Jump to content
Sign in to follow this  
mottanu

Schimbare Bec Faruri

Recommended Posts

Salut.

 

Am un Tico din 1996 caruia i-a murit becul de la farul din stanga :( . Am cumparat un nou bec, insa acum nu stiu cum sa il montez. Am incercat sa desfac pe acolo, insa nu i-am dat de cap.

 

Cum se poate schimba becul fara sa ajung printr-un service?...ce trebuie sa desfac din toata partea fata, ca sa am acces? E ceva mai incomod sa scot becul si sa umblu pe acolo deoarece langa far mai este un cilindru care incomodeaza.

 

Daca ma poate ajuta cineva cu indicatii...ar fi foarte foarte bine.

 

 

In titlu am gresit. E cel de pe stanga. Scuzele de rigoare. Nu am fost atent.

 

Multumesc anticipat,

Claudiu

Edited by mottanu

Share this post


Link to post

Hai ca-i tare ! Acum hotaraste-te. ca stanga si dreapta sunt relative depinde de unde privesti! Oricum ar fi operatia este foarte simpla ,scoti mufa de pe bec(tragi cu hotarare si fara frica) demontezi protectia de cauciuc si ai sa vezi ca becul este asigurat in far cu o siguranta din sarma otelita . Mai departe baga si tu ochiul acolo ! Daca nu stii unde se afla pozitionat becul (farul ) mergi pe manunchiul de fire ca te duce unde trebuie ! In nici un caz nu este nevoie sa demontezi farul [-X succes :) >-

PS Becul ars sa-l inlocuiesti cu unul de aceleasi puteri 50/55W ,in nici un caz chinezarii de alea de 100/150 W in privinta luminilor vezi ca s-a discutat destul pe aici daca vrei si alte informatii !

Share this post


Link to post

@mottanu, cilindrul acela care te incomodeaza face parte din instalatia de AC.Iti poti face mai mult loc desfacand cele 2 suruburi care prind acel "cilindru", si in felul acesta ai mai mult acces la far.Mentionez ca eu am schimbat becurile acum cateva zile, si am avut loc si fara sa desfac suruburile de la "cilindru".

Succes!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Sa vezi ce misto o sa fie cand ti se arde o pozitie > :)

Share this post


Link to post

I-am dat de cap...putin incomod, dar am reusit sa schimb :D ...multumesc mult pt sfaturi.

Share this post


Link to post

Bine ca nu ai Smart. Schimbi un bec la ala, dupa care Tico ti se pare parfum. Te sfatuiesc sa nu arzi pozitiile! :) )

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

Becul pe partea stanga nu mai merge pe faza scurta. Pe faza lunga merge fara probl.

 

In carte scrie ca exista siguranta pentru bec fata stanga. E posibil sa fie arsa siguranta sau becul? Becul are 2 filamente?

Share this post


Link to post

tico merge pe h4,deci doua filamente,becu e ;) daca se ardea sigurantza nu mai mergea nici faza lunga.

Si da sa vezi la pozitii distractie,zici ca schimbi becu la megane :) )) ,ca la megane se schimba becurile cum se schimba la tico doar pozitia :D

Share this post


Link to post

tico merge pe h4,deci doua filamente,becu e 30000000.gif daca se ardea sigurantza nu mai mergea nici faza lunga.

Si da sa vezi la pozitii distractie,zici ca schimbi becu la megane 21000000.gif) ,ca la megane se schimba becurile cum se schimba la tico doar pozitia 40000000.gif

 

 

eu am avut "norocul" sa am un bec de pozitie ars. E vorba de cel de pe partea dreapta. Cum sa procedez, ca m-am tot uitat si e inaccesibil. Sper ca nu e nevoie sa dau jos aripa dreapta sau sa scot farul :) )

Share this post


Link to post

Trebuie sa desfaci aparatorea de plastic a aripii ,virezi maximum spre stanga ca sa-ti vina mi usor ,daca nu te descurci asa dai roata jos !!! :thumbl:

Share this post


Link to post

La matiz merge f usor daca dai bateria jos

Share this post


Link to post

La matiz merge f usor daca dai bateria jos

 

 

eu am patit-o, mi s-au ars ambele becuri de pozitie la matiz, am tot cautat pe aici sfaturi si nimic. eu am procedat in felul urmator:

1. demontat protectie plastic de sub far. (este prinsa intr-un surub si cele doua cleme de plastic, dupa desfacerea surubului se trage un pic spre stanga/dreapta pana sare din suporti)

 

2. cu o cheie am desfacut cele trei suruburi in care este farul prins si scos un pic afara (fara a desface si celelalte cabluri se schimba becul de pozitie rasucind de el dupa care se trage afara)

3 montat la loc.

alta solutie eu nu am gasit decat a scoate un pic farul, altfel este imposibil de ajuns la becul de pozitie.

spor la treaba si la pozitii cat mai putin arse :)

 

 

Share this post


Link to post

Si pentru schimbarea becului la matiz, trebuie sa procedez la fel ca la Tico; trag fara frica de mufa, scot garnitura cauciuc si siguranta? Multumesc!

Share this post


Link to post

Schimbat ieri becul pozitie dreapta fata la Matiz.

Eram convins ca o sa ajung sa dau farul jos. Dar nu a fost nevoie. In max 5 minute totul era rezolvat.

Se demufeaza conectorul , se scoate protectia de cauciuc. Cu o surubelnita am tras spre compartimentul motor de firul becului de pozitie. A iesit imediat fara sa opuna rezistenta. Are o catare pe care culiseaza. Becul se scoate din soclu prin tragere(nu are filet)Am montat totul si gata. Becul a costat 2 lei

Share this post


Link to post

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Trebuie sa schimb pozitia stanga fata si nu reusesc deloc.

Am scos roata si aparatoarea ei, am ajuns la conectorul becului, am tras de el si a iesit, dar nu stiu sa scot soclul becului si sa schimb becul.

Am Tico, nu Matiz.

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Pai nu trebuia sa scoti conectorul.

Acu,poate o sa te chinui nitel mai mult. Ideea e ca soclul are niste canale si trebuie rotit inainte de-al scoate.

Cand il pui, intai il infigi corect,apoi il rotesti

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...