Jump to content
Sign in to follow this  
Michael_9N

Forja la Cielo

Recommended Posts

subscriu la nesubscrierea lui Vaxxi!

 

e mana cereasca o forja pt injectoare si adrenalina mea!

Share this post


Link to post

Cineva la inceput scria ca nu e voie sa te faca o dacie, pe unu cu un Cielo.

 

In primul rand, daca sunt 4 oameni in masina se simte ca draq la demaraj, adica eu daca am 4 oameni in masina nu dau forja decat asa la misto ca masina e mult mai puturoasa. Insa o Dacie poate sa faca un Cielo.

 

Am dat zilele trecute cu o dacie, eu cu Espero 1.8, si m-a facut, bine am plecat eu prost dupa loc, a luat avantaj o masina la plecare, dar cand mi-am revenit nu am putut sa-l ajung in aproximativ 400 m, si nu ma refer ca nu l-am ajuns, dar nici nu ma apropiam, daca plecam bine cred ca-l faceam, dar pana la proba contrarie nu-mi dau prea mult cu parerea. Dacia era Dacie 1310 adica berlina, dar avea motor de Dacie de 1.6 alea pt. politie si salvare, sau nu stiu exact. Si se simtea ca masina fuge tare de tot. Asa daca o vezi pe drum, te uiti la ea si spui, ce-i cu jaful ala frate? dar cand ii da...

 

Bafta!!!

Share this post


Link to post

Lasa-ne.. lasa-ne ...

 

Dacia nu e nicaieri in specificatiile producatorului superioara unui Cielo.

Deci daca nu e nu e ! Restul tine de sofer , uzura masinii etc.

 

Acum si pe mine m-a facut unul cu o Solentza dar sincer mi-a fost mila sa trag de Cielo in schimb cu Dacia de serviciu fac multe masini tari la stop si ati ghicit de ce pentru ca nu-i a mea.

Asa-i romanu' ... dar nu numai.

Edited by Nu_stiu_totul

Share this post


Link to post

la dacie la 50 intr-a 2-a ii sar pistoanele prin capota...

Share this post


Link to post

Vaxxi are derptate... La orice masina cu Injectie, o autostrada parcursa la un 130 - 150km/h (3200 - 4000RPM) nu-i poate face decat o curatire in sistemul de alimentare (benzina). Si inca ceva.. la Cielo, in cei 100 km cat poti sa mergi continuu in Ro pe o autostrada se duc circa 6,5-7L de benzina... in cam 40-45 min .. la temperatura normala de functionare ii face foarte bine unui motor folosit zi de zi in traficul urban. Plus ca mai invata si masina sa mearga!!! Nu ati observat ca dupa un drum mai lung altfel incepe sa mearga masina? Scade consumul? Trage mai bine, uraca in ture mai repede...???

Share this post


Link to post

1.6 Dacia nu face Cielo pe incercatelea auzitelea. Mi-a zis mie cineva :D . Cu oameni in masina, bujiile de acum doi ani, deastea, nu se pun. E vorba de motor ingrijit versus motor ingrijit. Sau nou versus nou. Stoc. Si vorbesc de SOHC.

 

Ori nu-i dati voi, ori e caftit motorul. Ori are ala ceva facut la 1.6. Ceea ce nu e imposibil, stiind ca 1.6 sunt cam rare, surpriza e mare cand te astepti sa te dai cu 1.3, reglata la bloc (blocul de apartamente, nu de motor).

Share this post


Link to post
la dacie la 50 intr-a 2-a ii sar pistoanele prin capota...

Nu chiar. Mie mi-a sarit un cuzinet la 6300 rpm la o dacie cu 4 viteze din '82 anul trecut. In viteza a 3-a.

Si al doilea cuzinet dupa inca 40km. :redface:

 

PS: dacia aia care zici ca te-a facut e cumva una alba mai joasa?

Salutare.

Share this post


Link to post

Desi mi s-a pus custom title "cavaler de colibasi" trebuie sa-mi exprim si eu neincrederea ca o berlina (cu motor de dacie - oricare ar fi ala 1.2, 1.4 sau 1.6) "face" un cielo sau, mai rau, un espero...

Despre o supernova as mai fi putut crede, nu neaparat numai din cauza motorului ci din cauza cutiei de viteze si greutatii scazute...

Edited by alx

Share this post


Link to post
la dacie la 50 intr-a 2-a ii sar pistoanele prin capota...

 

 

pariu?...de ce vorbesti fara sa stii!!! poate se mai iau si altii dupa tine... mai ales ca gresesti, din acest punct de vedere SuperNova face la orice ora un Cielo am avut 2 ani asa ceva, ambele motorizari si SOHC si DOHC...si credeti-ma nu sunt fun dacia ...din contra...

Share this post


Link to post

Fratioare, iti fac cunostinta cu un amic de-al meu cu Cielo coreean stock cu 230k km la bord care stie sa schimbe vitezele si-ti garantez ca-i vezi fumul. Iti platesc o noapte de cazare, papica si benzina de-acasa pana-aci daca-l faci! Ce zici, te prinzi??? Daca pierzi, ii dai si tu omului jumatate din costurile de mai sus!

Share this post


Link to post

ZaiR care e problema ta aici?Pastreaza-ti tonul asta pentru forumul celalalt.

Tommy sa referit la Dacia 1310 dar cum nu esti primul care isi da cu parerea fara sa citeasca nu ne mira faptul asta.

