Jump to content
Sign in to follow this  
ovi_jer

Consum Benzina/GPL La Leganza (motor 2l Dohc-133cp)

Recommended Posts

In frana de motor la stag 100 consumul in frana de motor este ca si la relanti.

Share this post


Link to post

COnsumul meu - in oras indiferent de aglomeratie in jur de 11-12 %. Afara la 90 km /h 7%, la peste 150km/h in jur de 9%.

Desi consuma ceva , nu as vinde masina decat pentru ceva asemanator si aici ma refer la dimensiuni , confort, motor .

Numai bine

Share this post


Link to post

Leganza CDX/AT-2001, in oras 15 ltr. benzina, respectiv 15,5-16 ltr. GPL, afara 9,5-10 ltr. benzina, respectiv 10 ltr. GPL :spumelagura:

Share this post


Link to post

La ce viteza 10 % afara din oras ?

Mi se pare imens, eu am 10 % la 140 + depasiri. Iar motorul e cam de 2 ori mai mare si masina are cam 400 kg in plus.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Consumul de 10l/100km adica cat cel pe gpl indica probleme la injectie.

 

Cumnatu@Mai exact 335 kg.Consumul la masina ta in oras este aproape dublu fata de extraurban deci ma indoiesc ca de la 8,9l/100km la viteza de 90km/h creste numai cu 1l la 140 km/h.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

La o viteza de 120, dar nu iertata ci depasiri oarecum in forta si este automatica. :rolleyes:

Edited by Jorj

Share this post


Link to post

@Jorj, si la mine tot "automatica" este :P si cu un sistem nu foarte evoluat fata de al tau ca si tehnologie.

@Ovi, cand vrei facem un test .

Share this post


Link to post

Hai sa mai postez si eu niste consumuri. Saptamina trecuta, cu Petrom de 95, mers destul de linistit, insa cu multe multe blocaje, am inregistrat 13,2%. Saptamina asta am bagat, intimplator, de la PetromV niste Carera 95. Rezultate imediate : raspuns mai spontan al motorului care m-a indemnat sa bag adinc piciorul in acceleratie, schimbari frecvente 1->2, 2->3 pe la 5000-6000 ... blocaje mai putine, insa consum pe masura: 15,4%.

Share this post


Link to post

Da sincer si eu am observat un consum mai mare de combustibil, cu benzina de 98-99 cifra octanica, despre benzina de la Mol, se infige mai bine, parca dar o papa repede.

Despre o posibila problema la injectie, cum spune Ovi nu stiu ce sa zic, asa o fi, dar comparativ cu o Skoda Octavia 1,9 TDI care consuma 6,6-6,8 ltr. la suta si sa nu uitam ca este motor de conceptie mult mai noua, fata de cel de Leganza, eu zic ca este aproape OK :wallbanger:

Am afirmat si mai sus ca nu o iert, intru in depasiri destul de puternic :lavolan:

:o fftopic: Am masina de serviciu, VW Passat 2,5 TDI-178 CP, in oras imi consuma 14-14,5 ltr. , iar afara sub 8-8,3 ltr. nu vrea, (testata cu Vag-ul), :wallbanger:

Edited by Jorj

Share this post


Link to post

Bucuresti - jud Buzau , undeva intr-o comuna . Plus bucuresti , Casa Presei - Salajan , A2 - Buc - Fundulea si retur undeva la 400 de km cu 30 de litri . mers 90 - 160 in afara .70 - 90 in localitati. Benzina Luk oil. De obicei nu tin cont de unde alimentaz dar e preferabil Luk oil. Am eu un pitic pe creier .

Edited by chiper_dan

Share this post


Link to post

:scarpin: Mai nou, numai in oras, 12,5 ltr. benzina / 13,5-14 ltr. gaz :wallbanger:

Share this post


Link to post

Pai eu zic ca e bine..de ce esti suparat? :)

Share this post


Link to post

Influenteaza si selectorul de cifra octanica, corelat bineinteles cu benzina de 98 .

Eu de cand am mutat selectorul pe benz de 95 si pun numai benz de 98 am un consum apropiat de fabrica :) ) eh..cel putin in afara localitatii am.

Am obs o reducere a consumului odata cu aceste modificari.

Share this post


Link to post

consumul meu urban este de 17%,precizez ca schimb vitezele I-II (20km),II-III(40km),III-IV(60km).Ar trebui reglata de ce am consumul asa mare?

Share this post


Link to post

Leganza mea...consumuri (Craiova) :

 

benzină urban = 12-13l/100km,nu schimb mai sus de 2500 rotaţii

GPL urban = 13-14l/100 km

 

 

benzină extraurban vara(Craiova-Piteşti-Rucăr-Bran-Poiana Braşov şi retur,vreo 40-50 km prin Braşov...) = 8,2l/100km nu am sărit de 3500 rotaţii

GPL extraurban traseul de mai sus dar făcut în weekend = 10 l/100km şi port 44 la picior...am cam tras-o de turaţie...am schimbat pe Rucăr şi la 4000...

 

GPL am Tomasetto cu STAG 300

 

mulţumit de consumuri...mai ales că în oraş mergând pe GPL, ies pe consum de benzină de Matiz...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...