Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Parghiile Portbagajului

Recommended Posts

Deschid acest topic evident cu rugamintea de a imi fi mutat daca el s-a discutat deja, eu nu am gasit !

 

La Cielo si Espero ( posibil si la alte modele - nu cunosc ) exista acele pargii ale portbagajului, ce traverseaza portbagajul din stanga in dreapta, situate cam in dreptul difuzoarelor din policioara.

Din cate ma duce pe mine capul ele fac ca portbagajul sa aiba acele pozitii intermediare : deschis partial si deschis total

 

Pentru o maxima calitate a auditiei difurilor din pozitia standard din npolicioara , acestea ar trebuii incadrate in niste carcase de PFL / MDF de dimensiunea specifica difului ( cutia potbagajului este clar prea mare pentru orice tip de dif s-ar pune acolo ) . Aceste carcase insa NU se pot monta din cauza acelor parghii.

 

Este vitala pentru structura portbagajului si pentru functionarea lui existenta acelor parghii ??

Evident nu este vorba de sistemul ( lateral ) de prindere a capotei .

 

Se pot inlocuii acele parghii cu ceva arcuri sau... nu stiu, cum este la alte masini ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e la alte masini dar la Logan sunt niste arcuri. Uita-te cum sunt prinse la ala.

Share this post


Link to post

Se pot elimina de tot, dar nu-ţi va mai "sări" portbagajul în sus când îl deschizi. Pârghiile alea preiau rolul arcurilor sau telescoapelor de portbagaj.

Share this post


Link to post

Nu vor mai "sari" bun !

Macar se va deschide indeajuns cat sa bag mana sa ridic ?

Macar in mom. in care il deschid manual pana sus, sta sus ??

Share this post


Link to post

Nu se va deschide, si nu va sta sus :) E un sistem de "contrabalansare" a greutatii capacului de la portbagaj. Poate daca-i pui o tija, ca la capota motorului ... :mrgreen:

Share this post


Link to post

eh, asta e. Si cu asta topicul poate fi inchis pentru ca ce a scris maestrul mai sus e finalul. ... poate eventual fi lasat deschis petru cine gaseste o solutie cu arcuri, desi nu cred ca o sa se combine nimeni !

Share this post


Link to post

Nu-i nici o maiestrie, gandeste-te logic: la masinile mai "cu fite", ridicarea lui usoara e facilitata de telescoape similare cu cele folosite la suspensia masinii; la masinile mai "fara fite", sunt arcuri; la Espero e un sistem de parghii pretensionate. Fara sistemul asta, e doar un capac cu 2 balamale :)

Share this post


Link to post

Uitati ce baieti descurcareti sunt rusii astia...Unde s-ar gasi asemenea telescoape?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Iaca na...sunt si pe la noi, o sa incerc pe la magazinele serioase auto...

Share this post


Link to post

Astea sunt telescoape ordinare de portbagaj

trebuie cred facuta piesa de prindere de dosul banchetei si gaura in balama...

 

si se renunta la bare... iar ca beneficiu in afara de eliminarea scartaitului barelor alea nu vad...

Share this post


Link to post

Eu ma gandeam ca marele beneficiu ar fi "aruncarea" capacului in sus, la deschidere...asta era de fapt motivul pentru care m-ar interesa asa ceva. Nu-mi place ca, apasand butonul telecomenzii sau pe pe cel din interior, capacul abia se deschide...vreau sa sara mult mai tare...

Share this post


Link to post

Trebuie gandita bine, pentru ca fie il faci sa sara prea tare, fie se va inchide foarte greu, iar telescoapele alea vor sta intr-o tensiune prea mare. In plus, cu acele telescoape, nici sa nu va mai ganditi ca va mai sta portbagajul in pozitie intermediara ;) Va sta sau inchis, sau deschis la maxim.

Share this post


Link to post

Oricum, la mine sta foarte bleg, nici vorba de pozitie intermediara...dupa apasarea pe buton, se ridica cam 15 cm si that`s it.

Share this post


Link to post

Salut! Parghiile alea din portbagaj sunt vitale !!

Am patit ieri sa se rupa una, dupa ce am inchis portbagaju. s-a auzit cum a pocnit. Cand a deschis taicamiu sa vada ce s-a intamplat, noroc ca a avut mana inaintea fetei, k a zburat glont fiind foarte torsionata acolo.

 

Alta problema e ca barele alea au rolul de a sustine si a prelua greutatea capotei. Fara una din ele e exact "capac cu balamale" cum am mai citit pe aici.

 

Mai urat e ca daca nu esti atent si cauti ceva prin portbagaj iti sparge capu` cat e de greu.

Am incercat sa scot a doua bara, gandind ca aceasta ar fi responsabila pentru inchiderea brusca. Fals, fara ambele e acelasi efect,cade ca un bolovan. Si nici nu sare la deschidere decat foarte putin, nu ai loc unde sa bagi mana.

Am cumparat o parghie noua si le-am montat pe amandoua, chinul de pe lume. Trebuie torsionate foarte mult ca sa intre la locul lor,deci degete prinse,nervi etc. dar dupa cateva zeci de minute de nervi si forta bruta am reusit.

