Jump to content
Sign in to follow this  
scOrpyoN

Chevrolet Aveo/Kalos - Audio

Recommended Posts

Salut am un Aveo 2007 in 5 usi , vreau sa stiu cum pot sa pun la Cd playerul masinii un Hdd extern cu muzica pe el?

trebuie sa iau ceva special ca sa pot vedea continutul mp3 de pe un hdd? sau nu merge?

 

multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Daca are usb iti iei un hdd extern fara alimentare suplimentara si e plug&play. Daca nu, nu prea ai cum

Share this post


Link to post

cd-playerul e cel cu care a venit din fabrica... si nu are ma gandeam ca exista prin spate ceva la care pot conecta...ma gandeam sa trag un player ceva in torpedou si sa leg acolo prin usb.. dar imi va afisa direct pe playerul din masina?

Share this post


Link to post

Nu cunosc dispozitivul, vorbesc generalități. In eventualitatea in care ai reusi sa montezi un player in torpedou ai trage un fel de aux catre unitatea ta, nu ai cum sa transmiti asa si informatii despre melodie. Masinile astea nu au avut ca dotare opțională navigatia? Eu in locul tau as schimba ce trebuie in bord, daca trebuie, si as folosi o navigatie pe android cu amplificare. Nu este cea mai ieftina varianta dar este cea mai calitativa cred eu

Edited by tunning4life

Share this post


Link to post

Are dreptate tunning4life, unitatea tipica de pe Aveo are doar AUX IN. Daca al tau nu are, nu ai unde sa te legi ca sa pui muzica si sa iti arate si numele melodiei, ramane doar solutia scrierii lor pe un CD sau sa te legi prin AUX-ul de pe partea frontala. Mai exista si varianta cumparii unui player care a venit cu USB din fabrica, insa sunt rare, parca pe modelul din 2009 a fost pus. Daca nu ma insel este un coleg la bursa care vinde unul la un pret bun, insa are niste microfisuri pe fata carcasei. Acum depinde doar de tine cat de pretentios esti...

 

Eu am luat unul de Aveo cu USB pentru Epica si sunt f multumit de el, reda de pe stick si arata numele melodiei, artistul, tot.

Edited by ches

Share this post


Link to post

O intrebare am si eu: pot monta pe un aveo din 2007 orice casetofon 2din? Adica se potriveste la sistemul de prindere orice sistem 2din sau conteaza si alte dimensiuni?

Share this post


Link to post

Sub radio-CD ai un spatiu gol in care e fixata o cutie de plastic care e folosita ca nisa. Daca elimini radio original si cutia ai un spatiu de 2 Din. Va trebui sa vezi cum adaptezi rama din jurul noului radio.

Share this post


Link to post

Adaptarile astea ies,de obicei,prost,din diferite motive.Din ce spui,inteleg ca ai varianta cea mai simpla si ieftina,cea cu aparast 1 DIN si rama adaptoare cu spatiu de manusi,dedesubt. Cel mai simplu si elegant este,sa montezi CD playerul 2 DIN original de la Aveo.Daca vrei asta,iti pot da un astfel de CD player,caz in care ti-ar mai trebui numai rama ce se pune deasupra si care exista pe piata.

Adaptarile astea ies,de obicei,prost,din diferite motive.Din ce spui,inteleg ca ai varianta cea mai simpla si ieftina,cea cu aparat 1 DIN si rama adaptoare cu spatiu de manusi,dedesubt. Cel mai simplu si elegant este,sa montezi CD playerul 2 DIN original de la Aveo.Daca vrei asta,iti pot da un astfel de CD player,caz in care ti-ar mai trebui numai rama ce se pune deasupra si care exista pe piata.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Adaptarile astea ies,de obicei,prost,din diferite motive.Din ce spui,inteleg ca ai varianta cea mai simpla si ieftina,cea cu aparast 1 DIN si rama adaptoare cu spatiu de manusi,dedesubt. Cel mai simplu si elegant este,sa montezi CD playerul 2 DIN original de la Aveo.Daca vrei asta,iti pot da un astfel de CD player,caz in care ti-ar mai trebui numai rama ce se pune deasupra si care exista pe piata.

Adaptarile astea ies,de obicei,prost,din diferite motive.Din ce spui,inteleg ca ai varianta cea mai simpla si ieftina,cea cu aparat 1 DIN si rama adaptoare cu spatiu de manusi,dedesubt. Cel mai simplu si elegant este,sa montezi CD playerul 2 DIN original de la Aveo.Daca vrei asta,iti pot da un astfel de CD player,caz in care ti-ar mai trebui numai rama ce se pune deasupra si care exista pe piata.

AAAAAA da -------------Adaptarile astea ies,de obicei,prost,din diferite motive--------- :mrgreen:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut.

Sper ca postez bine, am nevoie de putina indrumare.

Aveti idee de ce nu ar mai putea functiona boxele spate de pe un Chevrolet Aveo sedan 2007?

Am umblat la sistemul audio si balansul este echilibrat fata/spate, nu e din sistem. Am dat balansul doar pe spate si tot nimic, absolut niciun sunet, niciun gajait.

Ceva idei ce as putea face si cum as putea sa identific problema?

Nu cred sa fie de la legaturi, ar fi mers doar una sau macar ar fi gajait.

Nu s-a ascultat muzica cu volum ridicat in masina si nu s-a forjat in ele, ma indoiesc sa se fi ars.

Edited by Squirelex

Share this post


Link to post

Gajaitul indica ori o problema la unitatea audio din bord ori difuzoarele arse. poti identifica corect problema incercand sistemul audio cu o boxa imprumutata sau recuperata de prin vreun casetofon ceva.

Share this post


Link to post

Mersi.

Am verificat cu o alta boxa asa cum mi-ai sugerat si am constatat ca am ambele boxe arse, desi nu imi pot da seama cum s-au putut arde.

Edited by Squirelex

Share this post


Link to post

Numai de la ascultat la volum puternic cred ca s-ar fi putut arde...

Share this post


Link to post

Vreau sa schimb head-unit-ul original Aveo 2007 cu Pioneer 2DIN, am luat adaptor ISO - Chevrolet la care vad firul rosu (ignition) conectat la cupla ISO dar neconectat la cupla Chevrolet. Unii zic ca trebe inversat cu galben (12V constant) ,unii ca trebe conectat la bricheta, contact. Nu vad fir separat de ignition  linga cupla originala Chevrolet si nici la adaptor nu pare ca exista lamele metalice ca si cum firul ala rosu s-ar fi desprins de acolo. Trebe sa il leg  la contact/la volan?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...