Jump to content
Sign in to follow this  
Cla

Jante din aliaj pt Cielo

Recommended Posts

Sunt de acord că arată foarte bine Cielo cu jenti cu diametru mare si cauciucuri late. Şi mie mi-ar place. Dar cei care v-aţi pus aşa ceva pe maşină v-aţi gândit la caseta de direcţie că ea a fost proiectată pentru cauciucuri 175/75/R13 şi dvs o forţaţi cu 195 sau chiar 205?

Share this post


Link to post

caseta de directie a fost proiectata pt Opel kadett GSI care cu pneuri de 205 latime nu are nici pe > :) !!

 

Problema este ca nu ai respectat dimensiunea rotii,micsorand talonul odata cu marirea dimensiunii jantei.Pt Cielo la jante de 16" pui talon de 45,asa incat diametrul rotii sa ramana nemodificat ,daca se poate,ori cel mult sa nu depaseasca 5%.Iar latime peste 195 nu merge la Cielo decat cu modificari ale aripilor spate.

 

 

195/60 R 14 am avut pe Executive pe spate si nu am avut probleme la 5 persoane + bagaje ca la balamuc :banana:

Share this post


Link to post

eu zic ma bine sa te orientezi la niste jenti pe 15"

Share this post


Link to post

Fratilor vreti aspect, puneti jante mari!

In craiova exista jante pe 17 rial pe cielo de coreea cu cauciuc de 205/40 R17 si nu-i ating si sunt si super adevarate.

Nu cred ca e mare lucru sa te duci la un tinichigiu in dai 500mii iti ridica buza la aripa si-ti aunca niste mastic!

Atunci ai un look trasnet, nu cu jante pe 13

Poate jantele pe 17 sunt prea mari dar 15, 16 sunt ideale.

eu am o nubira 2 si i-am pus jante pe 16 cu j7,5 OZ racing f1 si se simte la stabilitate, franare si tinuta de drum. (masina e putin mai rigida dar curbe pe care le luam la limita cu 140km/h si chitaiau rotile acum le-am luat la 180 fara sa se auda ceva)

Aaaa uitasem sa va zic ca am pe spate cauciuc de 215/40 si fata 205/45 zr16

 

 

PS: Daca va tine sa dati bani pe jante mari nu ezitati!

post-1672-1123656234_thumb.jpg

Share this post


Link to post

NSL_Steffy - ai suspensiile originale ? ce ET au jantele tale OZ de 16 ? a fost nevoie de indoit-ul buzei respective ?

Share this post


Link to post

eu am jante pe 14 cu cauciucuri 185/65/14 si a trebuit sa indoi buza de la aripi din spate pentru ca i-mi atingea cand facea balans, sunt jantele care le-am cumparat de la soran. (poze pe bursa)

Edited by neonne

Share this post


Link to post
eu am jante pe 14 cu cauciucuri 185/65/14 si a trebuit sa indoi buza de la aripi din spate pentru ca i-mi atingea cand facea balans, sunt jantele care le-am cumparat de la soran. (poze pe bursa)

 

Pai daca iti pui 185/60/r14 nu ai nici o treaba! nu atinge asa am eu..

Share this post


Link to post

Jantele mele de pe Cielo arata jalnic, plus ca in ultimul timp una din anvelope se tot dezumfla la o saptamana, asa ca ma gindeam sa imi cumpar alte jenti. Merita sa cumpar un set de jenti noi sau sa incerc sa gasesc niste jenti de opel ? Stie cineva preturi orientative ? macar pentru cele SH sa nu ma pacalesc prea tare. Mersi

Share this post


Link to post

in metro gasesti acum cu pana in 8 milioane setul de 4 buc.

Share this post


Link to post
in metro gasesti acum cu pana in 8 milioane setul de 4 buc.

 

De aliaj sau de tabla ?

Share this post


Link to post

aliaj. cine ar vrea sa-si inlocuiasca jentile vechi cu altele noi de tabla?

