Jump to content
Sign in to follow this  
betzi

Curatare Faruri Espero

Recommended Posts

Exista mai multe solutii din astea magice. Unele sint lichide, exact ca apa, altele sunt sub forma de pasta sau gel. Cele din a doua categorie contin microparticule abrazive. In cazul farurilor din plastic functioneaza foarte bine si, in cele mai multe din cazuri, redau luciul si transparenta geamului. DAR MARE MARE ATENTIE !!! Treaba asta o faceti doar daca vreti sa vindeti masina si nu va pasa ce se intimpla ulterior cu farul. Asta pentru ca in maxim 5-6 luni geamul va arata mult mai nasol decit inainte. Am investigat si eu chestia asta si am aflat de la cineva care se pricepe la plasticaraie ca, in momentul producerii geamului, suprafata acestuia este tratata pentru durizare. Cam acelasi lucru se face si in cazul lentilelor de ochelari. Atunci cind se foloseste pasta sau solutia abraziva, se deterioreaza puternic stratul protector si adio geam ...

Share this post


Link to post

Mai ales daca o speli la spalatorie :)

Share this post


Link to post

Ideea e sa reusesc sa "repar" farul, sa ii redau luciul cum spui tu. Mai departe...vedem. Pana la urma urmei daca se face mai rau ca inainte dupa cateva luni schimb farurile si am terminat discutia...Insa in momentul acesta nu vreau sa fac lucrul asta, am altele in cap. O sa fac si poze si o sa ma interesez si de solutia aia...Poate o sa ajute si pe altii!

Share this post


Link to post
Regret ca trebuie sa dezgrop topicul asta atat de vechi, insa am si eu aceeasi problema cu farurile: s-au matuit rau de tot, nu s-au ingalbenit foarte mult, mai degraba s-a format ca un strat alb/semi-transparent de depuneri, nu stiu cum sa explic sa ma fac inteles...

Problema e ca nici lumina nu mai trece ca lumea prin geamul farului. Eu am in plan sa im iau o instalatie xenon, dar mi-e frica sa nu o iau degeaba si sa nu dea randamentul pe care il astept ... "Mi-au spus 2 vecini" ca ar fi solutii de polish pt faruri, insa geamul farului e din plastic si nu din sticla... Cer ajutor si sugestii pt problema asta, ca sa nu ajung la ultima varianta , aceea de a cumpara o pereche de faruri cu geamul bun. O sa fac si poze, sa va dati seama exact cum arata!

 

daca este numai sticla farurului si nu oglinda incearca cu xerapol la mine a dat rezultate

Share this post


Link to post

Am vazut in Praktiker chiar saptamina trecuta un flacon cu o solutie pentru faruri. Da o raita la raionul auto si vezi daca ai noroc. Parca era un produs Nigrin.

Share this post


Link to post

Mersi Salex & xdan... Am fost azi doar informativ prin Bricostore si am gasit Xerapol , parca era in jur de 28 ron. Pe net daca e sa il comanzi e 38 ron + taxe curier :o . Luni sau marti il iau sigur si o sa pun poze cu "before' si "after", ca sa vedeti, sper eu, diferenta. Eu sunt mai mult ca sigur ca functioneaza ca am auzit si citit mult prea multe pareri de bine ca sa nu fie bun intr-adevar. Revin cu informatii...Multumesc de ajutor!

Share this post


Link to post

Fata de 2007,in 2009 se gasesc multe faruri la dezmembrari aproape noi.Cred ca nu are rost sa te omori sa cureti cand poti sa le inlocuiesti.Oricum din ce am inteles nu prea da randament curatatul.Aceeasi problema si la Leganza.Unul ditre geamuri s-a ingalbenit.

Share this post


Link to post

Preturile sunt cam piperate aici pt piese din dezmembrari, datorita faptului ca nu exista concurenta...Eu stiu 1 sau 2 oameni care au Espero la dezmembrat aici, in CT. Tocmai de aceea fac preturile cum vor, de aia raman cu piesele nevandute. Prefer solutia mai simpla si, evident, mai ieftina. Daca nu se curata cu xerapol, atunci ma gandesc la inlocuit faruri...

