Jump to content
Sign in to follow this  
Raptor

Kalos - Modificari In Habitaclu

Recommended Posts

Am cautat pe acest forum o rubrica cu modifacari de interior la Chevy Kalos, si vreau sa va spun ca nu am gasit asa ceva. :mda: Interiorul la Kalos nu i super complicat, de aceea ma gandesc ca se pot face unele modificari.Am vazut cateva poze pe net si m-am gandit sa le atasez aici ca sa va da-ti seama de ce modificari vorbesc in mare:post-1995-1146666115_thumb.jpg

Insa, am o intrebare:Cum se face cu panoul acela de pe mijlocul masini(de langa radiou si care trece pe langa schimbator si frana de mana), il vopsim sau cum? #-o

Deasemenea inca o modificare posibila i in aceasta parte a masini:post-1995-1146666391.jpg adika se poate schimba cu o mocheta in culoarea masini acolo langa aia pe care-ti ti mana(am lapsus acum),partea textila. Scaunele le putem lasa si pe astea si sa le punem o husa cum sant la Selgros in oferta, tip sport in culoarea masini( normal ca asta i varianta pt. buget redus, aprox. 800 de mii lei vechi) sau dak ai bani niste scaune scoica dinalaea Sparco(aprox. 1000 Euro :o ).Mai dati si voi cu parerea :thumbl:

Share this post


Link to post

materialul textil l-as lasa asa cum e...mi se pare tare "sexy" asa cum e.

ps: niste idei de tuning la interior...

EDIT : e super bine amplasat subwooferul.

ar mai fi o varianta... in partile laterale ale portbagajului (valabil pentru kalos sedan)

si amplificatoarele prinse in suruburi de spatarul scaunului (asta prin portbagaj...)

post-851-1146688989_thumb.jpg

post-851-1146688997_thumb.jpg

post-851-1146689003_thumb.jpg

post-851-1146689012_thumb.jpg

post-851-1146689019_thumb.jpg

post-851-1146689025_thumb.jpg

Edited by zack

Share this post


Link to post

OK,astazi am vazut ca Abramburel a deschis un topic nou pe tutorials, cu privire la demontarea elementelor din interior.MULTUMIM ABRAMBUREL!!!Dar, acum am o intrebare pt. cei care se stiu la estetica, adika cosmeticiani auto si vopsitori:elementele de pe panoul de bord cu ce is vopsite?Se pot vopsi cu vopsea spray?Astept opinile voastre!

 

 

Si nu uitati:"Parerea ta conteaza!"

Share this post


Link to post

Pentru a vopsi elementele de plasticul din interior nu trebuie decat sa respecti urmatoarele idei in ordine cronologica:

 

-se desfac partile ce urmeaza a fi vopsite;

-se curata cu o carpa moale imbibata intr-o solutie de apa cu spirt ( 50% apa, 50% spirt)

-se sterg cu o carpa uscata;

-cu o coala abraziva- smirghel- fina, se slefuieste partea ce doresti a o vopsi;

-partea smirgheluita se sterge cu o carpa imbibata in diluant;

-se lasa sa se usuce natural;

-se da cu primer pentru plastic (Foarte important)

-se vopseste cu spray auto in trei straturi cu uscare maxima la intervale de timp de circa 15min., intr-un loc cu putin praf;

-eventual sa da cu lac, depinde cat de lucioasa vrei sa fie elementul respectiv

-montarea invers demontarii

Share this post


Link to post

Perfect spus, dar va sugerez sa nu folositi vopsele/lacuri lucioase, ba din contra, mat pe cat se poate. Daca folositi, ganditi-va cu grija la posibilitatile de reflexie, pentru a preveni surprize neplacute in timpul condusului.

Share this post


Link to post

Clar si simplu!Dar daca dau cu smirghel,nu fac mai rau? :-? Nu pot sa aplic vopseaua spray direct peste piesa curata cu spirt,apa si diluant?Imi e frica ca daca dau cu smirghel sa nu crez mici "gropi" sau "dungi" cu smirghelul,adica sa nu mai fie plana suprafata.

