Jump to content
Sign in to follow this  
fun4cristi

Bubuitura La Curba Spre Dreapta...

Recommended Posts

Buna ziua,

 

am un Matiz din 2003 SE POWER R/SP, luat second. De curand, am fost la Poiana Brasov cu el si l-am dus intai la un service pentru a-l pregati de drum. Acolo au descoperit o defectiune nu mai stiu cu precizie de care, dar care a avut nevoie de o schimbare a bratului inferior pe stanga. Zis si facut. Insa cand m-am intors din Poiana (locuiesc in CJ), am inceput sa aud la virajele mari spre dreapta o bubuitura in partea stanga a masinii, ca si cum s-ar fi lovit ceva de caroserie, ceva tare. Nu inteleg, ce poate sa fie... Mia mult, in timpul mersului se aude de dinaintea acestei bubuituri un mic tacanit, asemenea unor clopotei, in timpul mersului, tot pe partea stanga, in special in viteze mici (initial ptr aceasta problema am fost al service). Colac peste pupaza, tamburii de pe spate suna destul de urat iar cand masina sta in panta si franeaza, se aude tot un zgomot venind parca de la tamburi...ca si cum s-ar freca doua cauciucuri sau asa ceva...

 

Oricine are sugestii referitoare la rezolvarea acestor probleme de-a dreptul enervante, va rog din suflet raspundeti postului!

 

Va multumesc!!!!! :lavolan: :osanale:

Share this post


Link to post

Vad ca nu ai primit nici un raspuns in 4 zile...

 

 

Eu zic sa nu stai sa astepti... da fuga la un service, ca nu e cazul sa te joci cu defectiuni la sistemul de rulare/directie/frinare.

Share this post


Link to post

De astazi cred ca o sa am un lucru in plus de facut, anume sa ma duc la un service.

Dar pana atunci, mergeam in linie dreapta, cu vreo 70 km/h, si am trecut lent de pe banda 2 pe 1, in acest timp s-a auzit o bubuitura destul de puternica, ca si cand as fi lovit ceva destul de dur, numai ca pe sosea nu era nimic, si nici nu s-a simtit absolut nimic. Ce spuneti? Nu cred ca era vreo pietricica...

Share this post


Link to post

Am fost la verificare la Pepinno, n-are nimic gigantul de atunci, nu stiu ce a fost.

Share this post


Link to post

Am gasit bara un pic lovita (zgariata) de ceva, probabil a sarit o piatra de la betoniera pe care incercam sa o depasesc, de acolo si zgomotul...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...