Jump to content
Sign in to follow this  
csergogaby

Ce odorizante (parfumuri) folositi in masina?

Recommended Posts

Care 3 lei Moshule ca eu am dat 15 lei pe ea, adica 30 ca am luat doua ca e masina prea mare :) ) si am una in spate si una in fata ca am suporti de pahare si in spate :P

Share this post


Link to post

Pe cuvant 3 lei, de la o firma de detergenti sapunuri si alte prostii. Are un capac ca la berea la cutie, sub plasticul superior, nu-i asta? Scoti capacul metaalic, pui plasticul si go planet. =)) Intra perfect la Cielo in suportul rotund (de pahar cred) dintre scaune.

Share this post


Link to post

Pai asa e si asta de 15 lei da e MADE IN JAPAN, adica nu asa foaie verde :) )

Share this post


Link to post

Naiba sa-l ia, am vazut unul la fel la un amic in masina, luat de la MOL, culmea tot lemon ca si al meu, si zicea ca a dat o groaza de bani pe el. Ma uit maine pe cutie si-ti zic unde e facut si ce naiba mai scrie pe acolo.

Share this post


Link to post

Confirm si eu ... 3 Ron (30.000Rol). Aroma e foarte puternica. Dupa ce conduci un anumit timp normal ca te obisnuiesti cu mirosul si nu-l mai sesizezi.

Pentru galateni ... de la Stavros l-am luat.

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

Cred ca e contrafacut :D .

Cam ciudat sa coste intr-un magazin 3 ron si in carrefour/metro sa fie 16 (sau pe aici).

Share this post


Link to post

Nu te contrazic, dar nu stiu cum ar vinde cineva o marfa contrafacuta la un pret de 4 ori mai mic. Ideea e sa-l contrafaci si sa castigi gros la vanzare, tocmai datorita pretului mic de productie, si pretului baban la vanzare. Inca ceva, daca vorbim de acelasi lucru, la MOL e 80k. Asa ca... nu inteleg.

 

Si apropos, sa nu crezi ca daca dai pe un produs mai mult decat altcineva, neaparat ala mai scump e original. S-ar putea sa fie si putina tzaca, nu crezi? Doar suntem in Romania... :) )

 

Dar pana una alta, nu stim daca vorbim de acelasi produs. Eu am zis ca-i fac poza, si n-am facut... Dar promit ca fac.

 

Revenind la subiect, nu cred ca-si merita pretul. Singurul element care se simte, din pacate si acela prea puternic e "bradutul".

 

Daca cineva e multumit cu adevarat de odorizant, sa-mi zica si mie ca sa scurtez experimentele. Apropos, am vazut la cineva un spray, f concentrat, care se da in cateva locuri pe tapiterie. Si miroase cateva zile. Din pacate, cel vazut de mine era de trandafiri, va dati singuri seama... :-&

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Eu am trecut la odorizant cu fiola de la MOL.

Ideea ar fi sa nu folositi acelasi tip, ci sa alternati mirosurile, altfel va obisnuiti cu el si o sa para util doar pentru cei care se suie ocazional in masina.

Share this post


Link to post

Cu fiola de la rompetrol tin eu in portbagaj. Daca il deschizi si nu esti atent cazi rapus.. =)) Am luat Ocean, ca-i mai fresh, dar miroase a violete rusesti.

Share this post


Link to post

Foloseam Ambi Pur dar nu prea simteam mirosul si se consuma foarte repde,mai aveam un saculet cu rumegus in care se turna parfum dar nu gasesc aroma potrivita.

Share this post


Link to post

Am primit cadou Dr.Marcus, gen Ambipur, miroase bine, partea proasta ca pe perioada verii se evapora foarte repede, am mai avut in iarna si a fost OK, abia astept sa vina iarna sa-mi cumpar iar :D

Share this post


Link to post

A incercat cineva odorizante gen "on and on" ?

Share this post


Link to post
Cu fiola de la rompetrol tin eu in portbagaj. Daca il deschizi si nu esti atent cazi rapus.. =)) Am luat Ocean, ca-i mai fresh, dar miroase a violete rusesti.

Da pe cine gazduiesti in portbagaj de trebuie odorizant? Paianjenii mei de pe acolo nu sunt tratati asa regeste.

Share this post


Link to post

Pai tocmai ca nu tin nimic. Ajunge butelia de gaz. Asa ca macar sa miroasa frumos =)) sau, in fine...

Share this post


Link to post
A incercat cineva odorizante gen "on and on" ?

