Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii Caroserie - Scos Rugina

Recommended Posts

Vopseaua in sine nu va ridica probleme. Cu lacul, insa, este alta poveste. Macar este bi-component ?

Share this post


Link to post

E de la Sticky, deci nu cred :D

Share this post


Link to post

Mai greu ce-i drept, da' am inteles despre ce-i vorba, Danutza.

Share this post


Link to post

De unde bicomponent? E un lac amarat pentru piatra/metal cu 17 lei bidonul :) Daca face figuri il matuiesc si dau iar.

Urmeaza ITP peste o luna. Si acum 2 ani daca nu au avut de ce se lega s-au legat de 2 pete de rugina de 3cm,cate una la fiecare aripa spate si de aspectul exterior. Anul asta nu mai au de ce sa se lege. Frane, directie, gaze , totul e in parametri si tocmai am rezolvat si aspectul.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Am făcut Șieu tinichigerie și mi-au zis la service că rugina va mai reapărea,indiferent de as face.Problema e că am băgat o cârcă de bani,și nu vreau sa mai am problema asta never fuckin' ever!!!Tinichigerie,din cate mi s-au spus și după cum ii știu pe băieții ăștia,cu care am o colaborare foarte lunga,de la ei am și cumpărat mașină când era noua.Ma tine macar 3-4 ani? Ce îmi recomandați să fac sa o feresc cat mai mult de rugina?

Share this post


Link to post

Peste tot unde s-a reparat/sudat/curatat trebuia data cu un tratament pt rugina.

Ce poti sa mai faci acum e sa bagi ceara peste tot in praguri, usi, interiorul aripilor etc. La zonele expuse sa dai cu o vopsea cauciucata sau ceva gen teroson, ca sa protejeze de pietricele sarite, umezeala etc

Share this post


Link to post

Pragurile mele m-au scos la pensie, nu alta. Ii un soi de tabla galvanizata pe care nu prea vrea sa prinda licorile (vopsele). Defapt prinde, doar ca nu rezista la jet de apa, o zboara de nu se vede . Doar is slefuite, degresate ... si tot nu vrea. Pina in prezent le-am minuit de vreo trei ori iar istoria se repeta.

Share this post


Link to post

Daca folosesti vopsea uzuala, eventual la spray este si normal. Exista vopsele care adera pe suprafetele galvanizate. Degresarea cu ce o faci?

Share this post


Link to post

Diluant (nitro) valabil la diverse. Exact, la spray a primit. Probabil un mixt cu grund.

Share this post


Link to post

Vopseaua la spray, ca e grund sau nu, e buna doar ptr chestii decorative :roll:

Share this post


Link to post

Fu mai comod si mai iute fara a ma minji de vopseluri, da' vad ca nu tine vraja. Oricum, in halu' asta sa se exfolieze ... ii chiar de belea.

Share this post


Link to post

Daca o vopsea, indiferent de modul de ambalare si de aplicare, incepe si se exfoliaza dupa 20-30 de min de cand o aplici inseamna ca nu e compatibila cu stratul suport. Daca o vopsea se exfoliaza in timp inseamna ca e de proasta calitate si/sau aderenta a fost zero.

 

Eu am vopsit bordul de la duba cu vopsea la spray si de atunci mi s-a luat. Cumva mi-a iesit ok vopseaua dar am consumat enorm de multa vopsea si de multi bani.

Share this post


Link to post

Nu se exfoliaza de la sine, ci nu rezista la presiunea jet-ului de apa la spalatorie. Variante-s doua : o revopsesc insa mai cu simt de raspundere, ori, ii dau tot la spray si n-o mai spal, da-o-n durere ... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Data viitoare caut primer/fiiler la spray de la Brunox. In Selgros e vreo 45 de lei tubul. E mai bun decat grundul la spray din magazinele de bricolaj. Asta nu inseamna ca e o rezolvare sigura, dar macar incerci :)

Share this post


Link to post

Partea buna a lucrurilor e ca pragurile nu ruginesc, cel putin pina in prezent nu s-a intimplat si tind a crede ca nici n-o sa rugineasca prea curind avind in vedere nuanta materialului. Pina s-o incalzi nitel sa ma pot ocupa de ele cred ca le mai dau un aersol din asta iute, ca tot mai e ramas nitel.

 

post-20861-0-00817500-1518122377_thumb.jpg

 

post-20861-0-19466800-1518122399_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Un super video, dupa parerea mea, pentru reparat rugina de la pasaje si nu numai.

 

Pentru un magazin care face spray-uri dupa cod de culoare, va spun unde e in privat (sa nu se considere ca fac reclama). In cazul meu, codul de culoare avea doua nuante si am ales dupa ce am comparat cu cartonasul pe caroserie. Mi-a placut chestia asta. Am luat din alta parte si era diferit fata de ce aveam eu.

