Jump to content
Sign in to follow this  
B-50-DEY

Geam Electric Cazut

Recommended Posts

am inteles situatia...deci nu e complicat.urmeaaza sa cumpar macarau :D multumesc pt ajutor

Edited by Mircea
citare inutila a mesajului anterior. Foloseste AddReply sau FastReply

Share this post


Link to post

nu, nu e complicat

bafta si spor la montaj

si la cumparare sa specifici exact pt care usa si ce an e masina - sa fii sigur ca iti da ce trebuie

Share this post


Link to post

Pun si eu o intrebare ... :> . La toate modelele de Cielo au cablu la macaraua electrica? Nu de alta, dar la mine inafara de roti dintate nu am vazut nici un cablu.

Share this post


Link to post

din ce stiu eu - GLE-urile din '96 (cele cu geamuri el.) pana la Executive au macara cu cablu la usile fata si cu roti dintate la usile din spate...

cele coreene si exe nu am idee...

Share this post


Link to post
In alta ordine de idei - la geamul din stanga fata, acum 2 zile, macaraua a refuzat sa mai coboare geamul... dar cand apasam pe buton se schimba regimul de ralanti al motorul - deci motorul mergea...

desfac azi dimineata, motorul la locul lui, cablul intreg... si inainte de a ma apuca sa demontez toata masinaria - rotesc oleaca (slabesc) surubul de pe "capul motorului" - coaxial cu axul motorului propriuzis (nu al demultiplicarii) - si motorul incepe sa invarta

il mai slabesc 1/4 de tura, ii asigur pozitia cu piulita prezenta in acea locatie :rolleyes: - si gata...

intrebarea mea e - de rezolvat am rezolvat-o - dar de fapt ce face surubul ala? (ma gandesc ca a desfacut cineva angrenajul motorului) - (asa sunt eu, ma "arde" sa inteleg dispozitivele astea, nu doar sa le repar si gata)

 

iar s-a blocat motorul si a trebuit sa slabesc surubul ca sa mearga...

chiar nu a desfacut nimeni acel angrenaj sa am lamureasca ce face de fapt acel surub?

sa imi dau seama daca nu cumva e pe duca motorul au ba...

Share this post


Link to post

i-am facut si o poza dimineata:

este surubelul galben

deci? care e treaba cu el?

post-1317-1189585594_thumb.jpg

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Ce mizerie de geam...In urma spargerii geamului din stanga -fata, acesta a fost inlocuit cu altul ( evident), acum mai multe luni. Asta nou imi face figuri cat cuprinde de o bucata de vreme...La inceput mergea ok, insa acum nu se inchide complet, fiind nevoie de multe miscari de dute-vino ale butonului pana sa ajunga sus, in rama. Am desfacut mizeria de geam, l-am dat jos de pe macara...macaraua se misca impecabil fara geam montat, cablurile pe acolo sunt unse cum trebuie, totul e ok, are o viteza foarte buna sus complet- jos complet. INSA : Cum am pus geamul, cum se misca ca curul, acesta se agata si tinde sa o ia inspre fata, blocandu-se.

Azi am stat cam 3-4 ore ca nebunul si am scos rama metalica a geamului ( chestia aia din aluminiu cu 2 gauri care se prinde de macara) am repozitionat-o la loc pe geam, montat iar geamul pe macara, am foit la greuceanu suruburile alea 2 de fixare, ba stanga, ba dreapta, am schimbat zeci daca nu sute de pozitii ale ramei de aluminiu si ale suruburilor de fixare pe macara. Tot DEGEABA !!!! Imi venea sa f_t o bucata in portiera sau sa dau cu geamul de pamant . Nu se inchide neam !! Agata permanent si se vede ca vine spre inainte, indiferent ce-i fac. Daca pun rama de aluminiu gaurita prea intr-o parte pe geam, acesta dupa montare nu se mai ridica deloc !!! #%&*@#$%@$ !!!!

 

In conditiile in care macaraua merge super bine si motorul lucreaza beton ( nu pot opri cu mana cursa macaralei, atat e de puternic motorul), ce pana mea se intampla pe acolo? Alt geam nu vreau sa comand, nu-s extrem de ieftine si chiar nu vad rostul, din moment ce ar trebui sa fie identice...

A mai fost cineva in aceiasi postura ca mine? :wallbanger:

 

Care e pozitia fireasca a porcariei de rama de aluminiu gaurita? exact la mijlocul geamului in partea sa inferioara, sau cativa mm la stanga -dreapta?

