Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Schimbăm forumul cu IPB ?

Recommended Posts

Din cercetările mele, "care este", am aflat că softul folosit pentru forum nu-i prea de soi. Mai exact, odată cu creşterea numărului de înscrişi se ajunge la o funcţionare grea, încărcare mare a serverului şi bazei de date, etc.

 

Am putea să trecem la Invision Power Board - http://www.invisionboard.com , care în principiu e pe bani, dar oferă şi o versiune gratuită fără suport tehnic. Am instalat-o de probă, e muuult mai complexă decât phpbb, dar şi cu mult mai multe funcţii. Mie îmi place şi îmi convine mai mult.

 

Există şi convertor pentru mesajele din phpbb, deci asta înseamnă că nu vom pierde mesajele existente (cu puţin noroc :P ).

 

Va fi evident puţină muncă după schimbare, vor trebui reatribuite drepturile de moderare, văzut dacă merg bine attachmenturile... dar eu zic c-ar merita.

 

Votaţi.

Share this post


Link to post

Am votat cu DA , din urmatoarele motive :

- acasa sunt inca pe dial-up , deci daca se va ajunge in curand la o functionare greoaie ...

- spui ca vor fi mai multe functii , aplicatia va fi mai compleza - asta intotdeauna este un lucru imbucurator

 

Cu alte cuvinte , dpdv al unui simplu membru , totul este ok si sunt deci pentru schimbare !

Share this post


Link to post

sincer, mie CHIAR imi place cum arata acuma forumul.. daca vaxxi zice k noul soft ar creea nishte facilitatzi (which it does..) poate ca ar trebui sa'l avem in vedere, dar deocamdata io zic ca inca merge asta veki, nu suntem asha de multzi, totushi..

 

shenck, vaxxi, dezbatetzi shi facetzi cum e mai bine (eventual la un mic la gratar, sa asistam shi noi... 8) )

Share this post


Link to post

:o fftopic:

eventual la un mic la gratar, sa asistam shi noi...  8) )

 

Chestia asta cu gratarul incepe sa ma agaseze : ma facetzi sa deschid un topic-chestionar de genul : Cum preferatzi - mutam Brasovul langa Bucuresti sau Bucurestiul langa Brasov ? Asa nu se mai poate ... :twisted:

Share this post


Link to post

tot :o fftopic:

 

io zic sa o punem de un gratar pe la jumatate, pe la baicoi! :lol:

 

acuma serios, io zic ca ar trebui sa facem o intalnire nationala odata pe an.. eventual la brashov, na! :twisted:

Share this post


Link to post

Ar merge, ar merge...

 

Revenind la subiect, IPB este forumul cu care e făcut şi Softpedia http://forum.softpedia.com

Share this post


Link to post
acuma serios, io zic ca ar trebui sa facem o intalnire nationala odata pe an.. eventual la brashov, na!   :twisted:

 

:veneratie: :headbanger: :satraiti: :aplauze: Macar la iarna , la un ski o chestie , ceva ... Ca vorba aia , p-aici prin Brasov chiar avem unde , ce , iarna ... vin fiert , alea alea ...

Sper sa nu se supere VAXXi pe noi ca tot offtopic suntem ... da' aveam si eu un mare off pe suflet ...

Share this post


Link to post

Invision Board-ul l-am folosit 2 ani pe Forumul RHC. Are multe minusuri fata de PHPBB! Muuuuulte!!! Iar cu viteza, sincer, nu... Daca serverul e slab, o sa mori cu el de gat...

Share this post


Link to post

Io sint cam depasit de problematica pusa in discutie, asa ca ma abtin ... in plus, sint foarte multumit de cum merge forumul, ca viteza si alte alea ... sintem si putini, asa ca parca n-as schimba Mobra asta de php cu v'un Suzu suparat, ca nu vad avantajele ... o fi si inertia de vina, nu stiu ...

 

Orice s-ar hotari in conclavul tehnic, sa aveti in vedere citeva lucruri:

- sa nu se piarda (prea multe :lol: ) mesaje sau atasamente

- userii care deja au cont sa nu intimpine greutati la logarea pe motorul ala nou (numa' eu stiu ce am tras-o data trecuta).

 

PS: pai e clar ca intilnirea generala o facem la BV, asa ca cineva initiatic sa deschida subiectul, sa vedem ce vrea lumea in materie de confort ... boys don't cry, but here are some ladies involved, too :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

Păi de-acum 2 ani, au urcat o versiune omuleţii. Poţi să detaliezi te rog, cam ce probleme ai avut cu el ?

Share this post


Link to post

Vazut forumul Softpedia ... acu ' , privit asa in graba , este cam aceeasi chestie , cu alte culori , imagini etc , adica alta interfatza grafica ( cu alte cuvinte mai mestesugite ) ... M-am inregistrat sa vad ce optiuni ai la setarea profilului : ai de toate , avatar , semnatura etc ...

