Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Viena, Atractii, Locuri De Vizitat, Preturi, Lucruri De Stiut

Recommended Posts

. A, si fac o paranteza, pentru a pune eticheta de BUSTED pe ideea: produse pentru vest mai bune decat cele pentru est. Am pus mana pe un N73 exact ca al meu si scartaiau plasticele mult mai urat. Nici alte produse nu excelau. Sa mai zic de teapa pe care am luat-o cu un hands-free bluetooth pe care am dat 20 de euro si la care se aude ca la casetofon cu o caseta veche in el? Asta e, macar functioneaza. Am mai cumparat si un card reader pe USB (cu suport pt SD, microSD si Memory stick), din Millenium City (HandelSkai), Saturn, cu 15 euro, ca sa-l vad o ora mai tarziu in alt Saturn, pe Mariahilfestrasse la 10 euro? Mi-ar fi trasnit vreodata prin cap ca e mai ieftin in centru decat la periferie? Bine, mi-am recuperat parleala cu un SanDisk de 2 gb la 15 euro, ce si-a gasit locul in GPS-ul Mio. Cam astea au fost aproape toate cumparaturile mele in Viena, si tot cred ca m-am apropiat de 100 de euro cheltuieli, inclusiv biletele de metrou. Asta e, alta data nu mai ajung. Care ma intreaba ce le-am adus din Excursie, ii raspund frumos ca nu scrie ca-s oieru din Pipera in buletin, sa astepte pentru cand ma duc la Kiev (unde la magazinele de lux te imbraci la pret de Obor), sau la Cernobal, unde e moka.

A, mai adaug ca de pe 24 la pranz, 25 si 26 au fost inchise toate magazinele din Austria.

Ai dreptate in privinta electronicelor din Viena, nici mie nu mi-au lasat o impresie buna, nici calitativ, nici ca preturi, nici ca varietate. Daca va intereseaza acest aspect, nu ratati insa, magazinele din Szeghed si Budapesta, care sunt in drum, si unde multe electronice sunt sensibil mai ieftine decat la noi. Eu am cumparat un ceas Seiko 5 Automatic, din Szeged, cu 250 RON, iar in magazinele de la noi, exact acelasi ceas costa 340 RON.

In afara de zilele de Craciun, magazinele din Viena sunt inchise tot anul,in zilele de sambata si duminica. Eu am reusit sa cumpar sambata, doar paine, si asta pentru ca magazinul de langa blocul in care stateam, apartinea unor turci :)

Share this post


Link to post

Daca aveti timp si va plac animalele ,alocati o jumatate de zi , macar,si pentru zoo. Nu o sa regretati !

Share this post


Link to post

Oricum urmatoarea vizita o voi face pe vreme calduroasa, cred ca cel mai frumos e la sfarsit de Aprilie, si cred ca voi inchiria o bicicleta, pentru mai multa mobilitate.

In Viena, ca turist, chiar nu merita sa mergi cu masina, cand ai atatea alternative de transport, si, de ce sa-ti refuzi placerea unei beri?

Eu am vazut necesara masina acolo doar pentru mers la cumparaturi, cu multe sacose.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Sigur ai observat ca circulatia auto e o placere acolo, si daca ai fi avut harta Vienei detaliata pe GPS, si mai ales POI-urile,alta ar fi fost impresia. Eu am avut toate obiectivele turistice pe GPS, si a fost fain. Singura problema sunt parcarile.

Share this post


Link to post

Daca suporti caldura (eu respir normal abia la 50C) iti recomand vara. In rest e cam rece din cauza vantului care bate tot timpul.Parerea mea.

Share this post


Link to post

Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Potrivit sa fie. Ideea e ca oricum e mai bine sa te duci cand e cald afara si mai ai si zilele mai lungi, nu cum am eu 60% din pozele din Viena facute noaptea.

Share this post


Link to post

Care sunt cerintele pt. a merge prin Ungaria si Austria?

 

In materie de acte evident permisul, certificatul de inmatriculare, RCA-ul, cartea verde, procura pt. masina in leasing, ci sau pasapoarte, cardul de sanatate.

Ca dotari pe langa pachetul nostru, stingator+trusa medicala+triunghi reflectorizant mai trebuie o vesta si un set de becuri de rezerva...detectorul de radar e valabil parca numai in Ungaria, gps prietenul cel mai bun.

Cerinte afara sunt vignetele din Ungaria si Austria care trebuiesc lipite unde mentioneaza "localnicii".

Am uitat ceva?

 

P.S. Am uitat sa mentionez ca eu RCA-ul si cartea verde le am sub forma unor copii xerox, sper sa nu fie probleme.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Vigneta la unguri e o chitanta cu numarul, nu lipesti nimic. Eu am mers doar cu buletin si permis. Asigurarea o aveam printata la imprimanta si nu am avut nici un document separat pt carte verde. Cu radarele, mergi in limite - 130 pe autostrada si 100(sau cat se indica) in tunelele din Austria, nu te hazarda.

Share this post


Link to post
Vigneta la unguri e o chitanta cu numarul, nu lipesti nimic.

S-a schimbat de anul trecut ??? M-as mira ... Daca nu lipesti in parbriz dracia eu stiam ca poti avea probleme. Stau (stateau ) baietii pe autostrada cu niste masini inscriptionate "Matrica Kontrol" si cu niste camere video cu obiective care "studiau" parbrizul de la mare distanta. Nu aveai dracia lipita, erai tras instantaneu pe dreapta.