 

Deci, nu incercati sa le scoateti, decat daca aveti alta solutie. si atunci cand le scoateti, mare atentie ca "zboara".

Share this post


Link to post

Eu am rezolvat problema portbagajului bleg. Am montat un arc extrem de dur si efectul este super. Cand se inchide portbagajul, arcul se tensioneaza. La deschidere, capacul sare aproape complet, detensionand arcul. Barele alea de torsiune au ramas la locul lor, neatinse.

 

(Ignorati firul rosu de unde atarna un odorizant)

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
Salut! Parghiile alea din portbagaj sunt vitale !!

Am patit ieri sa se rupa una, dupa ce am inchis portbagaju. s-a auzit cum a pocnit. Cand a deschis taicamiu sa vada ce s-a intamplat, noroc ca a avut mana inaintea fetei, k a zburat glont fiind foarte torsionata acolo.

 

Alta problema e ca barele alea au rolul de a sustine si a prelua greutatea capotei. Fara una din ele e exact "capac cu balamale" cum am mai citit pe aici.

 

Mai urat e ca daca nu esti atent si cauti ceva prin portbagaj iti sparge capu` cat e de greu.

Am incercat sa scot a doua bara, gandind ca aceasta ar fi responsabila pentru inchiderea brusca. Fals, fara ambele e acelasi efect,cade ca un bolovan. Si nici nu sare la deschidere decat foarte putin, nu ai loc unde sa bagi mana.

Am cumparat o parghie noua si le-am montat pe amandoua, chinul de pe lume. Trebuie torsionate foarte mult ca sa intre la locul lor,deci degete prinse,nervi etc. dar dupa cateva zeci de minute de nervi si forta bruta am reusit.

 

Deci, nu incercati sa le scoateti, decat daca aveti alta solutie. si atunci cand le scoateti, mare atentie ca "zboara".

 

 

EXACT ACEEASI PROBLEMA AM AVUT SI EU ACUM VREO 2 LUNI.

Faza e ca fara parghii,capota de la portbagaj se tranteste foarte tare si este si foarte grea (asta daca incerci sa o deschizi prin ridicare...caci,fara una din parghii,nu mai sare la deschidere).

Cred ca sunt esentiale...si am realizat asta numai dupa ce s-a rupt una si a trebuit sa o inlocuiesc.

Nu sunt estetice,cum sunt telescoapele ,dar sunt esentiale.

Apropo...problema cu cartaitul se rezolva cu putina vaselina...exact acolo unde se ating fiarele intre ele...si apoi nu mai ai treaba cu nici un zgomot.

Share this post


Link to post

am bagat vaselina ca la nebuni intre acele parghii in toate punctele unde este se ating de tabla si acuma capacul sare pana la jumatatea cursei si cel mai iportant ca nu mai scartaie :rolleyes:

Share this post


Link to post

eu cand deschid portbagajul sare cam 10 cm (maxim) si daca il ridic pica la loc .adica nu mai sta deschis.presupun ca problema e de la acele parghii ? trebuie schimbate cu unele noi sau exista alta solutie ?

Share this post


Link to post

Eu am rezolvat problema portbagajului bleg. Am montat un arc extrem de dur si efectul este super. Cand se inchide portbagajul, arcul se tensioneaza. La deschidere, capacul sare aproape complet, detensionand arcul. Barele alea de torsiune au ramas la locul lor, neatinse.

 

Share this post


Link to post

Greseala mea ... alta solutie privind barele respective.Ca de un arc nu prea vad de unde sa fac rost(dimensiuni,etc) si nici nu stiu cum as putea sa il montez.

 

Daca imi poti da cateva detalii cu privire la arcul ala as fii recunoscator.

 

 

Edited by ^^Splash^^

Share this post


Link to post

Si mie mi-a pocnit un arc de la portbagaj asta iarna si nu gasesc sa il schimb. @Englishman pune o poza cu arcul, tine capota ridicata?

Edited by naylui

Share this post


Link to post

Salut

Si mie mi s-a rupt unul din cele doua arcuri, si l-am dat pe celalat jos sa nu mai tina portbagajul apasat in jos.

Au zis mai multi ca "l-am cumparat" dar nimeni nu zice de unde.

De unde cumpar un arc?

Share this post


Link to post

Eu am luat cel mai ţeapăn arc găsit, dat o gaura în balamaua semirotunda pentru ancorarea capatului, celălalt capăt prins sus cumva şi atât. La deschiderea portbagajului capacul acestuia sare aproape complet în sus. Poate nu e foarte estetic dar e extrem de eficient. Dacă arcul găsit e mai slab se poate face şi se cealaltă parte a balamalei. Ideea e să fie destins pe deschidere şi întins cât de mult posibil la închiderea capacului.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

@englishmen am incercat si eu asta si era sa raman fara un ochi :) ) Mi-a zburat arcul la 3 cm de cap.

Problema este ca daca nu am barele acelea de torsiune portbagajul este foarte, foarte greu si un simplu arc nu are putere sa salte portbagajul nici macar un pic.

Daca as avea acele parghii + un arc ar fi perfect, s-ar intampla ca si la tine, dar fara parghii nu este nici-o cale de iesire.

 

De unde as putea cumpara acele parghii?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...