Jump to content

Photo
* * * - - 5 votes

Sistemul de franare la Cielo si Espero

• Please log in to reply
1309 replies to this topic

#1301 Nu_stiu_totul

Nu_stiu_totul

Forumist

• Membru
  • 577 posts
  • Din:Brasov
  • Auto:Cielo
  • Model:Executive 1.5DOHC
  • An:2002

Posted 15 July 2017 - 21:48

Au ruginit conductele de frana si cea din stanga spate a cedat undeva sus unde face un cot deasupra puntii din spate.
Cand cedeaza ramai FARA FRANE !!! desi e pompa cu dublu circuit si nu ar trebui... Am avut noroc ca nu aveam viteza si am folosit frana de mana !

Cu doua zile inainte am facut ITP-ul si nu au vazut nimic si franele au iesit ok si n-a fost nicio problema la ITP.

Conducta in general parea ok, dar in zona unde a cedat era afectata de rugina.

Masina are 15 ani... 

Am schimbat toate conductele de frana cu conducte de CU de Logan.

Am refacut testul de franare si e ok.

Am schimbat si conductele de benzina preventiv (sa nu iau foc).

Rezervorul l-am inspectat unde avea un inceput, am curatat si l-am vopsit.

Totusi la rezervor am inteles ca rugina vine din interior.

Acum masina merge foarte fain si ma minunez cand trec din masina de serviciu in Cielo ce confortabil e Cielo.

Cum se spune, bune masini pacat ca nu se mai fabrica:(

• VAXXi and paneuroil like this

#1302 cristidavid

cristidavid

Forumist

• Membru
  • 157 posts
  • Din:Cernavoda
  • Auto:Daewoo
  • Model:Cielo
  • An:1996
  • Nr. Inmatr.:IS25DCD

Posted 16 July 2017 - 20:15

Conductele de cupru de Logan, cum le-ai pus, ce modificari trebuie facute? Detalii, tutorial, ceva? Multumesc!

Edited by cristidavid, 16 July 2017 - 20:16.

#1303 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3190 posts
  • Din:Budapesta
  • Model:Nexia GLE 1.5, 8V
  • An:1995

Posted 17 July 2017 - 11:55

Se pare ca ambele pompe de frina au iesiri de M10x1 si respectiv M12x1 ceea ce vrea sa insemne ca holenderele se potrivesc. S-ar mai cere verificate conurile (ce presupun ca-s aceleasi) de imbinare cu conducta si de-asemeni lungimea totala de-s identice. Peronal, de as fi sa merg pe conducte de CU as verifica si pretul la metru pentru a ocoli brandu'.

Da' chiar mi-s curios de toate conductele cad la fix (ce ma indoiesc) fara de vreo modificare.

#1304 Salex

Salex

6000+++++plusplus!

• Moderatori
  • 5052 posts
  • Din:Bucuresti
  • Model:Leganza
  • An:1997
  • Nr. Inmatr.:B-76-MOS

Posted 17 July 2017 - 16:30

Peronal, de as fi sa merg pe conducte de CU as verifica si pretul la metru pentru a ocoli brandu'.

DOAR daca ai un furnizor bun pentru conducta de CU "la metru" ! Asta ca sa nu risti sa iti pierzi lichidul de frana prin pori  (intalniti la conducte de slaba calitate)

• paneuroil likes this

#1305 paneuroil

paneuroil

Forumist

• Membru
  • 56 posts
  • Din:Calarasi
  • Model:Cielo Executive
  • An:2006

Posted 17 July 2017 - 17:28

Da' chiar mi-s curios de toate conductele cad la fix (ce ma indoiesc) fara de vreo modificare.

vezi ca conductele de cupru le umpli cu nisip fin pana la capete, pui dopuri la capete dupa care le indoi cum ai nevoie ;)

Edited by paneuroil, 17 July 2017 - 17:29.

#1306 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3190 posts

Posted 17 July 2017 - 17:45

Sa inteleg ca ai avut astfel de neplaceri, Salex ?

Eu am luat in trecut (ce-i drept demult) si nu retin sa fi disparut lichidul din vas. Am gasit la piese auto pe-atunci atit conducta "la metru" cit si holendere pe masura. Cu o alta ocazie am inclinat a proceda la fel, insa n-au avut decit de 6mm (si se cere de 5mm, la astea mici) ca as fi luat si de data asta.

Nu prea are ce cauta nisipul pe conducta aia, paneuroil, ii foarte usor de modelat si nu face cute sau sa se rupa. La conducta metalica (otelita) ii alta treaba si se cere incalzita. Cum de-altfel nici capuitorul nu face fata de nu-i lucrata la cald, infloreste/crapa si nu inchite cit ii lumea.

• paneuroil likes this

#1307 Salex

Salex

6000+++++plusplus!

• Moderatori
  • 5052 posts
  • Din:Bucuresti
  • Model:Leganza
  • An:1997
  • Nr. Inmatr.:B-76-MOS

Posted 17 July 2017 - 19:48

Nu la mine insa am vazut cu ochii mei conducta care "plangea" de noua.

#1308 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3190 posts

Posted 17 July 2017 - 20:49

Nu am intinlit inca asa ceva, de aia si intreb de cum stau lucrurile. Or fi si din astea pacatoase cumparate din piata si inchegate de domnii de fac uluce (si cazane de rachiu) da' sper totusi ca la piese auto sa nu distribuie din astea c-ar fi culmea sa ai pierderi prin conducta. Aminteam de "la metru" in ideea de a iesi in cistig de cauza, la juma' de pret probabil, ca pe care-i trasa o etichete (expres pentru si un cod aferent) deja o sarit si scoru'. Mai sint repere similare (pragurile spre ex) unde produsul ii unu si acelasi doar pretu-i altul multumita etichetei (doar).

#1309 paneuroil

paneuroil

Forumist

• Membru
  • 56 posts
  • Din:Calarasi
  • Model:Cielo Executive
  • An:2006

Posted 18 July 2017 - 00:22

Viktor stai linistit ca si teava de cupru de la aer conditionat se indoaie/stranguleaza
Exista truse de indoit tevi cupru de la 10mm pana la 22-26 mm
dar exista si ceva ieftin care se poate folosi cu brio la auto 6-8-10mm https://www.tehnocen...thenberger.html

Attached Files

Edited by paneuroil, 18 July 2017 - 00:31.

#1310 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3190 posts

Posted 18 July 2017 - 06:59

Vorbim de lucruri total diferite, paneuroil. Intre teava de CU si conducta de CU destinata hidraulicii ii o oarecare diferenta la capitolul rigiditate.

Iata un exemplu viu a unei conducre de frina din CU de 5x3x1. Imbirligata, inodata, 90°, S-ul ... la mina executate. Asa curburi strinse nu ai niciunde pe masina. Deci ...

Attached File  IMG_20170718_062049.jpg   136.04KB   4 downloads

• paneuroil likes this

5 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Alexa (1), Bing (1)