Jump to content
Sign in to follow this  
zeus85

Intrebare Dintr-un Chestionar De Reexaminare Auto

Recommended Posts

Mi-a picat printre celelalte intrebari si aceasta:

"Ce semn trebuie sa aibe un autovehicul care transporta copii:

a) atentie

b) copii

c)atentie copii

 

Cam asa era intrebare, nu este exact formulata dar acesta era mesajul care il transmitea!

Rog sa raspunda doar cei care stiu SIGUR care este raspunsul corect nu sa isi dea cu presupusul!

Am deschis acest topic pt ca nu am luat la prima examinare testul si este posibil sa imi pice din nou aceasta intrebare! Am citit regulamentul cu atentie si nu specifica nimic legat de asa ceva!

Rog sa raspunda doar cei care stiu SIGUR care este raspunsul corect nu sa isi dea cu presupusul!

Share this post


Link to post

Pai daca nu ai vazut de unde sa stim SIGUR? Insa, pe masinile de pe la gradinitele particulare, am vazut "atentie copii".

Share this post


Link to post

Atentie copii!

Share this post


Link to post

Rapunsul asta nu ma ajuta cu nimic! Am dat testul acum 1 sapt aproape, maine este a 2 reexaminare si abia acum mi-am adus aminte de intrebarea asta! Nu mai aveam cum sa imi aduc aminte mot-a-mot( sper ca am scris corect) fraza, iar eu am spus ca nu sa raspunda decat cei care stiu care este SIGUR rapsunsul corect!

Nu vreau sa iau examenul pe carca altora, dar pur si simplu nu am gasit ceva legat ce aceasta intrebare

Share this post


Link to post

Ce ai pus data trecută?

 

Elimină răspunsul ăla şi vezi că mai rămân 2 - ai 50% şanse să-l nimereşi pe ăla bun de data asta. :D

Share this post


Link to post

Am luat regulamentul din nou la mana!

Art 11. "aAutovehiculele destinate exclusiv transportului copiilor trebuie sa aiba montat pe caroserie, in fata si in spate, indicatorul "Copii!"

Edited by zeus85

Share this post


Link to post
Mi-a picat printre celelalte intrebari si aceasta:

"Ce semn trebuie sa aibe un autovehicul care transporta copii:

a) atentie

b) copii

c)atentie copii

 

 

Am luat regulamentul din nou la mana!

Art 11. "aAutovehiculele destinate exclusiv transportului copiilor trebuie sa aiba montat pe caroserie, in fata si in spate, indicatorul "Copii!"

Atentie mare la nuante! In lege se specifica ''exclusiv''. Este similar cu intrebarile de genul ce trebuie sa faci cand trece o coloana sau o coloana oficiala.

Daca in intrebare nu se specifica si ''exclusiv'' nu acela este raspunsul corect. Si eu transport copii cu masina mea, dar nu ''exclusiv''. Motiv pentru care am 2 stickere cu Atentie Copil la Bord, unul in fata si altul pe luneta.

Share this post


Link to post

Am prins aluzia :) si sunt bune indicatiile date de Mircea!

:o fftopic: Mi-am luat permisul INAPOIIIII :banana: astazi dupa promovarea testului la a 2 incercare! Acum o pot conduce pe Albuta (cielo 1,5ohc '96) noua mea achizitie :banana:

Share this post


Link to post

Daca tot l-ai recuperat (felicitari, inteleg ca esti printre putinii fericiti !), dupa ce dai de baut si te trezesti , poate ne spui si noua in ce conditii ti l-a saltat... (sau nu mai :drinkers: pt. ca tocmai asta a fost motivul...)

 

Si ca sa nu fiu off topic, intrebarile sunt chiar asa de grele incat sa justifice procentul de doar 10% ?

Iti mai amintesti de cateva dintre ele ?

Share this post


Link to post

La prima examinare am picat cu 10cpt din 15 posibile dupa ce am citit o singura data ordonanta si regulamentul de aplicare si am facut cam 50% din intrebarile din carte (deci nu m-am dus chiar asa la plesneala)! Insa dupa cateva nopti albe ( veneam de la munca la 8 si invatam pana la 12) pot spune ca nu ti se mai par grele intrebarile de la test!

