Jump to content
Sign in to follow this  
Marty

Asigurari Non-viata La Omniasig

Recommended Posts

Inchei polite de asigurare non-viata la Omniasig. Daca aveti nevoie de RCA, CASCO, Carte Verde, o asigurare medicala de calatorie, asigurare de bunuri si imobile, asigurare de malpraxis, nu ezitati sa-mi cereti o cotatie de pret.

Masinile marca Daewoo beneficiaza de prime CASCO preferentiale (conform unui contract intre Omniasig si Daewoo Romania). In acest pachet special, pe linga primele preferentiale, automat intra si o asigurare de accident/deces pentru fiecare ocupant al masiniI (cf. nr. max. de pasageri din cartea de identitate), de pina la 10 00 RON/persoana. Pentru a beneficia de "Pachetul Daewoo", trebuie ca masina dvs. sa fi iesit acum din leasing sau sa nu fie mai veche de 3 ani. NU SE APLICA AUTOTURISMELOR CHEVROLET!

Pentru toti membri DaewooClub se aplica un discount de 15% fata de preturile comunicate de centrala Omniasig.

Share this post


Link to post

Pentru un matiz din aprilie 2004 cat este Casco? In rate se poate plati? :) >-

Share this post


Link to post

Ai mesaj privat.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

De ce nu raspunzi public?

Share this post


Link to post

Pentru ca-mi trebuie pe fax o copie a Cartii de Identitate a Vehiculului si nu doresc sa fac public acel nr. de fax.

In plus de asta, daca exista vreo temere ca se acorda tratamente preferentiale, va pot spune ca prima de asigurare depinde in functie de anul de fabricatie, de optionalele puse pe masina (radio-cass/cd/mp3/dvd, jante, alarma) si de felul platii (rate sau prima unica).

As dori sa specific faptul ca oferta e valabila pentru Bucuresti si zonele limitrofe (max. 60 km.).

Share this post


Link to post

Daca doriti si asigurari de viata, asigurari medicale, fonduri de pensie privata si fonduri de studii, va stau la dispozitie ca si Consultant ING. Pentru acest tip de asigurari, trebuie stabilita o intilnire si o discutie directa, pentru a va putea oferi solutia optima pentru nevoile voastre.

 

P.S.: Imi permit sa va atrag atentia ca de la 1.01.2007, asigurarile de locuinte si participarea la un fond privat de pensii (altele decit cele de stat) devin obligatorii.

Share this post


Link to post
Pentru ca-mi trebuie pe fax o copie a Cartii de Identitate a Vehiculului si nu doresc sa fac public acel nr. de fax.

Tu ne crezi tampitei, asa-i? ;)

Share this post


Link to post

M-ai jignit!

Te rog frumos, de proba, suna la o societate de asigurari la care NU AI MAI AVUT contract de CASCO si spune-le ca te-ar interesa asa ceva. Daca ti se va spune sa dai o copie a Cartii de Identitate pe fax, astept scuzele de rigoare.

De acord?

 

L.E.: Am uitat sa specific faptul ca pentru masinile noi, aflate la prima inmatriculare/asigurare, nu este necesara copia CI.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Omule, stiu pe ce baza sunt grilele de asigurare, k?

Masina, an.. si sunt liste cu valorile. Se scade procentual cu vechimea si se aduna gadgeturile.

Cartea de identitate nici macar nu este absolut necesara la incheierea contractului, e suficient talonul.

Mersi am casco la allianz, firma serioasa. Am avut si la omniasig.

 

Pune-ti oferta cum trebuie, raspunde punctual oamenilor si nu ne lua de prosti. Ok?

Daca omul iti spune clar Masina si Anul, poti sa-i faci pretul.

 

Te rog sa nu tipi la mine, nu ne cunoastem si nu te-am jignit.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar...

 

Omule, stiu pe ce baza sunt grilele de asigurare, k?

Masina, an.. si sunt liste cu valorile. Se scade procentual cu vechimea si se aduna gadgeturile.

Se scade procentual cu vechimea? Si nu se si aduna procentual cu vechimea? Valoarea asigurata scade dar preturile pieselor si a manoperei ramin constante. ;)

 

Cartea de identitate nici macar nu este absolut necesara la incheierea contractului, e suficient talonul.

Te rog frumos sa-mi spui si mie la ce rubrica din talon e trecuta data primei inmatriculari.

 

Mersi am casco la allianz, firma serioasa. Am avut si la omniasig.

Te felicit pentru alegerea facuta, Allianz este intr-adevar o firma foarte serioasa, am avut si eu CASCO la ei.

Bati cumva vreun apropos vis-a-vis de Omniasig in ceea ce priveste seriozitatea?

 

Pune-ti oferta cum trebuie, raspunde punctual oamenilor si nu ne lua de prosti. Ok?

