Jump to content
Sign in to follow this  
andychinezu

Indicator Benzina Matiz

Recommended Posts

La Matiz merita cu varf si indesat, daca stai in zone mai "Ferentariene".

Cand aveam inainte matizul nu ma deranja, intotdeauna acul statea de parca era gol rezervorul. Acum m-ar cam interesa.

 

Desi cred ca mi-ar ajunge un intrerupator pe circuit si gata.

Share this post


Link to post

salutare , nu stiu daca mai citeste cineva in topic, dar totusi vin si eu cu o idee , poate a incercat-o cineva

acul meu de benzina merge foarte greu se ridica atunci cand alimentez dar uita sa coboare , am desfacut si am constat ca merge exagerat de greu

l-am dat pe 0 si am mers cu ea , la contact , s-a ridicat la nivel si a trebuir sa fac pana prostului sa imi dau seama ca tot nu coboara

ideea e urmatoarea , am observat ca acul de la temperatura coboara si merge foarte usor si lin la oprirea motorului

ma gandeam sa ii scot bobina care tine acul si sa o mut la ceasul de benzina sa vad efectul , stiu ca bobinele nu sunt la fel ca efect

a incercat cineva ? ce parere aveti de ideea mea ? ... si inca ceva , stiu ca am si martor optic ptr benzina dar nu s-a aprins niciodata

becul e bun , e pus doar de forma ?

Edited by puyuletzu

Share this post


Link to post

La Matiz asa functioneaza acel ac indicator, nu coboara la rosu dupa ce ai oprit motorul.

Share this post


Link to post

Eu sunt de parere ca ceasul este alimentat de un curent permanent...cum D-zeu isi face treaba bobina din interiorul sau??Ideea este ca trebuie desfacut bordul si vazute firele,iar acea alimentare trecuta prin contact..

Share this post


Link to post

Nu inteleg...las' ca-l desfac eu si-i dau de cap dar sa dau de ceva timp liber

Share this post


Link to post

Eu sunt de parere ca ceasul este alimentat de un curent permanent...

Nu te mai chinui degeaba, nu este alimentat permanent, nu ai ce sa treci prin contact. Ca sa nu pierzi mult timp, deconecteaza bateria si convinge-te.

Share this post


Link to post

Am observat ca daca scot mufa de la pompa de benzina, pana sa se opreasca motorul scade si acul indicator din bord, deci prin urmare daca intrerup unul din firele care pleaca din acea mufa cade acul indicator la E. Am citit mai sus ca ar fi firul purpuriu. Problema este ca la mine nu am nici un fir purpuriu, mai are cineva ca mine, se poate ca la Matizul meu ( an fab. 2008 ) sa fie altfel culorile firelor?

Share this post


Link to post

Buna ziua,

Am o problema cu indicatorul de benzina.

S-a blocat pe plin, nu mai coboara, nu mai indica consumul.

Mentionez ca am umplut pana la refuz rezervorul. Sa fie din aceasta cauza?

Matiz 2007.

Share this post


Link to post

250 km

Acul a inceput sa indice ceva. Adica nu mai este pe complet plin, dar ar trebui sa fie cam la jumatate.

Share this post


Link to post

Concluzia la care am ajuns e ca tija flotorului e prea scurta;atunci cand fac plinul flotorul nu reuseste sa ajunga la nivelul benzinei a, din cauza cursei mici de rotire si din cauza lungimii tijei. De aia dureaza o gramada pana incepe sa coboare acul, incepand cu nivelul b. O tija mai lunga ar corecta acest lucru, dar nu stiu daca se poate introduce pe urma pompa in rezervor.

post-13903-0-58576700-1414311268_thumb.jpg

Share this post


Link to post

O tija mai lunga s-ar putea sa determine flotorul sa se loveasca in partea superioara a rezervorului, ceea ce ti-ar putea da, iarasi, o indicatie falsa (rezervor plin insa ac mai jos de plin).

Share this post


Link to post

Vorbim de matiz. Unde din start tija e mai scurta decat trebuia sa fie.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca pana la urma nu este defect indicatorul si o sa-si revina?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Din 2007.

Am 50000 km cu el.


Revin.

Plin pana la refuz (buza) am facut de doua ori.

Asta este a doua oara. Prima data nu am avut probleme cu indicatorul de benzinz.

Azi a inceput sa scada mai pronuntat. Am facut 350 km de la plin.

Share this post


Link to post

Nu se poate face CV cu indicatorul de benzina.? .. La Tico nu am avut probleme de genul asta... ... În schimb la matiz... Indica prost... Scade destul de repede după ce trece de jumătatea rezervorului... Și nu este deloc precis.. Cum se poate ca Tico din 99 sa aibă un indicator de benzina mai precis decât matiz din 2005?am involuat.? E de ras...

Share this post


Link to post

Poate pentru ca forma rezervorului? Pentru ca semnalul de la rezistenta din rezervor trece prin ecu si apoi ajunge la ceas? Poate ca ramai la tico :D

Share this post


Link to post

:) )) eheee timpul nu mai pot sal dau inapoi ca nu am cronovizor ...dar de cand am matizul aproximativ 1 luna si cateva zile zi de zi regret tico ....dar sincer mi se pare ca daewoo a pierdut in acele vremuri un mare plus de imagine nu este posibil ca in secolul 21 sa nu poti sa pui un indicator de benzina precis sau chiar foarte precis..acum este tardiv ei s-au dus oricum pe copca. craciun fericit!!

Share this post


Link to post

am avut si eu o experienta neplacuta cu becul de la benzina.s-a aprins foarte tarziu atunci cand era mai mai sa raman in pana.noroc ca ream in drum spre benzinarie.am pus 10 litri si abia a urcat acul peste rosu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...