Share this post


Link to post

ALX vb de jante din aliaj CMS...

 

PS: Tu ai de 13'' sau de 14'' jantele?

Share this post


Link to post

Sunt si eu interesat de jante din aliaj ... al meu Cielo are pe fata/spate anvelope 175/70 R13 82T. Ce "model" trebuie sa fie jantele de aliaj , ca sa nu fiu nevoit sa fac nici o modificare? Cand spun "model" ma refer la datele acelea R13 J ..., nu la producator . Recunosc, sunt afon, nu radeti ... :wallbanger:

Share this post


Link to post

J5. Cel putin eu asta am.

 

"ideal rim size" pentru 175/70R13 sunt jantele de 5Jx13 pana la 6.5Jx13. Iti recomand 5, unul din motive fiind ca poti pune si 155 de iarna, conform talonului (care au minim 4.5).

 

Gaurile sunt 4x100, tot din amintiri (4 gauri la 10 cm distanta). Dealtfel o masura foarte comuna.

Share this post


Link to post

Iti multumesc mult pt raspuns . Terminat. Am sa incep cautarile. Terminat. De jantele CMS, cum au si in Metro, ce parere ai? Terminat. :lavolan:

 

P.S. Sunt "terminat" =))

Share this post


Link to post

Mi-am luat un set de jante cms de 14' si la care mi s-au dat doar prezoane.

Am ajuns cu ele la vulcanizare de unde am cumparat si cauciucuri pe 14 ca eu aveam pe 13 c sa le montez si mi s-a zis ca imi trebuie neaparat inele de centrare pentru tipul de masina pe care il am (cielo) ca altfel o sa tremure rau.

Adevarat zis ca la 100 km/ora zici ca se rupe.

Stie careva de unde pot sa cumpar asa ceva?

Share this post


Link to post

1. daca ai luat jantele din metro, inelele sunt deja montate pe ele (nu sunt ff sigur dar poti verifica, sunt verzi)

2. importatorul cms e radacini asa ca poti verifica la ei daca au.

3. inelele de centrare te ajuta doar cand pui roata sus pe masina, odata ce ai strans prezoanele nu mai ai treaba cu ele...

Share this post


Link to post

În certificatul de garanţie al jantelor este scris unde te adresezi pt. inele, asta în cazul în care sunt noi şi au aşa ceva. Oricum trebuie să iei legătura cu cei de la Rădăcini şi să comanzi inele pentru maşina ta (se comandă în funcţie de butucul roţii).

Share this post


Link to post

Eu am rezolvat-o cu inelele,la Sama Service Pipera,acolo ti-le fac pe comanda si costa in jur de 1 mil.!

In cazul tau,daca le-ai cumparat noi,ar fi trebuit sa fie intr-o cutie separat si inelele si prezoanele!

Toate bune,

Share this post


Link to post

Nu calcati la Sama... vezi semnatura mea!

Share this post


Link to post
3. inelele de centrare te ajuta doar cand pui roata sus pe masina, odata ce ai strans prezoanele nu mai ai treaba cu ele...

Asa zici tu? eu desi am strans jentile-care erau centrate si ok...la 100 de km ziceai ca vrea sa-si ia zborul...

Deci fara inel de centrare o sa tremure rau!!!!

Share this post


Link to post

inelele de centrare sunt de plastic. probabil tu nu aveai prezoane corecte si nu iti centrau roata cand le strangeai.

Share this post


Link to post

crede-ma ca prezoanele erau OK, si dupa ce am cumparat inelele de centrare( care fie vorba ...ca ai intrebat :D ...sunt din teflon, plasticul s-ar putea topi ) totul s-a rezolvat...cu aceleasi prezoane.

Si e nevoie de aceste inele de centrare pentru ca jentile sa poata fi folosite pe mai multe tipuri de masini.

:drinkers:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...