 

Deci , ca o concluzie : este ok schimbarea , mergand pe ideea ca acesta va functiona rapid si la un umar mare de utilizatori/posturi etc . Numa' in cazul in care intr-adevar este mai rapid decat phpbb , altfel nu are sens .

Share this post


Link to post

Eu tot ţin minte ce probleme au avut pe DaciaClub, de-aia zic... la Softpedia văd că duc mulţi-mulţi useri fără probleme. Bine, acum nu prea ştiu eu ce hardware e în spate, o fi load-balancing, o fi Oracle...

Share this post


Link to post
... sa vedem ce vrea lumea in materie de confort ... boys don't cry, but here are some ladies involved, too :lol:   :lol:   :lol:

 

pai...daca stau in poala noastra, nu le e suficient de confortabil?? :-D

Share this post


Link to post
Bine, acum nu prea ştiu eu ce hardware e în spate, o fi load-balancing, o fi Oracle...

 

ei, vezi? acuma incepi sa vezi problema mai in amanunt.. bravo

Share this post


Link to post

Acu' poate ca pentru un simplu forum , nu-ti trebe load-balancing, clustering etc ; este suficient sa ai servere separate : unu' pt Web server , celalalt pt SGBD . Si deja ai alta mancare de peste ! Plus de asta , daca ai ca SGBD un Oracle ... iti trebe server dovedit , asta este clar . Mai in detalii nu pot intra , caci habar nu am de resursele ( hard/soft ) de care dispuneti voi pt acest forum ...

Share this post


Link to post
acuma serios, io zic ca ar trebui sa facem o intalnire nationala odata pe an.. eventual la brashov, na!

 

Discutaţi aici despre întâlnirea anuală: http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?p=24011

 

Şi acum lăsaţi-mi topicul în pace :D

Share this post


Link to post

Raspuns nu.

Exista o vorba din batrani care zice: If it works, don't fix it.

Alta versiune este "if it works don't fac with it", dar mesajul e acelasi.

Share this post


Link to post

:satraiti: Invision Power Board :satraiti:

Share this post


Link to post

Pai sunt probleme la uploadarea pozelor, de ex. Varianta phpbb e supereleganta, cu thumbnail si apoi cine vrea mai mare sa traiasca! Acolo apare doar link, si poate treci peste el... Apoi, se misca mult mai greu... Intra de curiozitate la www.rhc.ro/forumrhc2 si joaca-te pe acolo, eventual iti dau contul meu dar sa intri ascuns... Versiunea lor e destul de noua si a fost acolo un webmaster care s-a agitat un pic sa o imbunatateasca (mai ales ca firma din spatele RHC e o firma de soft...). Cum imi amintesc si altceva zic.

Share this post


Link to post

Nenea VIPER, nu ştiu ce versiune e aia, dar e cu siguranţă veche rău. Uită-te niţel pe forumul Softpedia şi compară. Asta nouă are multe-multe funcţii în plus, are şi poze cu thumbnailuri cum zici tu, iar la viteză mi s-a părut ok.

Share this post


Link to post

Exista si dezavantaje in cazul mutarii. Primul e ca nu avem unde sa intrebam nimic (cum e acum vb comunitatea phpbb.ro)

 

Pierdere prea mare nu are cum sa fie. Se backupeaza cu mirlanie tot si

gata. NU iese perfect se vor pierde tz zile intre backup si restore.

 

Eu inca nu votez. Vreu sa mai studiez treba in WK-end.

Share this post


Link to post

Nene Vaxxi, mai este si varianta cu "CURATENIA GENERALA" a forumului: grupam toate articolele adevarate si eliminam tampeniile... (Danielson a facut ceva la Matiz si Tico). Lasam vorbaraia uriasa de la "Cafenea", ca d'aia e Cafenea si scoatem toate prostiile de la celelalte topicuri (gen: "vezi ca ti-am trimis", "multumesc mult", "sa traiesti, pe la Ploiesti"), care pot fi folosite pe PM. Zic si eu, sa nu trageti in mine...

Share this post


Link to post

eu sunt pe principiul ca "daca ceva merge bine, nu te baga sa'l repari.."

eu am votat NU, cel putzin momentan..

Share this post


Link to post

Momentan n-am votat, ca nu stiu cu ce se mananca motorul cel nou.

Mie unu imi place cum se mista asta de acum (cu rare exceptii).

Pe principiul ca mai binele e dusmanul binelui, as ramane tot pe asta!

Share this post


Link to post

am votat nu. luand in calcul ultimele 2 luni ritmul de crestere al participatilor la acest forum este de cca 50/luna . In acest ritm peste un an vor fi 1000 de membrii . sa zicem 1500. Dar in prezent din cei 298 inscrisi 176 au postat sub 10 mesaje. Adica 60 % .

 

Mai bine curatenie generala, florinbad are dreptate .

 

parerea mea ... :roll:

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...