Share this post


Link to post

Asa cum am promis: poze! Am luat xerapol din Bricostore (28 ron) si am frecat de m-au apucat toti dracii si am facut si muschi... Mentionez ca faza lunga am cam neglijat-o , mai ales ca nu prea o folosesc asa des. Ma interesa in mod express faza scurta si diferenta inainte-dupa. in plus, daca fac rost de o bormasina sau o masina de polishat, repet operatiunea, deoarece sunt unele zgarieturi fff adanci, se vede si in poze, alea nu prea ies... Pozele 2 si 6 sunt dupa operatiunea "freaca farul" .

post-12972-1245276233_thumb.jpg

post-12972-1245276252_thumb.jpg

post-12972-1245276276_thumb.jpg

post-12972-1245276312_thumb.jpg

post-12972-1245276331_thumb.jpg

post-12972-1245276342_thumb.jpg

post-12972-1245276357_thumb.jpg

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Stiti expresia "nu incercati asa ceva acasa "?

 

 

Am si eu probleme cu un far si tre polishat.

 

Nici nu stiam ca se face asa ceva, insa, intr-o zi cand eram la service sa verific ceva la masina am vazut unul dintre mecanici cu doua faruri de matiz zgariate in cel mai grav mod posibil. Daca te uitai de afara nu vedeai bec sau ceva inauntru. Cred ca faceau mai mult intuneric ;) .

 

L-am intrebat ce le face. Mi-a zis ca le da intr-adevar cu o solutie si le freaca cu o bormasina cu perie, dupa care le da din nou cu o alta solutie (Nu mi-a dat prin gand sa-l intreb ce solutie).

 

Le daduse jos pt ca zice el se face operatiunea mult mai simplu. 

 

Mi-a insistat foarte clar sa nu incerce un neinitiat pentru  ca le-ar putea strica forever si e pacat de solutie.

 

L-am revazut dupa o ora cand a venit sa le monteze. Eu sincer am crezut ca sunt altele noi. A ras, s-a uitat si la farul meu stanga si mi-a zis ca in 2-3 luni o sa-l vizitez pt polishat. Cred ca are dreptate.

Share this post


Link to post

asta problemah o am shi eu doar cu un far cah ashea am luat shalupa cu un far schimbat... se vede super naspa diferentza... tare cred ca problema se rezolvah doar cu alt far... mere frecat?

post-22548-1247496595_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca accepti o parere ...Mai bine il schimbi cu totul ca se vede nasol diferenta de culoare intre cele doua faruri...Macar daca era cel stang doar matuit si nu ingalbenit, mai mergea..Dar asa, nu :( . Poti incerca totusi cu o solutie de polishat plasticul (xerapol, uita-te mai sus) si cu o masina de polishat, eu zic ca o sa iasa ceva ca lumea, cel putin o sa sesizezi diferenta de iluminare pe carosabil!!!

Share this post


Link to post

poate ciupesc pe vreunu neatent sal schimb pe asigurare... icon6.gif glumesc... nou cu motoras ar fi 300... o sa incerc cu xerapol daca gasesc.. oricum faza scurta e proasta tare si din cate am inteles e defect de construtie nu numai faru meu prost..

Share this post


Link to post

Azi am fost la un atelier de vopsitorie si baiatul respectiv mi-a facut o curatare/polishare ca la carte! Pt zgarieturile mai adanci de pe far a folosit smirghel de granulatie 2000 si inca una, pe urma a dat cu solutie de zgarieturi 3M si solutie de polish pt faruri 3M. A iesit super! 15 lei de far...

Share this post


Link to post
poate ciupesc pe vreunu neatent sal schimb pe asigurare... icon6.gif glumesc... nou cu motoras ar fi 300... o sa incerc cu xerapol daca gasesc.. oricum faza scurta e proasta tare si din cate am inteles e defect de construtie nu numai faru meu prost..

 

De unde la pretul asta? Numai 300 lei? Daca sunt la fel cu cele de pe autodaewoo.ro, adica originale made in korea, cumpar si eu 4 sa am doua si de rezerva, cele originale costa aprox 600 lei bucata. La pretul asta nu cred ca sunt originale ...cu ceva timp in urma am cumparat un far de ceata de la un "mare" magazin de piese auto din Iasi (e vorba de Autocenter), a costat 50 lei, cele originale stiam bine ca pretul este de 100-110 lei, am intrebat de ce e asa de ieftin si raspunsul a fost ca nu e original cica e made in germany, la pretul asta am vrut sa le cumpar pe amandoua ca sa fie la fel dar nu-l aveau decat pe cel de pe stanga, am zis ca nu merita sa ratez oferta il iau chiar daca e numai cel de pe stanga. Ajuns acasa trec la montaj, si surpriza, nu se potrivea in nici un fel pe partea stanga, am zis ca poate e o greseala si e pt dreapta, il pun in partea dreapta dar nu intra nici acolo klumea, in plus era cu fundul in sus scrisul de pe el, l-am fortat eu sa intre in partea dreapta pana la urma, alta surpriza cand il aprind, lumina nu batea nici macar la 1 metru in fata masinii, am zis atunci ca poate e din cauza montajului ca e stramb, ca e cu fundul in sus, si l-am dat jos am prelungit cu doua fire cablajul si l-am testat pe un perete, rezultatul a fost ca era un far total fals, daca te uitai in el lumina era orbitoare daca il puneai sa "bata" pe perete de la 1 metru deja era distanta mare.

