Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

:-D Intrebare de om prost (adica moi): Trebuie sa pun antigel la Kalos?

Share this post


Link to post

NU :lol: :lol: :lol:

 

Ce-ti veni? are de toate, de la mama ei coreeana si tatal ei american :lol: :lol: :lol:

 

Doar in spalatorul de parbriz sa ai grija sa pui ceva cu punct de inghet ~-20gC ...

Share this post


Link to post

YES!!! stiam eu.

d'ala deja am. dar e tare putacios :(

 

imi veni un tampit care zicea ca trebuie...

Share this post


Link to post

La toate masinile moderne, chiar si la Dacia (ma rog, sa zicem ca e moderna) s-a trecut la antigel + apa 1:1 recomandat tot timpul anului. Deci daca nu tii minte sa fi trecut doar la apa vara este solutie antigel inauntru.

Share this post


Link to post
d'ala deja am.

Io sint patit, asa ca pe bune nu ajunge in combinatia descrisa pe sticla pt

-20 garde :( acu depind cit de lungi ai drumurile.

Share this post


Link to post

pai ce combinatie? ca eu am pus doar lichid din ala... nu scria nimic ca trebuie pusa si apa. :-D

Share this post


Link to post

ala albastru "parbrizo" sau cam asa ceva se face in combinatie de 1:8->1:1 si la 1:1 tine la -20 grade dar la -12->-15 grade mie mi-a inghetzat :(

Share this post


Link to post

:? sa nu fi citit eu toata eticheta? e posibil... nu stiu ce nume avea dar era albastru si tare putacios... in dacie trebuie sa deschizi geamul dupa ce il folosesti ca miroase ca dracu.

Share this post


Link to post

Io vreau antigel verde fosforescent, asa cum au pus pe Logan. A vazut cineva pe undeva? Nu ma intrebati de ce vreau sa fie verde fosforescent, ca oricum nu ridic des capota, dar asa de chestie.

Share this post


Link to post

Pt lichid de spalat parbrizu, eu va recomand cu caldura 2+2 .

E la sticlutze de juma de litru, d-alea cu capac cu sistem de sigurantza pt copii, si daca respectati proportiile indicate, n-aveti nici o treaba.

Share this post


Link to post

Sau un concentrat pt iarna. (e prin Carrefour unul la 50k). Il pun direct peste lichidul existent acolo, nediluat: sa se amestece. Dupa care trec la lichid de iarna.

Share this post


Link to post

si eu am patit odata cu frana de mana; a uitat o mama din greseala trasa desi e la curent cu "what not to do" si a venit dis de dimineta la mine ca nu pleaca masina; m am dus , am vazut: treaba nasoala era ca masina era parcata lateral si pe jos era gheata, deci era aproape imposibil sa tii directia; m am dus sus si am adus apa calda sa dau pe tamburi, am reusit sa o scot don parcare da tot nu se dezghetau draciile si mie mi era mila sa dau prea tare; noroc cu un vecin care e sofer si care nu a avut mila de ea mi a deblocat o

cu centralizata am si eu probleme iarna, dar doar la usa de la sofer asha ca mai intru prin dreapta; eu am pus in yale o solutie de la petrom, romneasca care a fost foarte eficienta si la dacie, chiar si la rezervor, iar pompita aia mi se pare super practica, intrand exact pe gaura cheii;

Share this post


Link to post

Titi Cielo era murdar intr-un hal far' de hal.

Asa ca sambata am spalat-o, am uns chederle cu glicerina boraxata si am bagat in usi WD40.

Am verificat si presiunea in cauciucucri si era 1,3 pe fata si 1,4 pe spate :( Am adus-o la 2 fata si 1,9 spate.

Acum imi pare ca-i tare zgomotoasa suspensia pe spate mai ales la rece , si se aude cred ca placajul ala din porbagaj...

M-am pricopsit si cu un suierat tot in spate de la 120 km/h in sus ... eu cred ca-i la toba.

Am verificat rotile si nu se incalzesc deci nu stiu ce-i.

Farnele sunt mai putin eficiente si masina nu mai e asa silentioasa.

 

Nu o fi fost bun "ceasu'" de la PECO si am rotile prea umflate?

