Jump to content
Sign in to follow this  
betzi

Curatare Faruri Espero

Recommended Posts

Salut! Am un espero din 1997 si farurile sunt foarte matuite, mai ales cel din partea stanga.

am inteles ca exista o substantza ceva cu care le poti curata...stie careva despre ce este vorba sau poate aveti o solutie relativ ieftina la problema asta?

un far nou costa in jur de 100 euro am inteles si nu imi permit deocamdata sa le schimb :) >-

Share this post


Link to post

Din pacate daca farul e dus...nu pre amai poti sa-l "reanimezi"....

asa ca nu mai da banii pe fel si fel de solutii, apuca-te si strange bani pentru altele noi...

:drinkers:

Share this post


Link to post

efect placebo...

:drinkers:

Share this post


Link to post
Uite o solutie http://www.okazii.ro/catalog/2000067/telef...A-iPod-etc.html

Nu am incercat. Daca incerci, sa pui niste poze aici (inainte de tratament si dupa) sa vedem si noi rezultatele.

Nu are nici o legatura solutia asta cu ce vrea omu. Este pentru zgaraieturi fff fine ale ecranului de la celular, iar el precis le are matuite. E si foarte scumpa, e pa la 20RON un tub fff micut.

 

Incearca sa speli farurile bine de tot pe exterior si poate le dai si geamurile jos ca sunt prinse cu niste cleme si mastic si speli si oglinda si le stergi si de praf pe interior..

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
...un far nou costa in jur de 100 euro am inteles si nu imi permit deocamdata sa le schimb :) >-

 

Sa fim bine intelesi, nu-i doresc nimanui asa ceva, dar nu crezi ca doua sute de euro in schimbul vietii e un pret cam mic? Incearca sa gandesti problema la modul asta. La cat pretuiesti viata ta si a celorlalti si o sa vezi si singur daca merita sa dai banii sau nu.

 

Toate cele bune si multa sanatate.

Share this post


Link to post
Nu are nici o legatura solutia asta cu ce vrea omu. Este pentru zgaraieturi fff fine ale ecranului de la celular, iar el precis le are matuite. E si foarte scumpa, e pa la 20RON un tub fff micut.

 

Incearca sa speli farurile bine de tot pe exterior si poate le dai si geamurile jos ca sunt prinse cu niste cleme si mastic si speli si oglinda si le stergi si de praf pe interior..

 

Eu zic sa mai citesti odata linkul , mai ales in josul paginii. Sticla se da foarte greu jos, nu e prins cu cleme si nici mastic, e lipita foarte serios, si odata demontata se lipeste f greu calumea la loc. In plus, le-am spalat eu cu Pur de am zapacit si mai rau face, trebuei schimbate, sunt vreo 300 RON bucata.

Share this post


Link to post

Solutia de mai sus curata si farurile matuite sau zgariate...scrie putin mai jos 400 mii=50g solutie Xerapol sau intrati aici(e acelasi om):http://www.okazii.ro/catalog/1968861/auto-moto-velo/altele/Reconditionarea-suprafetelor-zgariate-matuite-Faruri.html

Share this post


Link to post

La espero se ingalbeneste sau capata culoare inchisa plasticul dispersor datorita soarelui puternic.Nu se murdareste si nu se poate curata.

Share this post


Link to post

Imi rau ca asta e impresia, dar eu nu vorbesc din auzite, vorbesc din experienta proprie. Am folosit si Xerapol si Displex. La 2 faruri fac pariu cu oricine ca intra aproape atata solutie cat costa 1 far nou, pe langa faptul ca nu e buna de aproape nimic si tre' sa freci de-ti sar capacele.

 

Eu am spalat farurile la Matiz si s-a cunoscut diferenta, n-a iesit ca nou, dar a fost mai bine. De lipit, parerea mea este ca tot cu un fel de mastic sunt lipite, si cand le pui la loc se curata bine de tot masticul vechi si se pune mastic din comert.

Share this post


Link to post

Se dezlipesc cu chiu cu vai. Am incercat eu si m-am lasat pagubas dupa zgomotele pe care le scoteau. Am avut farurile matuite, cel putin la ala din stanga nici nu se mai vedea ca e sticla clara iar in cel din dreapta intrase apa si praf ca pierdusem capacelul de protectie. Pe cel cu praf l-am mai curatat eu intr-o mica masura inundandu-l cu apa dar din cauza temperaturii praful se lipise de oglinda.

 

Pana la urma le-am rezolvat pe amandoua la o tamponare scurta. Le-am rezolvat dupa tamponare ca (a le dracu) nu au vrut nici macar sa se sparga.

Share this post


Link to post

smailmiami ar trebui sa iti para rau ca nu iti dai seama ca e vorba de espero si nu de matiz :)

E o diferenta de vreo 7 ani in tehnologia care s-a folosit la fabricarea plasticului dispersor.

