Jump to content
Sign in to follow this  
shespero

Reparatie Motor Sau Inlocuire Cu Unul Sh

Recommended Posts

Salut la toata gasca,

 

Motorul meu a cazut si trebuie sa fac ceva.Am 2 oferte :RK 2 ca asa e la Espero sau sa cumpar un motor de la o masina SH de afara. Astept pareri.

 

Multumesc,

Shespero :osanale:

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Ce inseamna "cazut" ? mai exact, ce s-a intamplat ?

Share this post


Link to post

Mai bine te bagi la un RK, asa ai mai putin de alergat si esti mai sigur de motor. Te asteptam la intalniri !

Share this post


Link to post

shespero@ Incearca sa scrii in limba romana si sa fii mai explicit.

Care este defapt problema motorului?a mai fost reparat odata?

Share this post


Link to post
shespero@ Incearca sa scrii in limba romana si sa fii mai explicit.

Care este defapt problema motorului?a mai fost reparat odata?

Salut Ovi_jer,

Nu motorul e original, consuma 1l la 350 km, l-am desfacut si uzura e mai nmare de o.5mm.Rk2 spune ca se alezeaza si se honuieste la O.5 si as fi ajuns la vreo 40 bulioane. Un piston =2,5 bulioane, basca restul + prelucrrari.Precizez ca aveam 150k km.

Am cumparat un motor Sh de 2.0l la 78k km vezi topic nou.

 

Multumesc,

Shespero :osanale:

Share this post


Link to post

Topicul nou nu il mai vezi pentru ca aici nu se deschid subiecte fara sens.

Esti primul proprietar de mentionezi km aia?Nu cred, un motor nu ajunge la RII in 150k km.Referitor la diferentele celor 2 motoare din punct de vedere tehnic : marimea cilindrilor si a pistoanelor difera.

 

P.S. Un piston RII costa 200 lei.

Share this post


Link to post

Esti invitatul meu sa mai masori o data.Am sculele necesare.

 

Shespero

 

Nu mai cita mesajul anterior!

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Detaliaza daca ai de spus ceva.Crezi ca ghiceste cineva ce vrei sa spui?

Share this post


Link to post
Detaliaza daca ai de spus ceva.Crezi ca ghiceste cineva ce vrei sa spui?

Daca nu crezi numarul de kilometri sau cota depasita la alezaj de RII, vino sa masori! Am masina de noua si se pare ca nu vrei sa intelegi. Cosumul de ulei era de 1l la 350 km. Ce nu-i clar? Motorul , repet e original, adica nua mai fost reparat.

 

Sper ca a fost mai clar,

Shespero

 

P.S. Nu mi s-a parut un subiect fara sens.Ba dimpotriva un refuz pe probleme tehnice.E suficienta acum romana mea?

Share this post


Link to post

Se pare ca nu prea intelegi limba romana : Nu mai cita mesajul anterior.

Ti-am zis ca nu e normal ca motorul sa fie la RII la km aia.

Si te-am intrebat daca kilometrii sant reali.Daca sant reali inseamna ca problemele au aparut din cauza intretinerii.Pentru asta cred ca stii cine e vinovat si nu trebuie sa cauti vinovatul in alta parte.

Merci de invitatie :)

P.S Am si cu ce masura si sant si pregatit profesional pentru a face asta.

Share this post


Link to post

Nu mai cita mesajul anterior. Foloseste butonul Raspunde din josul paginii.

 

Ovi_jer, nu contest pregatirea profesionala , dar la 25k km reprezentantul Daewoo, desi a masurat un alezaj iesit din tolerante a refuzat sub orice forma o reparatie sau o schimbare in garantie. Se pare ca un lot mare a avut aceasta problema. Li s-a parut normal ca cosumul de ulei sa fie 1l la 5000.proba se face in primii 500 km de la schimbarea uleiului.Mi s-a refuzat orice alta proba.Compresiile erau 12barr.

 

Apropos, sunt si eu in domeniul prelucrarilor mecanice, nu neaparat in in domeniul auto, dar ocazional si in acest domeniu.

 

Cu bine,

Shespero

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Limita normala este de 1l/10.000km adica de la maxim la minim pe joja.

S-a folosit ulei aral?

Share this post


Link to post

shespero te superi degeaba... oricum ar fi motorul nu trebuia sa se uzeze asa. Ovi are dreptate - nu e normal, pentru majoritatea motoarelor daewoo nu ăsta e ritmul în care se uzează.

 

Cauza în schimb e greu de depistat: poate fi un defect din fabricaţie, o exploatare necorespunzătore (pt. că nr de Km e real după cum zici).