In masina nu :) )

In casa am si este nemaipomenit de deranjant sa te trezesti la fiecare 5 minute cu cite "un puf care te lasa paf "

Share this post


Link to post

Am si eu in casa, dar e setat la 30 de minute si e montat la aprox. 2.2 metri. Motanul a fost foarte stresat in primele 3-4 zile dar acum s-a obisnuit si nu-i mai acorda atentie.

 

Pentru masina ma gandesc ca ar fi ok de-alea foarte mici parca de la glade. Dar cu conditia esentiala sa nu dea din 5 in 5 minute si preferabil sa aiba senzor de lumina sa nu dea si in timpul noptii.

Share this post


Link to post

Masina este foarte ventilata si nu cred ca un odorizant gen ON&ON ar face fata .Tot odorizantele clasice sunt solutia sau mai exista posibilitatea de montare a odorizantui (gen bradut) in filtrul de polen ,atunci mirosul este uniform.

Share this post


Link to post

Am incercat mai multe genuri si variante si sincer nu am ajuns la o solutie optima. Cele ce se fixeaza pe difuzoarele de aer functioneaza doar iarna cand nu functioneaza AC-ul pe rece, vara se mai evapora putin cat sta masina la soare si atat. O varianta cat de cat a fost sa prind o ventuza mica pe geamul stanga spate si sa atarn un pliculet de la LUKOIL in care in loc de carton am pus un mic burete si pe care-l impregnez saptamanal cu lichidul din fiola sport (Moll / OMV / Rompetrol - acelasi lucru). Ma bazez mai mult pe evaporarea cauzata de efectul de sera decat pe ajutorul climatizarii masinii. :-?

BogdanG a amintit de introducerea odorizantului in zona filtrului de polen, stiu ca la masinile americane se introducea o pulbere intr-un saculet si care dadea un aer odorizat, ceva neutru si greu de asemanat insa "respirabil", dar nu am habar unde era introdus. O vreme se gaseau pulberi care se puteau pune in scrumiera.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Nici eu nu am gasit solutia ideala, am introdus bradut in filtrul de polen dar dupa citeva saptamani a disparut mirosul si fiind atit de greu de umblat la acest filtru m-am lasat pagubas .

Azi mi-am luat un saculet "putitor" si este ok in masina, dar nu cred ca o sa tina mirosul mai mult de 1 luna .Oricum am dat pe el 1E (3.6RON) si aceasta suma platita o data pe luna nu face gaura in buget .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
Mda, am auzit si eu povestirile horror de pe Autoshow cum ca lichidul din ele ar ataca suprafata bordului (desi nu prea vad asta intamplandu-se decat la bordurile cu insertii metalice; pe plasticele noastre nu prea cred c-ar avea alt efect decat o suprafata uleioasa). La alea cu eprubeta nu se varsa lichidul decat daca strangi tubuletul; la Ambipur mi s-a-ntamplat sa cada sticluta, dar si aia are buretelul pe post de dop, deci putin probabil sa curga.

 

Alea cu ulei PATEAZA tot ce ating- la Aveo lu' tata i-a curs pe bord- nu s-a dus de-acolo mai bine de-o luna, iar o picatura ajuns pe chestia aia argintie de langa schimbator, dedesuptul butonului de la frana de mana- S-A DUS VOPSEAUA AIA ARGINTIE !!! Eu am o conserva- de mar- sta sub scaun- fara prea mare efect.

Share this post


Link to post

Dupa mai multe experimente, tot Ambipur mi se pare cel mai ok. In Dacie am mers pe braduti & Co pt ca Ambipur nu prea iti vine sa pui -> "strici orzul pe gaste" :) ).

 

Nubira am luat-o cu Ambipur, nu stiu de care, dar mirosea f bine asa ca am cumparat tot Ambipur. Am prins oferta cu aparat + 2 sticlute cu 22RON. Mi s-a parut o afacere buna, conform lor tine pana la 2luni o rezerva, deci m-am aranjat pt 4 luni :D .

 

Am mers cu un prieten care are un saculet aromat, dar ala duhneste de te inebuneste...

Edited by ches

Share this post


Link to post

Ambipur antitabac,isi face foarte bine treaba si nici nu costa mult :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu am vazut un suport din plastic pt. pixuri TOPIT de o prostie mirositoare.

Share this post


Link to post

O sa pun o poza cu un bord de BMW topit de zeama din Ambipur...

Share this post


Link to post

Folosesc numai brăduleţi WunderBaum. Mi se par (încă) cei mai buni. ;)

 

Alternez utilizarea lor între "New car", "Cocos" şi "Vanilla".

Edited by Lao

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...