Jump to content
Sign in to follow this  
Cla

Tremurat La O Anumita Viteza

Recommended Posts

Deci...

Mi-a dat plumbii vechi jos(care apropos erau pusi ca pe jantele de tabla) si apoi mi-a pus plumbi cu adeziv (cica pt jantele de aliaj) si asa mi-a spus ca a pus 40 pe dr si 25 pe stanga.

 

Uitasem ca i-a dat pe aia vechi jos si de aia am spus ca a pus "inca"

Share this post


Link to post

Am sesizat de ceva vreme ca masina merge la viteza mica(sub 20Km/h) de parca ar avea roata drepta fata ovala.Masina oscileaza vizibil in plan vertical si franeaza sacadat.Am acuzat cauciucul si discul de frana desi discul e nou. Am schimbat rotile fata si au disparut atat oscilatul cat si franarea sacadata ,dar au reaparut dupa vreo 7-8 km rulati in oras.La viteze peste 80Km/h incepe sa vibreze masina.Oare de la ce se trage oscilatul si franatul sacadat?Ca eu cred ca daca scap de ele scap si de vibratul la viteza.

Share this post


Link to post

Daca discurile de frana sunt ok, atunci fie jantele sunt strambe (ai incercat o roluire?) fie cauciucurile sunt "terminate".

Ai facut echilibrarea rotilor? Geometria e in regula?

Share this post


Link to post

Pai am schimbat rotile cu totul. E adevarat ca nu sunt noi cauciucurile,o sa pun noi si o sa vad pe urma.O sa ma duc la un service de roti sa vad ce pot face.Apoi o sa fac o verificare la directie.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Azi am pus cauciucuri noi si am verificat rotile.Am ramas cu franatul sacadat dar e ciudat ca daca dau rotata de pe dreapta fata jos si o montez la loc vreo 7-8 km nu mai face dupa care revine putin franarea sacadata iar dupa alti 10-15 km se simte puternic. Oare care este cauza acestui fenomen?Am dat roata jos de 2 ori si s-a repetat de fiecare data.La fel facea si cu rotile de iarna deci cred ca nu e de vina janta deoarece am schimbat-o.Deci cauciucurile sunt noi,jentile ok si tot merge de parca are roti patrate.La viteza mica se simte cum oscileaza fata in sus si in jos.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Jantele sunt originale de tabla sau de aliaj?Daca sunt de aliaj au inelele de centrare?

Share this post


Link to post

Sunt jante de tabla.Dar am schimbat si cauciucul si janta si fenomenul persista.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Si eu am aceasta problema , eu am Espero din 96` si la fel la 110 km/h - 120 km/h incepe sa vibreze , dar la mn vibreaza spatele masinii si nu stiu de ce ! Nu am facut nicio echilibrare a rotilor dar am sa fac de curand acest lucru si apoi revin cu informatii dak am rezolvat ceva sau nu .

Share this post


Link to post

Tot asa am si eu o problema la roata fata dreapta...cand virez stanga se aude un troncanit in dreapta, iar in mers constant trepideaza volanul si mi trage stanga directia...cu toate ca am schimbat capul de planetara zilele trecute...de unde ar putea veni acele batai totusi?

Share this post


Link to post

Echilibrati rotile! Nu costa mult si evitati si alte stricaciuni!

Share this post


Link to post

Pai si cu troncanitul ce ma fac? :)

Edited by EM!L
Foloseşte AddReply sau FastReply, nu mai cita integral mesajul anterior.

Share this post


Link to post

Am sesizat ieri o chestie dubioasa.

Cum de cand a dat zapada n-am mai apucat sa merg cu viteza mai mare de 40-50 km/h n-am aflat decat ieri cand am iesit putin pe autostrada ca la viteza peste 80 km/h imi trepideaza fata ( nu stanga sau dreapta) toata fata si se simte in volan ca si cum as trece peste speedbumpere micute, atat la accelerare cat si daca o las pe liber la 100 km/h pana la viteza de 80 km/h.

Masina nu trage in nidi o directie, nu trage nici macar pe frana, merge excelent dar am problema de mai sus.

Evident pragurile sunt pline de zapada inghetata ( nu stiu daca conteaza )

 

Ce sa fie ce sa fie ?

Share this post


Link to post

Jantele încărcate (pe interior) cu gheaţă/zăpadă?!  :rolleyes:

Share this post


Link to post

Sigur, eu am patit cu namol asa.Mergi la o spalatorie sa bage apa calda cu jet numai pe interior si probeaza dupa!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...