Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii Caroserie - Scos Rugina

Recommended Posts

Da. Eu am mai gasit gratie lui Shenck, un magazin pe calea vacaresti, care face exact acelasi lucru. Nuantele sunt identice, ramane insa problema gazarii la micile reparatii, diferenta de luciu si faptul ca retusurile la metalizata se vad ca dracu...

Share this post


Link to post

Eu mai nou imi acopar micile ciobituri cu oja :D . Are exact nuanta masinii dar sunt curios cat tine. Ideea e ca daca nu mai intra aer rugina nu avanseaza.

Share this post


Link to post

grund WD40 unde gasesc?

Share this post


Link to post

GATA!!!

 

Imi cer scuze in mod public celor 2-3-4... sau cati ati fost care mi-ati atras atentia ca wd40 nu e grund.

 

Acum imi zice cineva unde gasesc? Carrefour si Selgros - nu au (mi-am facut legitimatie degeaba la selgros + 2 drumuri ca nu stiam ca trebuie si ceva acte)

Share this post


Link to post

Incearca la benzinarii. Eu am cumparat de la un Agip.

Share this post


Link to post

Salutare

 

Am observat ca, pe capota, am un punct din care a sarit vopseaua (pana la tabla, probabil de la vreo pietricica de pe traseu) si se vede o urma de rugina la suprafata acolo.

 

Cum pot stopa rugina si sa "sigilez" cumva locul acela? (exclus revopsire totala :D )

 

LE: am citit pe-aici ca exista o solutie-magica, ce curata rugina si lasa tabla curata.

Poate cineva sa-mi spuna exact cum se numeste acea solutie? (si unde se gaseste. Eventual sa facem cheta sa cumparam mai multi o sticluta; eu am nevoie doar de o picatura)

 

Ma gandeam sa dau cu solutie din aia (daca functioneaza intr-adevar) si apoi sa acopar cu putina vopsea (zona afectat este ff. mica - 2mm, nu cred ca s-ar observa)

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Si buburuza mea a facut cunostinta cu acest cosmar care se numeste rugina, si asta in urma micilor reparatii de tinichigerie cu ocazia accidentarilor din parcare.

Cu aceasta ocazie am cautat de-a lungul si de-a latul internetului si, se pare ca exista niste solutii extraordinare pentru aceasta problema.

Aceste solutii se gasesc sub diverse denumiri: Dinitron, Loctite 7503, Fertan sau Kelfos, care sunt denumite generic "Convertitoare ( sau Convertizoare) de Rugina"

 

Cu acordul moderatorilor ( daca este vreo problema, se poate sterge) am sa pun aici cateva spicuiri din mesajele de pe alte forumuri, precum si o prezentare a unueia dintre aceste solutii:

 

 

"Exista rust converter (fertan) o solutie care transforma oxidul/hidroxidul de fier in tanat de fier care e inert si inatacabil de apa. Nu stiu daca se gaseste in Ro, dra aici am gasit, si este perfect. tot ce trebuie sa faci este sa cureti rugina grosiera in placi care se desprind. Odata ce ai ajuns la metal, chiar daca are rugina pe suprafata poti sa aplici direct (exista spray manual, ca un pistol-pulverizator actionat cu mina, sau solutie care se da cu pensula). Odata aplicat, poate fi lasat asa nedefinit, nu mai este sensibil la rugina. Eu am lasat una din masinile mele vreo patru ani in soare si ploaie cu fertan pe ea si nu s-a mai intimplat nimic. Tabla se innegreste si aia e. Pateaza vopseaua (negru) dar n-o ataca (nu o distruge, sa expuna noi suprafete la rugina). De altfel, instructiunile de folosire spun ca e bine sa dai cu apa si inainte de a aplica solutia (ca sa usureze reactia de convertire) si dupa, ca sa iei surplusul nereactionat de solutie, sa nu pateze vopseaua. Se poate vopsi direct peste fertan dupa ce sa indeparteaza usor prin frecare cu ceva abraziv gen scotchbrite, ca sa iei pulberea de rugina (convertita deja) de pe suprafata. Tabla nu e atacata, metalul curat se innegreste si atit.

 

http://www.fertan.co.uk/Item-Fertan%20rust...erter.htm"

Singura solutie care chiar a rezistat in soarele australian fara probleme ani de zile pe masina mea care nu mai merita vopsita

 

 

"Cristi,exista un produs asa cum ai spus tu,acopera suprafata metalica,opreste procesul de corodare a metalului si este garantat 3 ani. produsul se numeste Dinitrol si este inventat de nemti (tot ei,asta e !) Dinitrolul s-a folosit la inceput in industria aviatica,lupta impotriva corodarii aluminiului si nu numai,dar spre surprinderea mea anul acesta l-am descoperit sub forma de produs destinat intretinerii automobilului in Anglia,Danemarca si Germania, la magazinele cu specific auto. In aviatie produsul era impartit in 3 categori (tipuri) Dinitrol AV8, AV25 si AV30 fiecare avand anumite caracteristici conform destinatiei finale,exterior, interior, zona presurizata sau nepresurizata.