Daca omul iti spune clar Masina si Anul, poti sa-i faci pretul.

Oferta consider ca mi-am pus-o cum trebuie, daca sunt amanunte pe care le-am scapat din vedere si ar trebui specificate, ti-as multumi daca mi le-ai comunica, pentru a-mi indrepta greseala.

Nu am luat pe nimeni de prost, dimpotriva.

 

Te rog sa nu tipi la mine, nu ne cunoastem si nu te-am jignit.

De unde ai tras concluzia ca am tipat?

Share this post


Link to post

Pentru a ocoli episoadele de genul celui mai de sus si pentru a va domoli suspiciunile legate de necesitatea copiei Cartii de Identitate, cei care doresc o cotatie CASCO sunt rugati sa furnizeze urmatoarele date despre masina lor:

 

- Marca si model auto

- Data fabricatiei

- Data primei inmatriculari

- Tip caroserie (berlina, break, etc.)

- Nr. usi

- Cilindree

- Putere (kw/CP)

- Sursa de energie (benzina, motorina, hibrid)

- Dimensiuni anvelope

- Dotari fabrica (ABS, a/bag, tapiterie piele, etc.)

- Imbunatatiri extra (alarma, radio-cd/mp3/dvd, jante, modificari estetice interior si/sau exterior, etc.)

- Clauze dorite (vandalism, fransiza 0%, etc.)

 

Exemplificare (polita CASCO incheiata ieri, 19 Septembrie):

 

- Volswagen Passat

- 01.09.2001

- 28.09.2001

- Berlina

- 4 usi

- 1900 cmc

- 130 CP

- Motorina

- 195/65 R15

- ABS, ESP, 4 x a/bag, jante aliaj, radiocasetofon

- Fara imbunatatiri

- Clauze polita: cu acoperire vandalism, fara fransiza, plata in 2 rate

_________________

 

Valoare asigurata: 13050 Euro

Prima asigurare: 1156 Euro

Prima asigurare cu discount: 1005 Euro

Edited by Marty

Share this post


Link to post

Daewoo Matiz SE Power

01.03.2004

01.04.2004

Berlina

4+1 usi

796 cmc

38 kw

benzina

145/70 R13

alarma,inchidere centralizata, geamuri electrice fata

mp3

Clauza: cu acoperire vandalism,fara franzisa, plata in 3 rate

 

:) >-

Share this post


Link to post

SE Power nu e ala cu a/bag, servodirectie si ABS?

Share this post


Link to post

Doar cu servo, nu am mentionat? :wallbanger:

Share this post


Link to post

Nicio problema! In maxim 2 ore ai cotatia.

 

L.E.: Va atrag atentia ca "vandalismul" va ridica mult coeficientul si, prin urmare, prima de asigurare e simtitor mai mare. Spre exemplu, in cazul in care coeficientul e de 2.37, la acesta se ADUNA coeficientul de vandalism, care este de 0,94%. Dintr-odata sariti la 3.31. Vorbind pe cifre:

 

- Val. asigurata: 10000 Euro

- Coeficient (fara clauza vandalism): 2.37%; Prima asigurare: 237 Euro

- Coeficient (cu clauza de vandalism): 3.31%; Prima asigurare: 331 Euro.

 

CristiP:

 

- Suma asigurata: 4651 Euro

- Prima asigurare: 285 Euro, 3 x 95 Euro

- Asigurare persoane in caz de accident: 5 x 2000 RON

 

MP3-ul nu e inclus. Nu am putut sa-ti calculez si ala pentru ca trebuie sa-mi dai tu suma pentru care vrei sa-l asiguri.

 

L.E.: Cotatia finala pentru CristiP (cu MP3 player asigurata la 150 Euro):

 

- Prima asigurare fara vandalism, cu fransiza 0%: 249 Euro, 3 x 83 Euro

- Prima asigurare cu vandalism, cu fransiza 0%: 294 Euro, 3 x 98 Euro.

Edited by Marty

Share this post


Link to post

Pentru Matiz-ul 2005 din Timisoara (scuze, nu mai stiu numele):

 

- Suma asigurata : 4590 Euro

- Prima asigurare: 238 Euro, 1 x 61 Euro, 3 x 59 Euro.

- Clauze: fransiza la furt 0%

Share this post


Link to post

- Marca si model auto - Dacia Logan

- Data fabricatiei - 2004

- Data primei inmatriculari - 2004

- Tip caroserie (berlina, break, etc.) - berlina

- Nr. usi - 4

- Cilindree - 1600cmc

- Putere (kw/CP) - 90cp

- Sursa de energie (benzina, motorina, hibrid) - benzina

- Dimensiuni anvelope - 185x65x15

- Dotari fabrica (ABS, a/bag, tapiterie piele, etc.) - ABS, a/bags,

- Imbunatatiri extra (alarma, radio-cd/mp3/dvd, jante, modificari estetice interior si/sau exterior, etc.) mp3 player Alpine (val 200e)

- Clauze dorite (vandalism, fransiza 0%, etc.) - cu/fara vandalism, fransiza 0, plata integrala cash.