Share this post


Link to post

Eu zic ca e foarte important ceea ce numiti voi "face" (din contextul "dacia face cielo"). Adica depinde cum v-ati luat la joaca cu cei cu Daciile fiindca Dacia nu e chiar asa bleaga la demarajul "scurt" adica pana la 60 sau chiar 80 la ora. Dar dupa aceea se schimba situatia. Eu unul nu ma agit prin oras sa le stau in cale "daciotilor aprigi", insa in afara orasului nu se pune problema, deja de la treapta a 3-a in sus...

 

Are cineva datele de la o berlina ? la cat se atinge cuplul maxim si care este acesta, rapoartele la cutie ?

 

Aveam prieten ce avea o coaja de dacie si se lua noaptea cu masini straine, cu mine in masina a facut fata unui BMW, dar o tura de imi venea mie sa mor, daca ar fi avut gura sa vorbeasca biata dacie...

Edited by Gica

Share this post


Link to post

asta e gica, nu stiu ce bmw era ala..

mersi @ovi,asa-i, ma refeream la vechea berlina, care chiar daca nu-i sar pistoanele intr-a 2 la 60.. asa suna

 

@zair.. tot se pregateste ceva http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=7180&hl= .. vino cu dacia super nova si vedem, cu draga inima

pentru tine:

AM MANCAT ZECI DE NOVE, SUPERNOVE, SOLENTE SI LOGANE!

nimic nu-mi place mai mult decat sa ma urc pe ei la deal la peste 120

nu mai spun de berline .. ca as fi caraghios

Share this post


Link to post

Imi spune cineva dragutz niste turatii:

Cielo DOHC euro 2

 

Viteza 2, 50km/h, rpm = ???

 

Viteza 3, 90km/h, rpm = ???

Viteza 3, 120km/h, rpm = ???

 

Viteza 4, 90km/h, rpm = ???

Viteza 4, 120km/h, rpm = ???

Viteza 4, 140km/h, rpm = ???

 

Merci

Share this post


Link to post
Imi spune cineva dragutz niste turatii:

Cielo DOHC euro 2

 

Viteza 2, 50km/h, rpm = 4 000

Viteza 3, 90km/h, rpm = 4 000

Viteza 3, 120km/h, rpm = 5 000

Viteza 4, 90km/h, rpm = 2 500

 

Viteza 4, 120km/h, rpm = 3 500

Viteza 4, 140km/h, rpm = 4 000

Merci

 

ASTA NU-I litera de lege e asa cum imi aduc eu aminte de ieri cand i-am dat "forja la Cielo" !

Share this post


Link to post

Sar si eu in vorba, intr-adevar cu Daciuta mea din '82 hibrid intre 1300 si 1310, cu motorul nou am plecat la semafor mai bine ca multe masini. Da' tre sa fim obiectivi. Cea mai tare masina "facuta" a fost un BMW nou si stralucitor ca un banutz. diferenta e ca eu m-am chinuit sa plec mai bine ca el, conteaza si soferul si schimbatul vitezelor da' ce-i mai important e faptul ca el a mers absolut normal, si eu turam motorul serios, ehhh dragii mei ...cand eu eram intr-a 4-a si el a dat a 3-a un pic mai turat ...lam vazut cum se mareste in retrovizor si in cateva fractiuni de secunda era departe tare. Asa ca e greu de comparat o Dacie conceputa in 1965 cu o masina gandita in '90. E vorba doar de factorul uman. In aviatie am invatat un lucru :Nu conteaza vioara ci tottimpul conteaza violonistul" intelegeti voi metafora

Share this post


Link to post

da... asa e.. da alta-i mancarea cand ai pe mana un Stradivarius

Share this post


Link to post

Pai nu e ...ca tot anapoda suna pe mana mea :D sau in fine daca o fac sa sune in vreun fel

Share this post


Link to post

hai sa nu cadem la kadeti sau juniori 2 chiar :) )

nu stiu cum o fi la avioane, dar la formula 1 se spune ca pilotul nu conteaza mai mult de 30%

chiar daca un pilot poate sa piarda sau sa castige o cursa

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@panzer: nu-ti sunt mai de folos rapoartele de la cutie (sunt pe threadul cu car test software). Incerc sa ajut.

Share this post


Link to post

eu cel mai mult i-am dat 6500 rpm dupa care mi s-a taiat injectia > :) > :) Cielo GLE 95

Share this post


Link to post

intradevar.. de la 5000 rpm in sus.. se cam tureaza degeaba.

eu am un cielo din 2002, SOCH, dar mi se pare turbata masinauta... reusesc sa dau scart la 85-90 km/h mie mi se pare destul de incredibil pt o masina cu 75 cp. am intrecut pana pe la 110km/h un bmv 318 is, pus la punct, nu rabla...

tin sa zic ca am mai avut o skoda mai veche.. care era "cazan cu roti" , mai am un logan.. si am mai mers destul de mult cu o laguna 1.9 tdi. tin sa zic.. ca le face praf "bubulina" mea.

Imi place masina aceasta destul de mult, si nu am avut nici o problema considerenta cu ea.

Share this post


Link to post

Mi-a placut asta cu " reusesc sa dau scart la 85-90 km/h ...cu 75 cp"....

Sigur nu ai piscat frana din greseala si de aia au scartait rotile? :mrgreen:

Share this post


Link to post

De ce? Cu niste gume extrem de varza, eventual si un pic ud pe jos, cred ca ai putea obtine asta...

Share this post


Link to post

Si cu un unghi de convergenta dereglat sau joc excesiv la bucse.

Eu cu a mea cu gumele de iarna pe ea de-abea reusesc cu a doua sa scrajneasca un pic. Insa nu se poate spune "moaaama cu doar 90 cai iau scart cu a doua". Conteaza cat de greu e volantul aici ;)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...