 

Acum vreo 2 luni am cautat la un centru de dezmembrari faruri de espero si mi-au zis ca nu au second in schimb au noi si ieftine adica 250 lei bucata, m-am uitat la ele si aratau foarte bine, cu tipla pe plasticul dispersor, am intrebat de ce sunt la sub jumatate din pretul celor originale si raspunsul a fost ca au reglaj manual si nu electric ca cele originale, amintindu-mi de faza cu farul de ceata nu le-am cumparat am zis ca mai bine merg cu ale mele care au oglinzile lipite cu poxipol ( s-au spart in urma unui impact) si "bat la 20-30 metri decat sa le iau pe alea noi si sa "bata" la 1-2 metri.

Share this post


Link to post

Inger poti pune poze cu farurile dupa ce le-a facut baiatu ala? Le-a dat si cu ceva gen lac dupa aceea, pt protejare?

Share this post


Link to post

Da.Poze nu am, am omis sa fac... poate voi face la ale mele, dupa 2 luni de cand au fost polishate...Oricum te asigur ca rezultatul e mai mult decat multumitor!!!

Share this post


Link to post
Mi-a zis cineva azi , "un vecin" ( =)) ) ca la Bricostore la noi au un fel de polish pt faruri si parbriz. Sticla am inteles ca ar costa in jur de 27 ron, ar fi ceva sa functioneze. Mi-a zis cineva ca a curatat farurile la un Mondeo tot cu solutia aia si ar fi iesit ca noi. Voi stiti ceva de chestia aia? E buna de ceva? Maine (adica azi...) ma duc sa vad ce e cu ea si daca o fi buna...Revin ;)

Asta e solutia magica! Acelasi ambalaj de Scratch Out caruia i-au adaugat un cartonas = poate le cresc vanzarile! Eu tot pt faruri l-am achizitionat, dar vreau ca imediat dupa polish sa-i aplic o folie de protectie speciala pt faruri.

PS: am mai polishat faruri de mattiz si au iesit ca noi, dar dupa 6-8 luni s-au ingalbenit!

Recomandare: Inainte de polish-ul propriuzis am frecat cu smilger granulatie 2000 pt a inlatura zgarieturile mai adanci.

post-8813-1253631163_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De unde domnu'? Banui ca e buna si pt parbriz.

Pt plastice am gasit...acum cind nu mai am casca si nu mai am nevoie :)

Share this post


Link to post

Pt parbriz este o alta mancare de peste! Oare ce se intampla daca dai cu ceva abraziv pe sticla?

 

La instructiuni de folosire nu scrie NIMIC de faruri, daca sunt de sticla sau plastic!

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Deci sa inteleg ca farurile tale sint de plastic? Sau in fine solutia e pt suprafete de plastic?

Share this post


Link to post

Eu am incercat la masina prietenei cu polish normal de tabla si a iesit f bine (faruri cu zgarieturi superficiale de la sters cu carpa). Oricum, e de frecat de-ti ies ochii daca nu ai o bormasina cu pasla...

Share this post


Link to post

La mati sunt de plastic, la cielo nu cunosc. Eu nu m-as risca sa dau pe geam cu ea!

Share this post


Link to post

La Cielo sunt din sticla. Exista solutie polish pt sticla/parbriz si/sau faruri...Tot in Carrefour vazusem.

Share this post


Link to post

Daca sint faruri din plastic mai merge, la zgirieturi superficiale, frecind puternic se topeste stratul superficial, bavurile se micsoreaza de la pasta abraziva si iese destul de bine.

Daca e sticla e alta poveste...gaurile mari se repara dar la zgirieturi e naspa mai ales daca sint intinse pe suprafata mare...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...