Madkat, am vazut ca esti patit cu asa ceva, cu toate ca a trecut ceva timp de atunci...Cum strangi suruburile alea 2 de reglaj aproape de cheder, sus, ca nu prea ai acces acolo cu geamul ridicat?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Exact aceeasi problema o am si eu la geamul stanga sofer! De coborat , coboara f bine, insa la ridicat...de la jumate in sus se ridica mai greu, f greu...si se descentreaza, adica se da mai in fata, si nu se inchide de tot! Trebuie sa il ajut cu mana, altfel ramane aproape deschis! Nici eu nu mai stiu ce sa ii fac, m-a disperat! Si eu am desfacut usa, m-am uitat acolo, motorasul e bun, cred ca geamul nu e centrat bine...sau portiunea pe care culiseaza geamul...nu mai stiu :(

Share this post


Link to post

Welcome to the Club guys!! =))

Eu deja m-am linistit. De 1 an ma f...t geamurile si eu pe ele si nimic... am incercat c-am tot ce e posibil, cel putin la sofer, schimbat cheder (ala pufos de pe portiera) , dat cu ulei siliconic poate aluneca, incercat sa mut mai in fata sau in spate suportul care ridica geamul, am cumparat si fetele de portiera de la Costika (degeaba) vindute mai departe si recuperat banii :) la altu' mai napastuit.

Cit de cit la sofer merge binisor cu exceptia cind ploua, pe dreapta si spate merg de kko.

Am incercat in disperare si cu WD40 poate aluneca tot un kk...

Aceeasi poveste se inclina in fata si se blocheaza...

Poate e careva care are mai multi neuroni sau bafta decit noi si ne lumineaza :osanale: multumiri eterne ...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Inseamna ca e o problema generala si cu siguranta s-au mai confruntat si altii...ceea ce inseamna ca cineva tot trebuie sa stie o rezolvare! Cineva care a facut treaba asta in service sau la vreun mecanic ceva...? Nimeni?

Share this post


Link to post

Verificati, eventual schimbati culisa geamului. O alta problema ar putea fi ghidajul metalic din portiera (dinspre balamale) (profil U) in care se monteaza culisa, in spatele motorasului. Luati o bucata de sipca de lemn si o introduceti in ghidaj si largiti un pic santul (rasfrangeti muchiile spre exterior). Succes!

Share this post


Link to post

s-ar putea sa scapi fara ce a zis Cris - regland bine geamul... e simplu de desfacut

e ceva bibileala pana ii gasesti "pozitia" corecta - prin incercari repetate - si lasand geamul sa se "aseze" singur ridicand/coborand in zona cu probleme cu suruburile (de prindere a geamului de macara) un pic slabite - iar dupa ce ai gasit pozitia - le strangi cum trebuie - - evident ca se va deregla in timp :drinkers: - cam de 2 ori pe an fac operatia asta la sofer... dar nu mai des

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu la usile fata geamul are o culisa fixa tare in partea dinspre yala si in partea dinspre balamale e un cauciuc flexibil. Eu as verifica/schimba acest cauciuc si apoi mai este chederul exterior de sus de verificat. Mie mi-l trage putin in fata cand e aproape inchis din cauza paravanturilor care forteaza in chederul exterior pe o bucata de cativa cm.

Share this post


Link to post
Care e pozitia fireasca a porcariei de rama de aluminiu gaurita? exact la mijlocul geamului in partea sa inferioara, sau cativa mm la stanga -dreapta?

Madkat, am vazut ca esti patit cu asa ceva, cu toate ca a trecut ceva timp de atunci...Cum strangi suruburile alea 2 de reglaj aproape de cheder, sus, ca nu prea ai acces acolo cu geamul ridicat?

Share this post


Link to post

cam la mijloc ar trebui sa fie - reglajul se face din gaurile ovalizate

iar despre suruburi...

nu le strangi sus - ca n-ai pe unde (decat cu o cheie fixa daca iti incape mana) - le strangi doar cat sa se miste greu geamul in suruburi si il urci usor - sa se "aseze"

apoi il cobori tinandu-l usor cu mana "impins" spre ghidajul dinspre broasca - pana ajunge cu suruburile vizibile sa le poti strange

 

sper sa ma fi facut inteles - e mai usor de facut decat de explicat...

