Jump to content
Sign in to follow this  
anssman

Schimbare termostat Cielo 1.5

Recommended Posts

Duminica am observat ca acul de temperatura nu mai urca pana exact la mijlocul scalei (intre cele doua puncte) ci ramane sub primul punct.

 

O fi ramas termostatul deschis sau indicatorul de bord arata aiurea (de la atata umezeala)?

 

Cum sa verific?

Pana la urma la DOHC16V nu se demonteaza distributia pt. schimbarea termostatului?

 

Multumesc!

Edited by Nu_stiu_totul

Share this post


Link to post

Am reusit sa fac o carpeala la termostat ...nu sunt de acord cu carpelile dar dupa ce m-au refuzat doua service-uri pe motiv de ...suntem ocupati iar eu numai cand vad o cheie ma apuca crizele si acolo am inteles ca trebuie demontata distributia,pompa de apa ...deci am cumparat un termostat de dacie (13 ron) furtun de dacie in care intra termostatul (8 ron ) si un colier (1 ron) am montat remostatul in furtunul de dacie ,am taiat furtunul cam 10 cm si l-am prins de stutul ala care intra in motor (acolo langa cureaua de distributie ) merge bien mersi si i-am dat talpa vreo 20 de min pe serpentine...in sfarsit am si eu tepmeratura ok

Promit sa pun un termostat cum ajung la craiova ca in brasov nu se mai ocupa mesterii decat de Q XXL

Edited by laurentiufane

Share this post


Link to post

Nu ai facut bine ce ai facut, din 2 motive, primul, avand 2 termostate, 'traficul' apei este ingreunat, si racirea poate sa nu mai fie cum trebuie, si al doilea motiv, e pozitia termostatului functional(cel de Dacie), cand e inchis, pe furtun nu exista circulatie, si va deschide tarziu, existand riscul sa fierbi motorul.

Share this post


Link to post

prima data am pus (la sfaturile celor mai priceputi ca mine ) un termostat de dacie cu doua gauri in el de 3mm...mergea putin mai bine decat fara ,adica ajungea acul al mijloc dupa primii 5-6 km ,acum cu un termostat negaurit merge perfect,sigurul impediment este ca ma uit mai mult la indicatorul de temperatura de frica...cand ajung la craiova o fac ,promit

Share this post


Link to post

Salutare!

 

Am citit toate cele 4 pagini dar tot nu inteleg daca la espero 1.5 trebuie demontata distributia pentru schimbarea termostatului.

 

A schimbat cineva termostatul ?

Edited by dssoft

Share this post


Link to post

Eu nu stiu ce mm de termostate fac astia acum, ca mi s-a blocat cel din urma schimbat acum 1 an, acum 2 zile am luat unul nou schimbat si surpriza, tot imi creste temperatura la maxim. Tre sa opresc motorul, sa strag de furtunele pe care circula lichidul ca sa coboare acul. Mm cu termostatele lor cu tot :-W

Share this post


Link to post

Sal la toata lumea... Ce pot pati daca circul cu termostatul stricat?

Share this post


Link to post

Depinde, pe inchis arzi garnitura, pe deschis pot fi mai multe: nu vezi pe unde circuli, ingheti ...

Share this post


Link to post

Este posibil ca termostatul sa nu deschida complet?Azi vara in concediu pe o rampa lunga ( de la Stei la Varfuri) s-a cam dus acul de la temperatura lichid racire aproape de maxim.La intoarcere de la Brad la Abrud a urcat iar destul de mult acul, dar nu a ajuns la maxim ca am lasat-o mai usurel.Se incalzeste doar la rampele lungi, de cativa Km in care merg mai mult cu primele 3 trepte de viteze, si numai vara.Initial am crezut ca problema e la ventilatoare dar alea sunt OK.

Iarna motorul se incalzeste normal ceea ce inseamna ca de inchis inchide.

Share this post


Link to post

Nu-mi aduc aminte la mine sa fi trecut indicatorul de jumatate pe timp de vara, doar o alerg binisor pe coclauri. Vara, cu forja termostatul e permanent (sau aproape, ma rog) deschis cind se incinge intregul sistem. Sint de parere sa inclini nitel catre radiator si ventilatie.

Share this post


Link to post

La espero DOHC 1.5, am schimbat si eu termostatul.

E in partea stanga a motorului, cum stai in fatza masinii. Din radiator pleaca un furtun gros care intra intr'o piesa atasata de chiulasa cu 2 suruburi. Se scoate furtunul si se desfac suruburile. Curge cam 1,5 litri din antigel.

Si "surpriza", nu am gasit termostatul. Cand ma uit la piesa demontata (la mine e neagra din plastic), termostatul se afla fixat in interiorul ei.

Din ce m'am interesat, trebuie schimdata piesa cu totul.

Asa ca am dat banii degeaba pe termostat. Daca'l vrea cineva ...

Share this post


Link to post

La cielo dohc inclin sa cred ca am acelasi termostat si carcasa termostat ca la tine in proportie de 99,99%.Poti sa scoti termostatul din carcasa fortand un pic;probabil datorita faptului ca nu s-a mai desfacut de mult s-a intepenit un pic.Eu asa am facut ,schimband doar termostatul.

Share this post


Link to post

In legatura cu , circulatul avand termostatul farmat...adica "deschis"...masina este'n siguranta...msi pt rsp. ideea este ca baga caldura f putin...si dezgheatza geamurile...oricum fac putin frigul :D ...multumesc inca odata...

Share this post


Link to post

Sa nu crezi ca faci economie neschimbind termostatul. Timpul isi pune amprenta.

Share this post


Link to post

weekend-ul asta am de gand sa merg la service...ca s-a marit si consumul ..de ma ustura portofelul...vad ca ai acelasi model ca al meu...este adevarat ca termostatul este in chiuloasa? si ca trebuie data distributia jos?

 

app a mea e din 99!!!

Share this post


Link to post

Pfff am inteles ca termostatul este pana'n 20 de lei...insa acum ma gandesc ca mana de lucru imi rupe buzunarul... ;) nu ai idee in mare cam cat ma ajunge mana de lucru ?

Share this post


Link to post

N-am ideie, dar mergi la un service si intreaba ce mina de lucru au. E lucrare cam de-o ora.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...