Jump to content
Sign in to follow this  
betzi

Curatare Faruri Espero

Recommended Posts

Deci pana la urma dupa polish-ul propriu zis se mai da cu ceva de protectie? Lac, folie, de unde?

Share this post


Link to post

Nu.

Share this post


Link to post

Astazi am aflat de o noua solutie de protectie a farurilor post polish. Nu am testat-o personal (inca) insa am primit asigurari ca rezultatul final e foarte bun. Concret, nu vopsitor mi-a spus ca a facut citeva faruri cu lac incolor anti-scratch. O fi bine, o fi rau ... nu stiu. Totusi, daca spolierul, aripile fata si capota rezista destul de bine la izbituri mici, ma gindesc ca solutia e viabila.

 

Am in telefon o poza cu un far de ML la care se vede clar exfolierea lacului de protectie si urmarile acestei exfolieri. Cind am timp, postez

Share this post


Link to post

In week-end mi-am luat xerapol (am gasit in cora). Cutia contine:

1 bucata tub de solutie

1 laveta de pasla

2 bucati de smingher(sper ca nu am pocit prea rau limba romana) foarte fin (granulatie de 2000 probabil).

 

M-am apucat de frecat si din prima am ajuns la concluzia lui Andrei. Fara bormasina slabe sanse, mai ales la mine. Si cum de obicei dupa ce te chinui de-ti ies ochii parca incepi sa fii mai atent si observi chestii noi :) iata ce am observat:

 

Farul a avut odata un strat protector de "ceva", care s-a exfoliat partial intre timp cine stie cand. Acum vine partea curioasa. Unde e exfoliat se vede foarte bine, in schimb pe portiunile unde a ramas e matuit intr-un fel anume, nu pot sa descriu, Ideea e ca daca reusesc sa iau tot stratul ramas voi avrea farul cum trebuie, cred ca va trebui sa folosesc abraziv de 2000 dupa care aceasta solutie minune.

Va mai tin la curent.

Share this post


Link to post

Fara bormasina sau masina de polishat iti sar ochii din cap! Eu cu Banzay am frecat 2 ore la mana fiecare far si tot nu a iesit cum trebuia. Cu masina de polish e meserie...Nici nu iti mai bati capul! In juma de ora iti iese bec, cu stralucire cu tot (curatat far, smirgheluit cu smirghel de 3 tipuri de granulatie, apoi aplicat cate putin de Xerapol...asta in cazul in care nu ai alte solutii de genul "scratch remover" de la 3M). Oricum sa pui poze Dj

Share this post


Link to post
2 bucati de smingher(sper ca nu am pocit prea rau limba romana) foarte fin (granulatie de 2000 probabil).

 

:o fftopic: Doar oleaca :D . http://dexonline.ro/search.php?cuv=smirghel

Share this post


Link to post

Am afumat oglinda farului. Cred ca becul nu era prins bine in clemele alea si din cauza gropilor s-a miscat si a atins oglinda. Am observat cam tarziu cand deja farul era plin de fum. Am demontat repede farul si am suflat in el, a iesit fumul dar partea superioara a oglinzii pare ingalbenita. O fi de la fum sau am parlit-o? Cum credeti ca pot repara fara sa dau geamul farului jos?

Share this post


Link to post

Cred ca doar doua variante ai, alta oglinda sau alt far.

Share this post


Link to post

 

Si Dumnezeu mi-e martor ca am cautat, dar nu am stiut ce :) .

In ceea ce priveste farul mi-am luat platou de polish pentru bormasina, urmeaza pasla si cheful ... cu asta ultimul e cam greu avand in vedere vremea de afara. Oricum si la mana a iesit ceva multumitor dar tot nu e ca celalalt far.

 

@ing3r zi-mi te rog ce granulatii ai folosit la smirghel.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Azi am fost la un atelier de vopsitorie si baiatul respectiv mi-a facut o curatare/polishare ca la carte! Pt zgarieturile mai adanci de pe far a folosit smirghel de granulatie 2000 si inca una, pe urma a dat cu solutie de zgarieturi 3M si solutie de polish pt faruri 3M. A iesit super! 15 lei de far...

 

Sincer sa fiu, nu mai tin minte care era cealalata...Insa si aspectul asta depinde de cat de zgariat e farul, mai ales cele adanci. La mine era foarte zgariat...Si inca mai e :( ...

Sfat: Obligatoriu sa dai cu smirghel pe plasticul farului ud (nu umed), si smirgherul la fel...Altfel faci o boacana mai mare :P

Share this post


Link to post

Si baiatul ala a dat farul jos la operatiunea asta?

Ca la mine e o "mica" problema cu asta :D .

Share this post


Link to post

Farurile merg polishate fara probleme, nu e nevoie de smilgher de 2000 decat daca au zgarieturi adanci, eu recomand solutii 3M, daca stratul de lac este distrus trebuie curatat complet, se folosesc 3 tipuri de polish, abraziv, medium si fin, evident in aceasta ordine, dupa ce se termina operatiunea daca nu mai exista lac protector trebuie lacuita lentila neaparat. Se foloseste un lac special.

Eu sincer sa fiu am un baiat care face chestia asta, costa 100 RON pt 2 faruri dar ies ca noi, eu mi-am facut la el farurile de la V70 si au iesit ca noi dar aveau 2 ani vechime si lacul era la locul lui. I-am dat si un far de Octavia 2 care era foarte zgariat si a trebuit lacuit, a iesit ca nou dar era putin mai fumuriu decat farul din partea cealalta, deci recomandarea mea este sa faceti ambele faruri.

Acum problema e alta daca 100RON este mult si la banii astia gasiti 2 faruri "ca noi" mai bine luati acele faruri, daca nu da-ti un PM si va dau nr omului .

Problema este ca la Espero trebuie dat farul afara ceea ce este mai greu, la Nubira 2 este mai simplu sau la Leganza .

Share this post


Link to post

Nu stiam ca leganza are faruri de plastic. Pretul nu e mare deloc avand in vedere cat costa un far de Espero nou si cred ca si sh amandoua fac de 3 ori mai mult. Din pacate, daca la un Espero standard mai pacalesti farul sa iasa fara sa dai masca jos, la mine nici o sansa, trebuie demontata toata fata masinii (spoiler complet dat jos, masca si far in ordinea asta)

Share this post


Link to post

In Rm. Valcea, la VIP mi-au cerut 80 de Ron ptr polisharea ambelor faruri (Matiz). Tot aici, la Ramnic, am gasit doua faruri noi (in magazin) la 300 RON (oferta).

Share this post


Link to post

stie cineva cum se poate curata un far matuit in afara de polish?

Share this post


Link to post

Tocmai ca polish-ul e solutia unica, le-am facut ca noi la Matiz, dar nu direct cu polish, ca si cu masina de polishat imbatranesti langa ea, polish-ul e ultima operatiune, intai iei la smirghel pe ud, 1000-2000-3000, pe rand, smirghelul il lasi cateva ore sub apa inainte.

Edited by argon

Share this post


Link to post

importand dupa ce faceti polish sa le aplicati un sealant special sa tina mai mult de 2-3 luni, sau daca nu aveti de unde sa faceti rost macar lac la spray

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...