Jump to content

Photo
- - - - -

Vreau Sa Dau Jos Folia Galbena De Pe Matiz, Dar Nu Stiu Cum!

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 BogdanD

BogdanD

Forumist

• Membru
  • 18 posts
  • Din:Iasi
  • Auto:Dacia/ Daewoo
  • Model:Dacia 1410L/Matiz E
  • An:1997/2006
  • Nr. Inmatr.:IS-45-BOG

Posted 27 January 2007 - 01:14

Salut!
Am achizitionat un Matiz gata foliat ca pentru taxi, iar acum vreau sa ii dau folia galbena jos. Nu stiu insa cam care ar fi procedeul pentru a nu strica vopseaua metalizata de sub folie.... Daca stie careva cum se procedeaza, atunci i-as fi recunoscator daca mi-ar spune si mie cum!

#2 adostar

adostar

Forumist

• Membru
  • 1,730 posts
  • Din:Galati
  • Auto:---
  • Model:---
  • An:---

Posted 27 January 2007 - 09:51

Se da jos usor, trebuie doar sa ai rabdare, apoi trebuie sa stergi cu benzina urmele lasate de adeziv. Succes !

#3 costinel

costinel

Forumist

• Membru
  • 318 posts
  • Din:Pitesti
  • Auto:Daewoo, Chevrolet
  • Model:Matiz E, Aveo HB
  • An:2008, 2008
  • Nr. Inmatr.:AG-xx-ETA, AG-xx-NCX

Posted 27 January 2007 - 10:04

@BogdanD: eu am vazut la niste samsari de masini urmatoarea procedura de indepartare a foliilor autocolante de pe masini: se toarna apa fierbinte din abundenta pe zonele acoperite cu folie si apoi se dezlipeste relativ usor (trebuie sa ai si un pic de unghie ca sa poti apuca de colturi).

#4 Mircea

Mircea

... cel Batran sau Taticu lu' Stefan cel Mare

• Super Moderatori
  • 10,259 posts
  • Din:Buftea
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Lacetti 2.0 TCDi/Spark 0.8 i
  • An:2007/2007

Posted 27 January 2007 - 11:29

Pistol cu aer cald, se incalzeste usor folia, cat sa devina maleabila si apoi se dezlipeste. Dupa ce o dai jos, cureti eventualele urme de adeziv cu alcool tehnic, apoi speli masina si o ceruiesti, si e ca noua. Nici ustoroi n-a mancat, nici gura nu-i miroase :)) Sau nici taxi n-a fost, nici jdemii de kilometrii ;)

#5 adostar

adostar

Forumist

• Membru
  • 1,730 posts
  • Din:Galati
  • Auto:---
  • Model:---
  • An:---

Posted 27 January 2007 - 11:41

@Mircea - Am incercat cu pistolul de aer cald pe masina tatalui meu, kkt-ul ala de adeziv de pe autocolant s-a facut ca naiba..ziceai ca-i miere de albine :D, asa ca pana la urma am dat autocolantul jos fara aer cald si fara apa calda si au ramas doar in unele locuri adeziv pe care l-am curatat cu benzina...cu spirt nu merge !

#6 ovi_jer

ovi_jer

BARON LOCAL

• Super Moderatori
  • 7,091 posts
  • Din:Rm Valcea
  • Auto:Daewoo
  • Model:VF69Z
  • An:1999

Posted 27 January 2007 - 13:29

Adostar depinde si in ce zi ai facut asta.
Daca e una calduroasa in care masina a stat in soare e ok dar cum este acum trebuie foarte putin incalzit cu pistolul de aer cald.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users