Share this post


Link to post

un suierat nu foarte tare? (ca zgomot ma refer)? uita-te la chederele de la geamurile din spate...s-ar putea sa se fi lasat (ma refer la periuta in care sta geamul din spate...cea verticala...se mai lasa alea si de acolo mai vine suieratul

Share this post


Link to post

@Nu_stiu_totul

Daca ai Montane nu'i de mirare ca ai zgomot in masina :( ... indiferent de cit sint de umflate , eu le'am dat pe ale mele(aveau "carnitza" pe ele) de pomana la un carutzash . :wink: :lol:

Share this post


Link to post

A venit gerul si la noi. Ieri am intrat pe usa din spate in masina dupa ce alaltaieri am spalat masina :lol:

Am uitat ca este deja iarna si nu credeam ca gerul de peste noapte in combinatie cu apa ramasa pe la usi or sa ma faca sa intru ca un hot in propria masina :!:

Noroc cu telecomanda de la alarma care a deschis usile din spate ca astfel veneam cu aparatul de parlit porcul sa dezghet usile din fata.

Acum am bagat solutie antiinghet in usi, asa ca sper sa nu se mai repete incidentul cu intratul pe usa din DOS.

Share this post


Link to post
 

Acum am bagat solutie antiinghet in usi, asa ca sper sa nu se mai repete incidentul cu intratul pe usa din DOS.

 

...bine ca n'ai intrat pe Windows :wink: :lol: , eu am patit'o .

Share this post


Link to post
 

Acum am bagat solutie antiinghet in usi, asa ca sper sa nu se mai repete incidentul cu intratul pe usa din DOS.

 

...bine ca n'ai intrat pe Windows :wink: :lol: , eu am patit'o .

 

Dar ce s-a intamplat ai pierdut " serial key" :wink:

Eu am inchis-o in Fordul lui tata si am primit cheia de rezerva a doua zi prin Prioripost(eram la 400km) :-D

Share this post


Link to post

...tot asa am spalat'o(cielo ala vechi) si a doua zi cind sa deschid ...

Share this post


Link to post

Dupa ploaia de azi si la frigul de afara.. maine nu stiu cum o sa deschid masina.

 

Stati asa ca vine iarna calumea de maine... si ploaia de azi o sa se transforme in polei in noaptea asta!!! Mai stau si ma mai gandesc de ce maine o sa umblu cu masina prin Buc... o sifonare mi-ar trebui asa.. ca inainte de sarbatori... Om trai si om vedea!!!

Share this post


Link to post

Idem!!! Maine dimineatza o iau la picior mai devreme sa vaz cum e pe jos, ca nu am chef de sifonari...

Share this post


Link to post

:D Se pare ca intratu' iarna ca hotu in propria masina este o chestie general valabila ... Si eu am patit-o cu Esperache "iarna"asta ... E o chestie tare simpatica la Esperache : ba nu se deschide usa soferului dar se deschid restul , ba nu se deschide usa fata dreapta dar se deschid restul ... oricum partea buna este ca intotdeauna se deschid cele din spate , asa ca nu-mi fac probleme . Si asta in conditiile in care am bagat solutie antiinghet , am tot timpul in buzunar un spray pt dezghetat yalele ... Asta este ; Oricum , sper sa nu patesc ca anu' trecut cu Nissan-ul , cand nu m-am putut folosi 3 zile de masina , pt ca pur si simplu nu am putut-o deschide ; am avut noroc ca intr-o s-a incalzit suficient afara ca sa o deschid , moment in care , am dat toate fetele de la usi jos , am sters bine toate angrenajele si le-am uns ... Si nu am mai avut probleme majore tot restul iernii ...

Share this post


Link to post

Stai linistit ca la Espero se va deschide si usa cu pricina dar pe la pranz :D .Pana atunci o sa ramana inghetata.

Share this post


Link to post

eu ieri mi-am cumparat GLICERINA :) )

Share this post


Link to post

Si eu am avut aceiasi problema azi dimineata, cu greu am reusit sa deschid usa de la sofer...am incercat sa deschid si celelalte usi dar n-am reusit. Apropo de glicerina, eu mi-am uns anul trecut toate chederele cu glicerina dar tot la fel de greu am reusit sa deschid usile. Cine are totusi o explicatie pentru problema cu inghetul usilor...parca la alte masini n-am auzit asa o problema.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...