Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Spalatoriile auto

Recommended Posts

Nu stiu cum va spalati masinile dar eu prefer varianta clasica,nu pe la spalatorii cu perii.Ieri am descoperit o spalatorie in Titan la intersectia 1 Decembrie-Liviu Rebreanu,vis-a-vis de Luk Oil unde baietii de acolo m-au impresionat.Si sunt si foarte operativi,nu stai mult deloc.Au spalat totul ok plus scos niste pete cu degresant.Si pret foarte competitiv:interior+exterior 80.000 lei.Si au si polish(nu stiu pretul) si degresare(100.000 lei).Eu cred ca merita vizitata(mai ales de cei care locuiesc in zona).

Share this post


Link to post

Ovidiu, suna super-bine, eu simbata am dat 200.000 pe un spalat exterior + interior +ceara... dar poate imi explici si mie pe unde e...ca eu m-am uitat pe harta si nu am reusit sa-mi dau seama...

 

PS. M-am benoclat mai bine pe harta... nu cumva spalatoria e mai sus de capatul de linie 330,335? parca pe acolo, pe stinga cumva e un lukoil 8)

Share this post


Link to post

Exact acolo este Iuzar,mai sus de capatul lui 330,vis-a-vis de Luk Oil.Si au si ceara(10.000 lei in plus).

Share this post


Link to post
Exact acolo este Iuzar,mai sus de capatul lui 330,vis-a-vis de Luk Oil.Si au si ceara(10.000 lei in plus).

 

Sar'mina... deci am ginit-o...numai ca mie cred ca s-ar putea sa-mi ceara mai mult pe ceara ca daca ma apuc sa ma si epilez trebuie ceva material :roll:

Share this post


Link to post

Salut,

Pentru cei ce au masina noua si nu au apucat inca sa o spele, nu folostiti spalatoriile clasice!!!

Buretele folosit, sau periile nu fac decat sa plimbe particulele de praf de dimensiuni micronice pe suprafete intinse. Atfel veti constata ca dupa o anumita perioada vopseaua metalizata are un fel de mat sau "rotocoale".

Puteti sa va uitati la masini parcate in special de culoare inchisa cu vechime mai mica de 3 ani sa vedeti aceste rotocoale pe vopsea.

Indiferent cat e jetul de puternic sau buretele de curat tot raman particule de praf care apoi sunt plimbate pe tabla.

 

Spalatoriile standardizate ISO 9002 folosesc spuma activa! ISO 9002 interzice atingerea vopselei sub orice forma!

 

Eu am spalat masina acolo de cateva ori iar efectul e uimitor: se inteparteaza praful cu un vapori de apa, apoi cu se aplica usor vapori de spuma cu un pulverizant special. Se lasa 3 minute maxim si se clateste cu jet de apa. NU SE ATINGE MASINA CU NIMIC.

 

La inceput nici eu nu am crezut, dar masina e mai curata si mai stralucitoare cat 10 spalari clasice cu bureti sau carpe. Si in plus tabla ramane ca in ziua cand ati cumparat-o!!

 

 

Spalatul costa doar 100.000 pentru Matiz!

 

Bafta

Share this post


Link to post

Pai unde sint spalatoriile astea si cum stii ca sint ISO? :scarpin:

Share this post


Link to post

nu stiu unde sunt acestea, dar eu spal masina undeva pe mihai bravu si folosesc tot un fel de substanta de genul acesta. NU PUN buretele pe masina sub nici o forma. doar o carpa pentru uscare dupa ceara.

Share this post


Link to post

ISO9002 trebuie sa scrie mare undeva ca sa sara in ochi. Eu spal masina la o spalatorie vis-a-vis de Academia Tehnica Militara in spate pe Panduri.

Share this post


Link to post

Cine are date mai concrete, rog sa posteze aici. A, si de ce numai pentru cei cu masini noi???

Share this post


Link to post

Nu neaparat doar pentru cei cu masini noi, dar daca ai spalat de ceva vreme masina la spalatoriile clasice sansa ca sa aiba micro-zgarieturi e foarte mare...deci o spalatorie ISO9002 nu va putea sa ti le acopere ci doar sa nu ti le inmulteasca.