 

off: scuza-mi delayul - dar ma incurca treaba cu expirarea notificarilor la topicuri - si ma prind greu de raspunsurile la topicuri...

poate o sa modifice adminii chestia asta...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Exact la mijloc a fost sa fie pana la urma... Putin spre stanga si inspre...sus. Cu extrem de multa rabdare si dupa 4 ore, am intrat adineaori in casa victorios ! Am pacalit mizeriile de surburi nenorocite pana la urma. Faza era ca daca nu puneam fata de portiera la loc, mergea impecabil geamul. Cum puneam fata la loc, cum mergea ca curu, agata spre inainte. Culmea e ca chederul de pe fata portierei nu era uzat deloc si am banuit ( cu succes) ca nu era el de vina in agatarea geamului. Care a fost cauza? habar nu am ! ideea e ca miscam din suruburi, puneam fata la loc si incercam sa vad ... nu mergea, o luam de la capat, scoate fata, f_te suruburile IAR, pune iar fata...dupa vreo 100 de incercari chederul de la portiera s-a desprins putin de la atata frecus, dar in sfarsit am pacalit afurisitul de geam sa intre cum trebuie. Nu-mi mai trebuie !!! sunt inghetat bocna, dar satisfacut la maxim ( de un geam, CULMEA !!!) :dizzy:

 

 

Multam` de sfaturi, chiar au contat !!

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Ee victorie! Stai ca vine acu' inghetul si nici nu o sa se mai miste geamul din culise. Ai sa te rogi de el sa-l mai deschizi. Ce sa mai... un punct "forte" la Cielo. Adevarul ca m-a f*** si pe mine geamul de la usa soferului din cauza de... alta usa! M-am invatat minte si nu-l las jos de tot.

Share this post


Link to post

:) ) Optimist rau, nu gluma...lasa ca dam cu glicerina pe la chedere si sa vezi ce moi si elastice o sa se pastreze.. :) >- Am vazut si niste batoane pe baza cred tot pe glicerina, pe la benzinarii... fo` 10 lei.

Share this post


Link to post

glad i could help :) (la tine a fost "prima data"? - vezi ca o sa mearga din ce in ce mai repede operatia - ca sa nu crezi ca nu o sa mai umbli ever acolo :) )

 

pai ... daca e inghet afara nu deschizi geamul - in primul rand sa nu il fortezi - din princina posibilei gheti din chedere/culise...

 

in al doilea rand - daca e ger "uscat" la mine merge ok (doar ceva mai lent)

 

iar in al treilea rand - daca sunt -10 afara de mama lu scaraotchi ai vrea sa il deschizi? :mrgreen:

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Da, a fost prima data problema asta si din cauza ca am schimbat geamul in urma unei tentative de furt ( folia Llumar si alarma chiar au avut efect- mi-a dat o gaura in geam cu o piatra, ceva, dar folia l-a oprit sa-si bage mana inauntru sa deschida portiera, basca a urlat si alarma )

 

Eu nu prea am avut probleme cu inghetul sau zapada depusa pe geamuri- am garaj si nu sta nici o noapte afara. Iar pe timpul zilei, nici gerurile cele mai cumplite nu au oprit geamurile sa functioneze normal vreodata.

Share this post


Link to post

Am si eu probleme cu geamul de la sofer! Cand il cobor , merge perfect! Cand dau sa il ridic, pe la jumatate se descentreaza cumva si se apleaca inspre inainte :( Am dat fata de usa jos , am verificat toate chestiile pe acolo, dar nu am gasit posibila cauza! Motorasul merge bine insa...pe el il exclud din calcul...Si chederul pare ok. Ce altceva ar putea fi?

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Mecanismul macaralei si sistemul de prindere a geamului in macara.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Sistemul acela de culiseaza (care e prins si de macara si de geam <de geam e prins foarte bine> ;) are un joc foarte mare fata de tija fixa. Si cand acesta urca, la un momentdat, o ia intr-o parte... Se poate face ceva? Sau necesita macara noua?

 

PS: pt cazul 'ing3r' nu pt mine e toata povestea :)

Share this post


Link to post

Atasez 2 link-uri cu filmulete , pt ca dimensiunea maxima de upload e prea mica fata de cat e nevoie pt a urca filmuletele...Se vede cum o ia intr-o parte...Ce ziceti?

...aici cum se ridica geamul

...aici se vede cum are joc ... Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Din cate am vazut ai aflat singur defectiunea. Schimba macaraua.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...