Share this post


Link to post

Videoclipul este foarte bun, dar din pacate unele din chestiile folosite nu le gasesti usor in Romania (nu ca ai avea nevoie de smirghel de 3000 si de 5000 daca oricum polishezi). De asemenea. patch-ul ala autoadeziv l-ai gasit pe undeva?

 

Eu stau in zona Titan si cand am nevoie de vopsea ma duc la aia de langa MAM Bricolaj, la Basarabia colt cu 1 Decembrie 1918. Pana acum a iesit decent vopseaua, nu identica, dar suficient de buna pentru ce am avut de facut, adica mici corecturi si zgarietura de cheie. La fel, e bine sa mergi cu masina ca sa compare cu cartonasele. Cea mai mare teapa mi-am luat-o cu vopseaua pt Matiz facuta in Targul Vitan dupa cod, e drept ca nu am fost cu masina acolo.

Share this post


Link to post

Targul Vitan e o ghena de gunoi, evit pe cat posibil sa merg acolo (n-am mai fost de cativa ani buni). Pt vopseluri si diverse materiale de vopsit ma duc la Lizeanu cu Stefan cel Mare. E departe de mine, dar au tot ce trebuie si sunt f de treaba tanti de acolo.

Pt reparatii de gauri se poate folosi fibra de sticla, stiu ca sunt kituri de reparatie cu fasiute mici de tesatura.

Ca zeama antirugina, Fertan imi pare bun, sa vedem cum rezista in timp.

Share this post


Link to post

Chestie adevarat cu smirghelul si cu plasa aceea, dar dupa cum ai spus si tu, nu ai nevoie de ele. 2000 granulatie la smirghel e suficient, iar in loc de plasa, dupa cum a spus Geo, se gasesc niste bucati din fibra. Nu vreau sa vorbesc aiurea, dar PARCA, am vazut pe undeva si plase metalice. Nu mi s-a parut autoadeziva. Stiti cum e, cand ai nevoie de ceva, nu mai gasesti.

 

:) ) La Vitan faceam si eu referire in legatura cu vopseaua, dar n-am vrut sa zic. Deci n-a fost doar in cazul meu. Eu am luat de pe Sos. Alexandriei, Kaufland.

 

Zeama de rugina am luat ceva ieftin, de la Nigrin.

 

Sa vedem...

Share this post


Link to post

N-aruncati bre orzu' pe giste, bre ... Ce plase "speciale" si prostii ce la fel le haleste coana rugina. O plasa din aia din plastic cu care te aperi de tintari (alea de se monteaza in ferestre de regula) o foarfeca la indemina, un kit cu fibra de prima mina si face o priza de zile mari.

Share this post


Link to post

Mai zic eu una de demult, am si aplicat-o la Dacie. Doza de bere. Dar nu as mai face asa ceva nici sa peticesc roaba.

Share this post


Link to post

Eu cu plasa din aia de care aminteam am dat in trecut nu-s pe ce rabla si nu retin sa fi facut fente. Si astazi de-ar fi sa pun in practica, tot cu plasa din aia as merge fara a sta pe ginduri.

Lucrata binisor troasca din video, nimic de spus, dar si aia tot cirpeala se numeste. Cine inclina catre o lucrare adevarata foloseste din start zeama de flex si nu-i da cu kit peste rugina. Aia da, se incadreaza in lucrare profesionista si de durata.

Share this post


Link to post

Zici bine Viktor cu plasa aia, e tot din fibra de sticla, deci ar trebui sa mearga f bine.

Share this post


Link to post

N-am stiut ca ar fi din fibra, Ches. Am gasit-o ca fiind o bucata de plastic ordinar da' numa bun de legatura, de priza a kit-ului. Si de ar crapa kit-ul si se infiltreaza apa, aia sigur nu rugineste.

Share this post


Link to post

Plasa de armare pt polistiren si cea care se pune intre rosturi la gips carton este din fibra de sticla. Este foarte solida si ramane elastica, deci perfecta pentru reparatii de caroserie cu conditia sa nu fie gauri foarte mari.

https://www.dedeman.ro/bucuresti4/plasa-fibra-sticla-interior/-exterior-145-g-50-m/p/6011797

 

Mi-am adus aminte de un coleg de pe forumul de Matiz care "rezolvase" un Matiz albastru cu niste plasa de otel galvanizata. Aparent inca mai tine, deci desi este o reparatie ciobaneasca, pana la urma este o optiune pentru cei care nu vor sa dea multi bani pe reparatie:

http://forum.matizclub.ro/viewtopic.php?f=2&t=1849

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...