Share this post


Link to post

nu are de ce sa ti le inmulteasca! :o

ideea este sa nu mai spalati masinile la cei care folosesc burete. din cauza faptului ca il folosesc atunci cand inca pe masina se afla particule fine de praf, acestea zgarie superficial vopseaua si apar ca niste cerculetze pe ea - vizibile destul de usor. acestea se rezolva cu polish dupa care masina trebuie spalata fara burete pentru a preveni reaparitia lor.

Share this post


Link to post

Cred ca am vazut una de-asta :

Pe Calea Dudesti, de la Dristor spre Posta Vitan, dupa prima intersectie mai mare, pe stanga e o spalatorie, parca BLUE WASH, unde scrie "Spalatorie fara atingere" si banuiesc ca se incadreaza in categoria respectiva.

De probat inca nu am facut-o, va las pe voi!

Share this post


Link to post

Stie cineva vreo spalatorie ISO9002 in Craiova ??

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, in Craiova nu exista. O facem noi? :)

Share this post


Link to post
nu stiu unde sunt acestea, dar eu spal masina undeva pe mihai bravu si folosesc tot un fel de substanta de genul acesta. NU PUN buretele pe masina sub nici o forma. doar o carpa pentru uscare dupa ceara.

 

Unde pe Mihai Bravu????

 

Din cate stiu eu, in Craiova nu exista. O facem noi?

 

Este in Craiova, sunt chiar doua sau trei una langa alta, pe canal intersectie cu Brestei!! Dar ar mai merge inca una situata mai central!!!

Share this post


Link to post

Pe matei voievod, la cam 200m de mihai bravu, pe stanga.

 

eu am intrabat un taximetrist cand eram in craiova unde pot sa spal masina fara bureti & perii si a zis ca 'nu este'.

Share this post


Link to post
eu am intrabat un taximetrist cand eram in craiova unde pot sa spal masina fara bureti & perii si a zis ca 'nu este'.

 

Poate nu stia!!

Sunt sigur, pt ca am spalat eu acum 2 sapt acolo!!

Share this post


Link to post

Si cat costa ?

Unde este mai exact ? In zona aia am spalat masina de cateva ori la a doua spalatorie de la intersectia canal/brestei. Au spalat acceptabil dar cu bureti. Alta data am spalat la vecinii lor care se pregateau de inchidere (prima spalatorie)....de toata jena. Si a treia parca era tot cu bureti si perii.

Share this post


Link to post
Si cat costa ?

Unde este mai exact ? In zona aia am spalat masina de cateva ori la a doua spalatorie de la intersectia canal/brestei. Au spalat acceptabil dar cu bureti. Alta data am spalat la vecinii lor care se pregateau de inchidere (prima spalatorie)....de toata jena. Si a treia parca era tot cu bureti si perii.

 

Este a doua spalatorie, parca, cea la care am spalat eu si mi-au facut-o cu spuma fara bureti!! Are o hala de culoare verde!! Pretul este de 60.000 exterior.

Mi-am adus aminte acum ca si la spalatoria de langa gelateria Cortina este cu spuma daca nu ma insel - si acolo este 80.000 ext.

Share this post


Link to post
Stie cineva vreo spalatorie ISO9002 in Craiova ??

Aia din brazda :twisted: , o stii? Parca nici aia nu foloseau burete ... :roll:

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Allooo, dar din mai 2004, n-ati mai spalat masinile? O spalatorie ai carei angajati dau dovada de simt civic si isi fac datoria cum trebuie, nu cunoasteti, sau toti aveti casa la curte si stati cu Hunedoara langa voi si o bibiliti pe masina de dimineata pana seara?

Nu prea a mai avut parte de un asemenea tratament in aceasta iarna si urmele lasate de combinatia zapada, praf, noroi, sare isi face simtita prezenta si isi doreste o samponare.

Share this post


Link to post

Si-a mea cere... da' pina nu se usuca pe jos, nu cred ca pupa. Cand s-o intampla... capata insa si bandouri! :banana:

Share this post


Link to post

cu 3 spalatorii la servici, incerc sa-mi spal masina macar o data pe saptamana.

de obicei sambata.

Share this post


Link to post

O spalatorie semi "iso" este cea de le Luica, undeva pe stanga cum te duci spre piata resita dinspre Brancoveanu. Am fost de vre-o 4 ori acolo si dau cu o spuma pe masina apoi cu apa si apoi...unde a disparut jegul. Daca mezeria este atat de persistenta se trece la clasicul burete. EU am fost placut impresionat de ea si nici nus tai sa iti dea peri albi langa masina pana o spala.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...