Concluzie: "daca vrei permis, pui mana si inveti si iar inveti...si iar inveti :D "

Mi se pare normal procentul asta din moment ce te prezinti la examen doar sa fi prezent cum multi asa faceau! Este adevarat ca intrebarile acopera cam tot regulamentul (intrebari despre mopede si masini agricole dar si sanctiuni si contraventii) dar din moment ce sunt puse acolo, nu sunt puse pt a fi ignorate! Parerea mea! :D

Permisul l-am avut suspendat pt nerespectarea semnificatie culorii rosii a smaforului pe o perioada de 30 de zile! Nu imi pare rau pt ca mi-a fost retinut permisul, pt ca satisfactia acum este cu mult mai mare de a conduce masinuta :D !

Share this post


Link to post

Apropo de nuante, daca n-ai fi

respectat semnificatia culorii rosii a semaforului pe o perioada de 30 de zile
, eu cred ca ti-l saltau definitiv. Si ca sa fiu cat de cat in topic, se pare ca se va renunta la unele intrebari si cu aceasta ocazie se vor schimba formularele de examinare. Cel putin asta sustineau aseara la OTV "neste" comisari de la Politia Romana. Edited by nrares

Share this post


Link to post

la udristei pot merge sa ma programez la orice ora?sau care este programul?stie cineva?

Share this post


Link to post

8-15, iar zilele de examinare sunt marti si joi.

Share this post


Link to post

Nu e cel mai potrivit topic pentru cele ce urmează, dar nici să deschid altul nu se merită.

 

Apelez la arbitrajul vostru în următoarea problemă:

 

Mergând într-o zi cu nevastă-mea (şofereasă şi ea, de fo' 2 ani) pe stradă am întâlnit semnele de mai jos:

 

post-3777-1219081990_thumb.jpg

După asta mi-am dat foc la valiză...

 

Am susţinut (şi susţin cu tărie, în continuare), că alăturarea celor 2 semne e total lipsită de sens (aş spune chiar că e o tâmpenie crasă sub aspectul unei logici elementare, fără să mai pun şi problema legalităţii).

Nevastă-mea susţinea, sus şi tare, că nu e absolut nici o problemă şi că cele 2 semne merg perfect împreună.

Eu nu, pe-a mea; ea pe-a ei. Pe chestia asta nu ne-am vorbit vreo juma' de zi =)) . Dar tot n-am lămurit-o nici până în ziua de azi.

 

Ce părere aveţi?

Share this post


Link to post

Si acum parca o sa fim nevasta-ta... =))

Share this post


Link to post

Din ce vad eu ... cred ca ea a avut dreptate. De ce, pentru ca accesul ala interzis pare a avea precizare suplimentara "Cu exceptia riveranilor". Deci, cineva poate intra, nu conteaza cine este acel cineva. Cel de-al doilea semn iti indica o infundatura, insa nu iti precizeaza distanta la care drumul se infunda. Ca urmare, pe segmentul acela de drum pot sa incapa 5, 10, sau 12 masini ale riveranilor ...

 

Vreau sa iti spun ca in urma cu o luna am vazut in Viena MULTE semne de genul asta puse in cazul parcarilor de bloc (imagineaza-ti ceva in forma de U) in care incapeau cca 12 masini.

Share this post


Link to post

Semnele nu se exclud, probabil exista si o logica, in sensul ca nu poti intra cu fata in fundatura aia pentru ca n-ai cum sa intorci. Asa ca, dai cu spatele, iesirea ti-e asigurata si totu-i in regula.

Share this post


Link to post

Eu sunt de părere că interzisul acela (sens interzis) e menit să "lucreze" în echipă cu un semn de circulaţie cu sens unic, în capătul celălalt.

Dacă sensul pe care îl privesc eu e interzis, înseamnă că celălalt (spre mine) e permis. Dar de unde pot veni ceilalţi??

Sigur, puteţi spune că e vorba de riverani. Dar asta e valabil doar în pasul doi al logicii. Şi, urmând cursul logic, mi se pare corect ca în capătul fundăturii să fie plasat un semn "sens unic" - cu excepţia reviranilor (care au sens dublu...).

Drept pentru care mi se părea logic ca pe stâlpul din poză să fie plasat un cerc roşu cu mijlocul alb (drum interzis circulaţiei - mă rog, cu excepţia riveranilor) şi se prezenta foarte corect dpdv logic.