 

Eu sunt de părere să-l schimbi - 1l de ulei la 350 km înseamnă că merge deja cu ulei nu cu benzină!

Share this post


Link to post

Omul a spus ca a si cumparat un motor SH...intrebarea e cat a costat?

 

Aia de la reprezentanta trebuie dati in gat la OPC si la APIA!

 

+ dati in judecata!

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

Shespero,ai aruncat pastila cu motorul de 2000 cmc,acum da-ne detalii!

Ne-ai facut curiosi!

Am la mine la servici,motare DW cu 250 k KM,fara probleme,de asta sunt si eu un pic contrariat,de 150K cu asa probleme!

Eu,cand,am citit,titlul chiar ma gandeam sa-ti recomand un motor SH(in jur de 300 euro),de la dezmembrari!

Share this post


Link to post

Motorul SH avea 78k km si provenea de la un Rspero adus din Anglia neinmatriculabil , iar baietii de la dezmembrari l-au facut bucati(pe Espero)intr-o zi si mi l-au dat.pe 20 milioane lei vechi.Mi-a fost montat la SF TEX Galati si compresiile aratau 13 barr uniform la toti cei 4 cilindri.Am garantie 6 luni fara limita de km.

Comportamentul motorului este mai bun:reprize excelente, consum aproximativ 11.5 cu AC.Pare mult mai cosistent comportamentul masinii.

Exploatarea motorului de 1.8cred ca a fost corecta.Am schimbat uleiul la 6k km si am folosit Valvoline 10W40.Reviziile au fost facute corect si toate cosumabilele au fost de calitate :D ayco,Daewoo,Mann.

Chestia cu alezajul se pare ca apartine motoarelor facute in Polonia.R II :La espero cota de reparatie din manual este direct RII.Nu exista RI.

 

Va salut pe toti,

Shespero

Share this post


Link to post

Care sunt cotele de reparatii la cielo SOHC?

Share this post


Link to post

salut! cunosti un astfel de parc de dezmembrari? eu as avea nevoie de un motor de nubira *1 de 1.6 16valve 1999. mersi...

Share this post


Link to post

Si eu ma gandeam la varianta asta...

am cautat cateva firme si cel mai convenabil mi s-a parut la Automond Focsani

0723646058; 0722403499; 0788464822.

 

Ar mai fi :

Botosani - 0747059607

Bihor - 0744572212

 

Preturi intre 500 - 700 euro - se poate negocia,

garantie 6 luni.

Share this post


Link to post

Imi zice si mie cineva ce inseamna RII?

Share this post


Link to post

Cotele de reparatie.

Share this post


Link to post

salut, te deranjez cu o intrebare .. nu stiu daca mai ai sau nu espero dar si eu am patit acum la fel ca tine , motoru de 1.8 mpi de la al meu espero sa dus si am gasit un motor de 2.0 mpi si vroiam sa stiu daca atunci cand u ai schimbat 1.8`u cu 2.0 mpi ai mai schimbat ceva la el .. de exemplu nu stiu eu ma gandesk ca poate ar trebui schimbat si calculatorul ? daca poti sa ma ajuti si sa imi dai ceva detalii daka ai schimbat ceva cand ai pus motoru de 2.000 cmc pe ea . ca si eu am aceeasi problema.. mersi anticipat

Share this post


Link to post

Am desfacut motorul de cielo si am constatat ca am un joc axial la arborele cotit de 1 mm ( ! ). Am schimbat cuzinetii (am pus standard ), jocul s-a redus, insa tot mai am un joc de 0,6 mm, ceea ce tot este foarte mult.

Problema este ca nu vreau sa duc arborele cotit la rectificat.

Din cate am inteles cuzinetii de cota 1 difera doar in grosime, dar nu si in latime.

 

Poate sa ma ajute cineva?

Share this post


Link to post

Recomandare pentru posesorul de espero ce-i mananca 1 l la nu stiu cati km.

Vezi ca a fost un lot de espero care din fabricate au avut in loc de segment raclor ..segment de compresie. Asa e legenda si sincer tind sa o cred. Un amic a avut aceeasi problema care s-a rezolvat printr-o simpla segmentare.

Se zice ca in Daewoo cand au incarcat robotii cu segmenti s-a gresit .Nu a fost etichetat bine un pachet si asa se exlica consumul exagerat la unele modele.

 

Poti sa rectifici vilbrochenul , insa numai undeva unde  iti ofera garantie si unde s-a auzit ca se lucreaza bine , adica sunt tatici in rectificari.

Nu e nimic  aiurea in a rectifica vilbrochenul cu conditia sa fie facuta corect rectificarea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...