 

La austrieci se specifica clar ca trebuie lipita vigneta in parbirz. Gasisem un site cu informatii de genul asta din Austria. Absenta abtibildului din parbriz atragea amenda de 200-300 EUR, chiar daca aveai chitanta.

 

Daca s-a schimbat ceva din Iunie anul trecut, ignorati postul

Share this post


Link to post

Pai nu stiu, mie nu mi-au dat nici un sticker la unguri. La austrieci se lipeste pe parbriz.

Share this post


Link to post

Eu am iesit ultima data prin Ungaria in Decebrie06...si am luat de la unguri vignieta si pentru ei si pentru Austria din aceeasi benzinarie.

Amadoua aveau stickere care trebuiau lipite in geam. Cand o sa o cumperi scrie pe el ce trebuie facut.

Eu stiam de masinile alea ca verifica on-line numarul sa vada daca ai vignieta...nu pe aia din geam...ca in geam pot sa am si de data trecuta...

Share this post


Link to post

Ai dreptate cu Ungaria, inseamna ca ai fost anul asta pe acolo, asa cum am zis informatiile mele datau din Iunie 2007.

 

"Since the beginning of 2008, the purchase of a motorway sticker is handled electronically (so-called "e-sticker" or "e-vignette")[1], thus cannot be put phisically on the windshield anymore, it is only registered in a computer system with its validity period. The highway cameras are checking the registered plate number and not the sticker itself."

Share this post


Link to post
Eu am iesit ultima data prin Ungaria in Decebrie06

 

Ai dreptate cu Ungaria, inseamna ca ai fost anul asta pe acolo, asa cum am zis informatiile mele datau din Iunie 2007.

 

:-/

Share this post


Link to post

Zicea de mine, eu am trecut acum 2 saptamani.

Share this post


Link to post

Corect, pentru Esperatul era postul meu anterior

Share this post


Link to post

My bad... :|

Share this post


Link to post

Nici mie nu mi-au dat sticker cand am traversat Ungaria in decembrie, iar in Austria mi-am cumparat de-abia la Viena cu vreo 7 euro si ceva.

 

Verificarea sticker-ului e o prostie, la Passat am parbrizul plin de stickere, cred ca s-ar da peste cap aparatul sa vada care e aia buna, la fel si la Clio, unde aveam vreo 2 vignete si o chitanta de bulgaria numai pe 2007. Acum pe 2008 nu mai e mov, e verde, si mai e valabila pana maine inclusiv. :P

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Bre, eu am avut sticker si anul asta si inainte, si in Ungaria si in Austria.

Share this post


Link to post
Verificarea sticker-ului e o prostie, la Passat am parbrizul plin de stickere, ...

 

Ai grija ca in Austria si Elvetia e ilegal sa pastrezi pe parbriz vignetele expirate. Am auzit de un caz in care omul desi avea vigneta valabila a fost amendat cu 150 de euroi pentru ca nu le-a dezlipit pe celelalte.

 

PS. Da, in Ungaria se nu se mai da vigneta din aia care se lipeste pe parbriz (de anul trecut din octombrie), se da o simpla bucata de hartie pe care apare durata valabilitatii, numarul de inmatriculare si pretul.

Share this post


Link to post

Si in Austria , neaparat sa o lipesti pe parbriz conform instructiunilor de pe verso. Au un sistem de citire prin camere si pe autostrada politia are si masini neinscriptionate cu care te pot opri (atentie si la viteza).

Share this post


Link to post

A fost cineva cu avionul in Viena ? Eu o sa plec saptamana viitoare, si eram curios care-s mijloacele de transport de la aeroport pana in centrul Vienei... si cam la ce sa ma astept si de cine sa ma feresc (ma gandesc ca poate au si ei "jmecherasi taximetristi" care sa-mi ceara 100 de euro pentru 17km...

Share this post


Link to post

Poti folosi cu incredere trenurile, cel mai recomandata e CAT-ul (city airport train - http://www.cityairporttrain.at). Pretul e 8 euro, si circula la 20 de minute.

Alternativa e S-bahn - http://www.oebb.at/.

La conditiile oferite, pur si simplu nu merita sa iei taxiul (costul e de ~1.5 euro/km).

Share this post


Link to post

Inca o intrebare, a fost careva dintre voi cu acest CAT ? Daca da, ce bagaje ati avut (cat de mari / grele).

Am citit termeni de utilizare, conditii, etc. si am gasit o faza care nu prea mi-a placut... ceva de genul cum ca atunci cand plec din oras, daca am bagaje "mai mari", trebuie sa fac un fel de check-in, bagajul urmand sa fie transportat de CAT, insa ei nu-si mai asuma responsabilitatea pentru el, aceasta revenind din acel moment companiei aeriene.

Nu-mi suna bine asta fiindca pur si simplu nu am chef de vreo abrambureala... bagaj plimbat prin tren apoi pasat companiei etc.

Eu n-o sa am decat bagaj de mana si un troller, sub 10 kg... n-am voie cu ele in CAT ?!?

Share this post


Link to post

Se refera la bagaje voluminoase, gen mobila sau cutii cu animale. Poti linistit sa urci cu 2-3 valize, nu-ti are nimeni treaba.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...