Jump to content
Sign in to follow this  
Doru

Sistemul De Alimentare Cu Carburant La Matiz

Recommended Posts

Salut. Multumesc de raspuns. Nivelul de benzina este masurat cu indicatorul de benzina al masinii :mrgreen: care cred ca este doar orientativ. Am scos si benzina din rezervor "just in case" si am bagat 13 litri. Oricum am in plan si o spalare a rezervorului zilele astea. Pompa de solenza la Moreni costa 110 ron. Atasez si 2 poze, una cu ambalajul pompei de solenza si una cu pompa pe care am schimbat-o. Sunt identice.

attachicon.gif11-07-13_1259.jpg

attachicon.gif11-07-13_1258.jpg

 

A mai incercat cineva asa ceva? Am un corp de pompa de matiz si ma gandesc sa-i montez o pompa de Solenza...

Share this post


Link to post

Am rezolvat! A fost de la bobina de inducție. Schimbat ansamblul și este ok acum. Mulțumesc pentru ajutor. :D

Share this post


Link to post

Salut,

 

Ar cam trebui sa schimb si eu filtrul de carburant la un Matiz 1.0, 64 de cai.

Intrebarea mea este (poate pare stupida, dar mi-o asum): trebuie golit rezervorul? E grea operatiunea? Nu intreb in sensul ca as vrea s-o fac eu, o sa merg la un garaj, dar vreau sa stiu la ce sa ma astept.

 

Am gasit filtru MANN la 53 de lei - e mult?

 

Multumesc

 

Later edit: am gasit aici pe forum... Deci ar fi roata dreapta spate de ridicat. Apoi trebuie identificat orificiul de acces de sub bancheta spate pentru accesul la mufe.

 

Din pacate, n-am gasit nici un video pe Youtube cu operatiunea asta.

 

In carte scrie ca se schimba la 22.500 km - nu e cam putin?

Edited by chevvy

Share this post


Link to post

Nu prea ai la ce umbla sub bancheta la mufa pompei pentru a inlocui filtrul si operatiunea e foarte simpla, is doua conexiuni patent (de retin bine) ale conductelor ce trebuesc extrase de pe filtru, surubul clemei de sustinere si cam atit. Indepartezi conductele cu atentie (pentru a nu deteriora piedicile patent) dai surubul in cauza afara si montezi filtrul nou. Foarte simplu.

Mann-ul nu-i chiar ragalie iar ca si pret, dupa cite bordee atitea obicee, fiecare vinde cu cit ii cade bine.

 

 

L.E.

 

Iata si un demo .

 

Se da cheie cu mufa pompei scoasa pentru a elimina presiunea din sistem ce personal nicicind n-am pus-o-n practica, nu-i vad rostul, prea lunga teoria pentru maruntul ala, oricum pompa nu-i amorsata in stationare (altfel nu i-ai auzi glagul la punerea contactului). Dar ma rog, fiecare dupa cum crede.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...