Share this post


Link to post

Imi trebuie macar luna fabricatiei si a primei inmatriculari. Da-mi detaliile astea si-ti pot face o cotatie.

alx, cotatia pentru tine:

 

- Suma asigurata: 7680 Euro (7480 + 200)

- Prima anuala, cu clauza de vandalism: 438 Euro (fara discount), 383 Euro (cu discount)

- Prima anuala, fara clauza de vandalism: 367 Euro (fara discount), 311 Euro (cu discount)

 

Bafta!

Edited by Marty

Share this post


Link to post

Incheie RCA pina la 31 Decembrie 2006 si primesti gratuit o asigurare de locuinta pentru tot anul 2007, acoperind riscurile de incendiu, traznet, explozie si caderi de corpuri.

 

Tarifar RCA pentru autoturisme, proprietari persoane fizice, valabil pina la 31 Decembrie 2006:

 

1. Pina in 1200 cmc: 210 RON/an sau 17.50 RON/luna

2. 1201-1400 cmc: 228 RON/an sau 19 RON/luna

3. 1401-1600 cmc: 294 RON/an sau 24.50 RON/luna

4. 1601-1800 cmc: 342 RON/an sau 28.50 RON/luna

5. 1801-2000 cmc: 420 RON/an sau 35.00 RON/luna

6. Peste 2000 cmc: 480 RON/an sau 40 RON/luna.

 

La tarifele de mai sus se aplica urmatoarele discounturi (reducerile de la punctele 1 si 2 nu se cumuleaza!):

1. 25% reducere pentru pensionari

2. 50% reducere pentru persoanele cu deficiente locomotorii, detinatoare de motocicluri si de autovehicule adaptate infirmitatii lor, inclusiv cele primite de acestea in folosinta, probate cu documente justificative.

3. 5% pentru plata anticipata a primei pentru un an de asigurare

Edited by Marty

Share this post


Link to post

La mine in tabel nu apare asa ceva, sorry!

 

Tariful cerut de tine, conform grilei mele, ar fi de (420 RON-5%) - 25%, mai exact 299.25 RON.

Edited by Marty

Share this post


Link to post
Pentru toti membri DaewooClub se aplica un discount de 15% fata de preturile comunicate de centrala Omniasig.

 

 

Incheie RCA pina la 31 Decembrie 2006 si primesti gratuit o asigurare de locuinta pentru tot anul 2007, acoperind riscurile de incendiu, traznet, explozie si caderi de corpuri.

 

Tarifar RCA pentru autoturisme, proprietari persoane fizice, valabil pina la 31 Decembrie 2006:

 

1. Pina in 1200 cmc: 210 RON/an sau 17.50 RON/luna

2. 1201-1400 cmc: 228 RON/an sau 19 RON/luna

3. 1401-1600 cmc: 294 RON/an sau 24.50 RON/luna

4. 1601-1800 cmc: 342 RON/an sau 28.50 RON/luna

5. 1801-2000 cmc: 420 RON/an sau 35.00 RON/luna

6. Peste 2000 cmc: 480 RON/an sau 40 RON/luna.

 

La tarifele de mai sus se aplica urmatoarele discounturi (reducerile de la punctele 1 si 2 nu se cumuleaza!):

1. 25% reducere pentru pensionari

2. 50% reducere pentru persoanele cu deficiente locomotorii, detinatoare de motocicluri si de autovehicule adaptate infirmitatii lor, inclusiv cele primite de acestea in folosinta, probate cu documente justificative.

3. 5% pentru plata anticipata a primei pentru un an de asigurare

 

 

La mine in tabel nu apare asa ceva, sorry!

 

Tariful cerut de tine, conform grilei mele, ar fi de (420 RON-5%) - 25%, mai exact 299.25 RON.

 

Reducerea din primul post unde e? Ca eu n-o vad :-W

Share this post


Link to post

Aia se refera la CASCO.

 

L.E.: Am recitit postul si-mi cer scuze ca n-am specificat. My bad! :(

Edited by Marty

Share this post


Link to post

Ce valoare are asigurarea de locuinta primita bonus si ce valoare acopera?

Ce acte sunt necesare la emiterea acesteri asigurari de locuinta?

Share this post


Link to post

Valoarea e stabilita de tine la completarea cererii de asigurare. In cazul in care valoarea de asigurare dorita de asigurat este mai mare decit grila Omniasig, se incearca o negociere. In cazul in care nu se ajunge la niciun acord, se recurge la evaluare.

Singurul act necesar e o copie dupa buletinul proprietarului.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...