Acum eu pe raft l-am gasit doar Dinitrol fara alte specificatii,strict cu destinatia "Rust inhibitor & corrosion prevention" autoturisme.

Atentie !! in unele cazuri ataca izolatia firelor electrice sau materialele plastice cu o anumita compozitie."

 

 

"din pacate dacia mea nu e asa ruginita.

pe site, mi-au zis ca-mi pot trimite minim 5 litri, si costa "38,84 euro si la bidoane de 25l - 184,99 euro. Preturile nu includ TVA.

Noi i-l putem trimite prin firma de curierat rapid, platind produsul cu umerar

ramburs. Cheltuielile de transport intra in sarcina dumneavoastra. In cazul

in care doriti ca aceste cheltuieli sa fie mai mici, va putem insera in

factura linie de transport, dumneavoastra platind doar pentru firma Maer

AMBIENT, care este expeditorul marfii.

 

"CONVERTITOR DE RUGINA- fisa tehnica, pentru eventualii interesati.

Caracteristici:

De astazi nu mai este nevoie sa periati si sa curatati suprafetele metalice ruginite, astfel incat sa eliminati orice urma de rugina inainte de a aplica orice tip de vopsea anticoroziva conventionala. Acum este suficient sa aplicati (cu pensula sau prin pulverizare) KELFOS direct pe metalul ruginit, asa cum se prezinta, insistand de 2-3 ori asupra punctelor mai corodate. Doar in situatia in care metalul este ruginit excesiv ori murdar de grasime sau ulei este necesara indepartarea aschiilor, partilor metalice slab ancorate cu ajutorul unei perii de sarma sau degresarea cu solvent a suprafetei. La cateva minute de la aplicarea produsului, pelicula semitransparenta, galben-maronie devine stralucitoare, de un negru intens si se intareste rapid. Rugina interactioneaza cu aceasta emulsie, transformandu-se intr-un compus chimic negru, foarte rezistent la coroziune, compatibil dupa 18-24 ore de la uscare completa, cu vopsele, emailuri, smalturi sau orice alt tip de finisaj, chiar pe baza de solventi (grasimi, uleiuri sintetice, substante alchidice, nitro-alchidice, poliuretanice, epoxidice, produse pe baza de clor-cauciuc etc). In situatia metalului curat, fara urme de rugina, Convertitorul de rugina ofera o protectie anticoroziva mult mai eficienta decat alte tipuri de grund sau vopsea.

APLICARE :

O usoara umezeala la suprafata metalului nu numai ca nu impiedica, ci chiar faciliteaza reactia stratului de rugina cu emulsia. O suprafata metalica acoperita cu un sistem de protectie KELFOS + email sau KELFOS + sistem anticoroziv / vopsea speciala pentru piscine sau bazine mari, asigura o rezistenta excelenta si de lunga durata in timp, climat nefavorabil in zone marine sau de munte. Convertitorul de rugina poate fi aplicat pe orice poate rugini: caroserii de autoturisme, autocamioane, masini-unelte, utilaje, sine, tevi, bare metalice, scaune si mese de gradina, gratare, fier forjat etc. KELFOS poate fi aplicat si in medii inchise pentru ca nu este inflamabil sau toxic. Suprafetele tratate cu convertitor de rugina, pot suporta temperaturi de pana la 90ºC fara deteriorarea peliculei.

CONSUM:

9-10 mp/ l pensulare; 8-9 mp/ l pulverizare"

 

 

Numai bine si spor!

Share this post


Link to post

Pentru ca nu am gasit niciun topic legat de acest subiect, am decis sa deschid eu unul. :-S

 

Azi, dupa ce am spalat masina, am constatat ca a sarit vopseaua de pe o muchie a aripii drepte-spate si a aparut rugina. (a fost lovita un pic acolo, refacuta, si se pare ca vopseaua n-a mai fost la fel de buna.. :| )

E cam nasol, pt ca trebuie revopsita o bucata buna din aripa. Se poate face pe garantia masinii? Lucrarea nu mai are garantie.

 

Zona cu pricina:

post-9742-1210801152_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca masina a fost lovita nu mai beneficiezi de garantia anticoroziune. Dar daca ai casco cred ca poti apela la el.

Share this post


Link to post

Nasol!

Unde ai facut reparatia? Intr-un service sau... la coltul strazii? Lucrarea de ce nu mai are garantie?

Daca ai facut reparatia la un service autorizat GM, nu vad de ce sa nu ai garantie pe lucrare sau, mai rau , sa pierzi garantia anticoroziune!

Pe Casco e cel mai bine, insa trebuie sa ai ceva timp si nervi.

Poti pune o poza in care sa nu bata soarele ca eu nu prea imi dau seama cat de grav este? Sau sa fie o poza mai clara?

 

Spor

Share this post


Link to post

Intervin si eu cu o intrebare (e prima pe care o pun pe forum). Am un Cielo din 96 si tocmai i-am schimbat toba finala. Tipul de la service, dupa ce se uita pe sub masina, imi spune "...fratioare antifoneaz-o cat mai repede pana nu intra rugina adanc in ea...". Acum intrebarea: antifonarea include si un tratament prealabil de inalturare a ruginii si de grunduire cu ceva aticoroziv sau baiatu nu stia ce spune?

