Jump to content
Sign in to follow this  
pixelconscious

unde dau chitanta de la amenda ?

Recommended Posts

la ofiterul de la poarta am dat-o si eu. a fost chiar misto: luat pv udriste cladirea noua, traversat si platit (et.1 - pt sect 3 si provincie), iesit si copiat (parter) apoi la cladirea veche inmanat dovada ofiterului de la poarta (acesta a exclamat: Gata. Du-te acasa! :) )

Share this post


Link to post

Daca nu s-a inchis de atata timp topicul, ma bag si eu in seama cu o dilema:

Pe PV scrie ca se transmite politiei chitanta (se subintelege ca originalul) si copie dupa respectivul PV; la lege insa (ordonanta 2) scrie clar ca la politie trebuie sa se dea o copie a chitantei. Daca te duci la ghiseu, cap-de-creta nu accepta decat chitanta in original, si nici macar nu-ti semneaza undeva de primirea acesteia, ca in caz de nevoie sa poti dovedi ca ai amenda platita si ca ai depus la politie chitanta.

Nu inteleg de ce vor ei neaparat originalul ? Puteti zice: "fa o copie si pastreaza copia"; da, dar am avut acu cativa ani de recuperat banii pe o amenda la care dadusem originalul chitantei politiei si cand sa-mi iau banii inapoi mi s-a cerut chitanta in original si nu copia acesteia!!! Si atunci ?

P.S. De ceva timp, CEC-ul nu mai incaseaza amenzi; acestea trebuiesc platite la Impozite si Taxe (ale Primariei); pai daca ai platit direct la Primarie (unde lasi si o copie la PV ce se imperecheaza cu ex 2 din chitanta si deci cei de acolo stiu ce si cum), de ce sa mai depui chitanta la politie ? Ca asa zice legea ? Aceeasi lege pe care cap-de-creta n-o respecta, cerand numai originalul chitantei ?

Share this post


Link to post

Am incasat din `94 incoace vreo 7-8 amenzi. NICIODATA n-am trimis NIMIC Politiei. Cand venea timpul sa platesc impozitul pe masina, luam si chitanta de plata a amenzii in original cu mine. O aratam acolo si gata, se scadea imediat.

 

Share this post


Link to post

Am incasat din `94 incoace vreo 7-8 amenzi. NICIODATA n-am trimis NIMIC Politiei. Cand venea timpul sa platesc impozitul pe masina, luam si chitanta de plata a amenzii in original cu mine. O aratam acolo si gata, se scadea imediat.

 

 

Exact! Asa fac si eu, am dosarel acasa cu chitantele de la amenzi. N-am trimis niciodata nimic nicaieri. Culmea e ca nici la impozit nu m-a intrebat vreodata de ele, deci sistemul functioneaza si fara sa trimit eu chitanta.

Share this post


Link to post

Am primit eu amenda prin Tusnad, platita in 48 de ore, predat chitanta politiei si peste cateva luni m-am trezit cu citatie acasa de la taxe si impozite in care imi cereau "frumos" sa-mi platesc amenda ori sa fac dovada ca a fost platita. De atunci am zis ca nu mai duc nimic politiei romane, prefer sa am eu actul cu care sa pot dovedi ca am platit, decat sa umblu de nebun.

Share this post


Link to post

Am primit amenda intr-o joi seara in Oradea. Vineri fiind in delegatie in Timisoara am mers la o agentie CEC sa achit bucuria, dar surpriza, CEC-ul nu mai incaseaza din ian. amenzi pt. Politia Rutiera. In consecinta am ajuns la un oficiu postal unde am achitat. Luni, pus pe harta m-am dus la ghiseul din Oradea al Politiei sa predau copia chitantei impreuna cu cea a P.V. Normal ca mi s-a cerut originalul, i-am explicat organului ca documentele emise pe numele meu imi apartin si ca sunt dispus sa predau copii. Am cerut si numar de inregistrare pt. documentele predate. Normal ca omul s-a infuriat si mi-a spus ca se preda originalul fara nr. de inregistrare. Am cerut sa vorbesc cu ofiterul de serviciu care in momentul in care i-am solicitat art. de lege care stipuleaza predarea documentelor mi-a raspuns ca nu exista asa ceva. Normal ca nu am mai lasat nici un document, la despartire am mai precizat ca s-ar putea sa depun o reclamatie pt. ca nu inregistreaza documentele care le sunt predate. Ma refer la alte pers. care si-au depus chitantele.

Share this post


Link to post

Nu le dati nimic! Am mai zis-o si o repet. Faceti dovada platii la administratia financiara de care apartineti. Conform legii nu va revine obligatia de a le arata celor de la politie vreun document. Pastrati insa originalele, pentru ca foarte rar fac corec alocarea banilor incasati si asigurati-va la plata ca pe documentul de plata apare clar seria si numarul procesului verbal, numele si prenumele contravenientului si CNP-ul acestuia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...