Farul de matiz se matuieste sau se prafuieste pe linga cel de espero care se inegreste.

Share this post


Link to post

Probleme similare sunt si la Nubira 1. Acelasi plastic care se ingalbeneste.

Share this post


Link to post
smailmiami ar trebui sa iti para rau ca nu iti dai seama ca e vorba de espero si nu de matiz :)

E o diferenta de vreo 7 ani in tehnologia care s-a folosit la fabricarea plasticului dispersor.

Farul de matiz se matuieste sau se prafuieste pe linga cel de espero care se inegreste.

Imi dau seama ca e vorba de Espero.

 

Problema principala pentru care am intrat in discutia asta a fost ca sa subliniez ca solutiile alea nu dau rezultate si costa si destul de multisor. Eu am dat comanda prin posta si am primit niste tubulete care sunt cat degetul mic. Freci la greu cu ele si cam degeaba, cel putin asta a fost cazul meu.

 

In plus, la un Matiz geamul era chiar murdar pe interior si curatarea lui dupa ce l-am dat jos a schimbat simtitor calitatea luminilor, si, am vrut sa dau idei ...

Share this post


Link to post

Pentru zgarieturi pe far, am vazut cum i-a dat cu hartie abraziva foarte fina pe faruri. Dupa ce le-a matuit de nu se mai vedea nimic, le-a lustruit cu o masina de mare viteza cu nu stiu ce substanta. Au iesit ca noi. eEcam 150 ron operatia pentru ambele faruri. Bineinteles ca daca sunt murdare pe interior nu are ce sa le faca.

Share this post


Link to post

Stie cineva daca farurile noi care se gasesc acum, chiar si la pretul de 100EUR/bucata(n-am cautat) sunt mai bune ca cele originale sau au acelasi geam de plastic care se matuieste in timp ???

Share this post


Link to post

Eu le-am schimbat anul trecut si imi par la fel. Oricum, defineste "in timp"! Nu cred ca vrei sa mai tii masina inca pe atat cati ani are acum. ;) Daca tin cel putin cat alea vechi, te streseaza problema si ai si banii schimba-le. Cel putin la mine s-a vazut diferenta.

Share this post


Link to post

Bun.Am si eu o rugaminte:de unde se pot cumpara doua faruri de espero?Am espero produs in 1996, coreea,faruri electrice.

Share this post


Link to post

www.autodaewoo.ro sau alte magazine de piese. Faruri se gasesc, nu-s piese rare.

Share this post


Link to post

Regret ca trebuie sa dezgrop topicul asta atat de vechi, insa am si eu aceeasi problema cu farurile: s-au matuit rau de tot, nu s-au ingalbenit foarte mult, mai degraba s-a format ca un strat alb/semi-transparent de depuneri, nu stiu cum sa explic sa ma fac inteles...

Problema e ca nici lumina nu mai trece ca lumea prin geamul farului. Eu am in plan sa im iau o instalatie xenon, dar mi-e frica sa nu o iau degeaba si sa nu dea randamentul pe care il astept ... "Mi-au spus 2 vecini" ca ar fi solutii de polish pt faruri, insa geamul farului e din plastic si nu din sticla... Cer ajutor si sugestii pt problema asta, ca sa nu ajung la ultima varianta , aceea de a cumpara o pereche de faruri cu geamul bun. O sa fac si poze, sa va dati seama exact cum arata!

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Deja sunt mai multi care polisheaza faruri. Am inteles ca si rezultatele ar fi rezonabile.

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza sa obtin o buna vizibilitate prin geamul farului a.i. daca ii montez instalatie xenon sa nu bata ca niste halogene chioare (cum se intampla acum). De asta caut solutii si evit sa cumpar faruri , am alte cheltuieli in plan.

Share this post


Link to post

Mi-a zis cineva azi , "un vecin" ( =)) ) ca la Bricostore la noi au un fel de polish pt faruri si parbriz. Sticla am inteles ca ar costa in jur de 27 ron, ar fi ceva sa functioneze. Mi-a zis cineva ca a curatat farurile la un Mondeo tot cu solutia aia si ar fi iesit ca noi. Voi stiti ceva de chestia aia? E buna de ceva? Maine (adica azi...) ma duc sa vad ce e cu ea si daca o fi buna...Revin ;)

Share this post


Link to post
... un fel de polish pt faruri si parbriz. Sticla am inteles ca ar costa in jur de 27 ron, ar fi ceva sa functioneze.

 

Solutia aia magica este xerapol, nu?

Share this post


Link to post

Eu am frecat cu o chestie d-asta de mi-au iesit ochii din cap la Leganza fratelui. Rezultate minime. Tot cu alt far a iesit mai bine.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...