi se pare foarte tare este aceea ca poti face o fotografie a unui loc de aiurea si apoi poti seta dracia sa te duca exact in acel punct, fara sa specifici numele sau numarul destinatiei.

 

Singurul minus de pana acum mi se pare suportul de rahat care nu este deloc ergonomic. Odata fixat pe parbriz cu aparatul pe el, nu poti detasa aparatul fara sa scoti cablul de alimentare...apoi cand vreau sa-l pun din nou la loc trebuie sa fiu foarte atent ca clemele alea de prindere ca sa-i gasesc pozitia normala- pe intuneric e foarte aiurea. Ma rog, cred ca o sa vad ceva aftermarket de prindere mai fain.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

La drumuri lungi te termina daca e pus pe bord. Dupa aproape 800 de km cu gps pe bord imi faceau ochii ca beculetele. Dupa alti 1000km cu un gps pus mai jos nu aveam nimic. Parerea mea e sa ii cauti un loc mai jos undeva.

Mie mi se pare mare al naibii, e frumos ca e asa.. dar repet, eu nu le suport in ochi.

Share this post


Link to post
... cat timp nu il pui pe "drumul cel mai scurt" (care risca sa te duca pe coclauri) ...

 

Confirm

 

In spania am setat din greseala drumul cel mai scurt si am ajuns la un momentdat luandu-ma dupa el in curtea unui om :mrgreen:

Share this post


Link to post

Confirm si eu, tot un mio am avut... si oricum in general la IGO. Drumul cel mai scrut te baga pe toate coclaurile !!! Trebuie sa il lasi pe cel Rapid si e foarte ok. Cati inch are display-ul 3.5 ? Este chiar frumos sa il folosesti sanatos si fara incidente, iar in legatura cu condusul noaptea cu el pe bord, era sa cad intr-o rapa prin valcea nu e bine deloc acolo :) )

Share this post


Link to post

Acest mio are modul de night care nu e deranjant absolut deloc, cel putin pe mine nu m-a deranjat pana acum si am facut vreo cateva mii de km :thumbl:

Share this post


Link to post

uskt2005 imi pare rau ca iti spun, aparatul Mio nu are nici o optiune de noapte. Software-ul IGO are modul de night, deci toate hardware-urile gen mio care ruleaza igo au modul de night :)

Share this post


Link to post

Asa o fi, nu contest, ideea era ca pe modul de night pe mine nu ma deranjeaza oriunde ar fi pozitionat gps-ul

Share this post


Link to post
Acest mio are modul de night care nu e deranjant absolut deloc, cel putin pe mine nu m-a deranjat pana acum si am facut vreo cateva mii de km :thumbl:

Tu crezi ca ai descoperit america? =))

Eu nu am auzit de gps care sa nu aiba mod de noapte.

Orice lumina in plus la ochi deranjeaza.

Share this post


Link to post
Mi se pare mie sau orice asemanare este...inexistenta?

Ţi se pare! :P

Glumesc, evident, arată excelent maşina ta!

Referitor ce am zis la început, să ştii că am văzut maşini "varză", atât la interior, cât şi la exterior, care după un "tratament" corespunzător la o staţie specializată în aşa ceva, arătau "ca noi" :)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...