 

Merci... si scuze daca intrebarea va pare stupida, da' chiar nu ma pricep...

 

 

:osanale:

Share this post


Link to post

"Antifonarea" e un termen intrat in limbajul popular, care presupune:

- curatarea de rugina

- repararea unde e cazul

- grunduirea corespunzatoare a zonelor in care s-a ajuns la metal

- "vopsirea" cu "antifon", un zmac mai gros, care are diverse efecte benefice

Share this post


Link to post

Merci pentru lamurire. Ai cumva si idee cam pe unde in Bucuresti se poate face o "antifonare" de calitate?

Share this post


Link to post

Pentru cei interesati, am gasit (si cumparat) zilele trecute o solutie despre care auzisem numai de bine. E vorba de un convertizor de rugina, Kelfos. Nu bag mina in foc vis-a-vis de eficienta sa, momentan il testez ;)

Share this post


Link to post

Asta ma depaseste, cu chimia anorganica nu le-am avut nici in generala si nici in liceu, iar de atunci nu m-am mai intilnit cu ea :D . La cca. 30 minute dupa aplicare vad ca zona tratata a devenit neagra-albastruie la culoare. Inca nu s-a uscat complet. Astept sa se usuce, dupa care vreau sa refac tratamentul. Va urma vopsire si apoi stropire cu apa sarata.

Share this post


Link to post

Gasii si eu o solutie pe la Practiker apropo de antirugina...

Pina una alta e f buna de vreo luna am tratat citeva pete de rugina si vad ca stau pe loc in sensul ca nu mai apare rugina...

Ataca rugina gen Feruginolu de pe vremuri numai ca ala lasa metalul "curat" de tot si se oxida/ruginea foarte repede...

Solutia gasita transforma rugina intr-un strat protector, ei zic ca dupa uscare poti vopsi :)

Share this post


Link to post

M-am uitat si eu prin Praktiker dupa asa ceva si nu am gasit .

 

Feruginol se gaseste si acum, este al dracului de puternic dar, din pacate, necesita o f.f.f. buna spalare a zonei tratate. Altfel cred ca mai rau face, dupa cum miroase si cum actioneaza este exagerat de acid. Daca scapa foarte putin nespalat si se vopseste peste, cred ca ar face niste gauri in tabla de toata frumusetea.

Share this post


Link to post
M-am uitat si eu prin Praktiker dupa asa ceva si nu am gasit .

 

Feruginol se gaseste si acum, este al dracului de puternic dar, din pacate, necesita o f.f.f. buna spalare a zonei tratate. Altfel cred ca mai rau face, dupa cum miroase si cum actioneaza este exagerat de acid. Daca scapa foarte putin nespalat si se vopseste peste, cred ca ar face niste gauri in tabla de toata frumusetea.

 

 

Baga-ti ... in el Feruginol nu e bun decit pe suprafete mari curate etc... si nici atunci...

Eu am dat cu el, am spalat, frecat cu smirghel fin din nou, spalat iar, uscat, degreset la greu cu diluant, grunduit 2straturi, vopsit 2 str. asta toamna si in primavara aveam rugina din nou...

Hai ca ma duc pina la masina si i-ti zic cum se numeste...

 

Am revenit cu o poza.

 

NIGRIN Rust Converter Art.-Nr. 74032

Removes rust by itself using a chemical reaction and prevents further rusting. Forms an adhesive base for new paint. Has a childproof lid.

 

 

http://www.nigrin.com/nc/products/productr...BbackPid%5D=885

post-8387-1243613889_thumb.jpg

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Ceva oarecum similar de la Nigrin am luat cu multi ani in urma din Augsburg. Acum vreo doua luni cind am tercut pe acolo nu mai aveau. Nigrin-ul pe care l-am avut avea consistenta si culoarea apei. L-am uitat in portbagaj intr-o iarna si a inghetat. Dupa dezghetare nu a mai putut fi utilizat, era complet inert. Kelfos, pe de alta parte, e ceva mai dens si are un aspect de capucino.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salex mai tii minte de unde ai cumparat Kelfos si cat a costat ? Si nu in ultimul rand daca a fost eficient... ? :)

Share this post


Link to post

Da, tin minte, nu au trecut nici 2 saptamini :P . Daca vrei detalii, scrie-mi PM, nu vreau sa se considere ca fac reclama.

 

Pina acum am tratat citeva chestii in incercarea de a determina eficienta reala, nu ma las vrajit doar de reclame. Dupa mai putin de 10 zile de teste as spune ca, aparent, functioneaza. Dupa uscarea completa, suprafata tratata are un aspect lucios iar stratul de solutie+rugina tratata are consistenta unei vopsele normale. Am vopsit o astfel de suprafata si cealalata jumatate a obiectului de pe care am curatat rugina cu o perie de sirma si ceva smirghel.

 

Am apucat sa scufund o singura data obiectul in apa insa, in zona ne tratata, deja au inceput sa apara floricele de rugina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...