 

Si acum parca o sa fim nevasta-ta... =))

Dacă nu mai vorbiţi cu mine până dimineaţă, n-aveţi ambiţie!

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca astia au inceput sa faca economie la semne de circulatie, nu mai "emit" indicatoare cerc alb, cu contur rosu, care s-ar potrivi in mod normal :D

 

Teoretic ai dreptate, n-ar avea ce sa caute indicatorul ala de interzis care s-ar folosi doar pentru a restrictiona intrarea pe o stada cu circulatie pe sens unic, in sens opus. Ar trebui cel alb cu rosu cu mentiunea pentru riverani. Dar am si eu un indicator identic de care trec mereu cu multa voiosie, e plasat la giratoriul dintre Soseaua Petricani - Soseaua Pipera Tunari. E la fel, cu mentiunea pentru riverani, dar toata lumea circula pe acolo pe ambele sensuri fara nicio greata.

 

Si eu m-am gandit la acelasi lucru cand l-am vazut prima data, ca ar fi trebuit folosit celalalt, dar uite ca totusi asta e. Dar nu ma asculta pe mine, eu am permisul de 7 ani, nevasta-ta o avea notiunile astea mai proaspete :P

Share this post


Link to post
Eu sunt de părere că interzisul acela (sens interzis) e menit să "lucreze" în echipă cu un semn de circulaţie cu sens unic, în capătul celălalt.

Dacă sensul pe care îl privesc eu e interzis, înseamnă că celălalt (spre mine) e permis. Dar de unde pot veni ceilalţi??

 

 

De acord cu tine.

Share this post


Link to post
interzisul acela (sens interzis) e menit să "lucreze" în echipă cu un semn de circulaţie cu sens unic ... Dar de unde pot veni ceilalţi??

 

Un exercitiu de imaginatie usurel imi poate furniza niste "ceilalti". "Ceilalti" pot, de exemplu, sa iasa dintr-o zona privata (curtea unei institutii), si respectiva iesire sa fie sens unic. Exista asemenea parcari de institutii, dau exemplu parcarea Corpului B al Universitatii Iasi, unde se intra pe o alee, cu sens unic si se iese prin alta parte decat s-a intrat.

Daca o asemenea ipotetica iesire ar da intr-un drum infundat cu acces interzis, ambele semne de circulatie din postul tau ar fi perfect acoperite de realitate si ar conlucra bine merci ;) . Drumul ramane infundat, pt ca nu ai pe unde sa pleci, si ar exista ceilalti care ar avea de unde sa vina.

Edited by zet

Share this post


Link to post

Atata timp cat apare cel rosu nu-i vad rostul celuilalt semn. O fi pentru pietoni? :D Cu ce ma ajuta pe mine sa stiu ca drumul e infundat daca nu pot intra pe el? Eu cred ca acel drum este infundat intr-adevar si din cauza ca a aparut o parcare de genul celei descrise de @zet mai sus sau altceva...l-au adaugat si pe cel de sens unic ulterior pentru a facilita iesirea fara a-l da jos pe celalalt. Numai ca in cazul acesta drumul nu se mai "infunda".

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Atata timp cat apare cel rosu nu-i vad rostul celuilalt semn. O fi pentru pietoni? :D Cu ce ma ajuta pe mine sa stiu ca drumul e infundat daca nu pot intra pe el?

 

exista masini care au dreptul sa ignore "acces interzis": salvare, pompieri, militieni, acestia din urma desigur doar cand sunt in misiune ;)

Share this post


Link to post
Drept pentru care mi se părea logic ca pe stâlpul din poză să fie plasat un cerc roşu cu mijlocul alb (drum interzis circulaţiei - mă rog, cu excepţia riveranilor) şi se prezenta foarte corect dpdv logic.

circ._interzisa_in_ambele_sensuri.jpg ("circulatia interzisa in ambele sensuri"). Posibil ca logica sa fie urmatoarea: in zona multi luau "teapa" intrand pe strada respectiva din dorinta de a scurta din distanta (dintre 2 bvd... etc, nu stiu zona), pana cand cineva s-a hotarat sa puna semnul menit sa faca "lumina".

Edited by EM!L

Share this post


Link to post
exista masini care au dreptul sa ignore "acces interzis": salvare, pompieri, militieni, acestia din urma desigur doar cand sunt in misiune ;)

 

Ai dreptate. Asta e singurul rost pe care i-l vad.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...