Daca vreau sa modific interiorul sa arate ca si Kalosul acela galben(din pozele de mai sus)de ce cantitate de spray as avea nevoie?Si cat m-ar costa sprayul si primerul. Informatie pt. cei curiosi, ca si mine :D

Share this post


Link to post

Pai, doar nu vrei sa dai cu smirghel d'ala de lemn :D Granularitate cel putin 800, dar mai bine 1200.

Coala de smirghel: cativa RON (probabil cu 2 te descurci).

 

Primer: 1 doza. Vopsea: 2 doze.

O doza poate fi intre 10 si peste 30 RON.

 

Atentie: "Buzunarele" de la usi din poza nu par sa fie originale. Cele originale au alta "textura" (imitatie piele) decat restul pieselor vopsite (in poza) si nu o sa le poti da cu smirgel ca lumea. Nu mi-e clar ce le-ai putea face si tocmai ele ar trebui "prelucrate" ca lumea ca sa nu sara vopseaua. Daca ar fi sa ma las prada imaginatiei, ar trebui ceva gen sablare usoara sau o "periere" cu o perie cu fire de bronz/cupru pe o bormasina (dupa care luat putin la smirghel pentru finisare).

Share this post


Link to post

Trebuie sa dai cu smirghel fin care sa aiba in jur de 1000. Este necesar deooarece astfel "deschizi" plasticul care va absorvi mai bine vopseaua si aceasta va avea aderenta mai buna si va rezista mai mult in timp.

 

Totusi daca nu te pricepi iti recomand sa faci cateva experimente de slefuit/vopsit pe un alt plastic, iar cand te vei simti mai sigur poti sa treci la bord/consola etc. ;)

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

#-o 1.Deci,iau panoul de instrumente jos

2.curat cu spirt si apa

3.dau cu smirghel fin(granulatie 1200) peste vopseaua de la elementele alea,pana merge vopseaua jos

4.aplic diluant peste ce am finisat si curat calumea

5.aplic primerul pt.plastic(un singur strat)

6.dupa uscare,aplic 3 straturi de spray vopsea auto(de preferat mata) cu timp de uscare de 15 minute dupa fiecare strat

7.Pun panou de instrumente la loc

8.F.F.Important:Beau o bere in cinstea voastra si pun poze pe forum :drinkers:

 

Cam atat,nu? :-?

 

Daca vreau sa vopsesc margine asta,dupa cate vedeti si dvs. prezinta niste ineguralitati:adica mici gropi cu forme rotunde pe intreaga suprafata.Fac asta cum scrie mai sus, sau abordez alta metoda?

post-1995-1150439828_thumb.jpg

 

FOARTE IMPORTANT :D aca desfac consolele,fac toate operatiunile pe care le-ati postat(smirghelit, vopsit bla bla)si pun la loc totul cum era, nu pierd garantia? #-o Astept raspunsuri

Edited by Raptor

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca bordul o sa aiba alta culoare, o sa cam ai probleme cu oamenii din service.

Share this post


Link to post

Atunci ar trebui sa ma l-as de meserie,sau sa fac demersurile necesare:

1.Sa sun firma de leasing si sa [-O<

2.Sa sun la reprezentanta si sa :osanale:

Share this post


Link to post

Sau opţiunile fezabile:

3) Sa-l laşi aşa frumos cum l-a făcut GM

4) Sa te XXX în ea de garanţie

5) Să ai rabdare până la expirarea garanţiei.

Share this post


Link to post

Pai oricum... pierzi garantia la plasticele masinii... care, cum sa zic eu... nu pierzi nimic.

Share this post


Link to post

Nu ştiu de ce am o presimţire că-şi va pierde garanţia şi la partea electrică...

Share this post


Link to post

Si totusi...la cat mi-o zgariat ala din service portiera,mai bine ma duc sa mi-o faca si stau pe cele trei litere frumos pana se termina garantia. :P

Share this post


Link to post

Eu zic ca ornamentele alea si toata "banda" de acelasi gen (imitatie de fibra de carbon) sa le lasi asa. Ca de altfel si zona buzunarelor de la usi.

Mai inainte fa o "simulare" pe calculator si "vopseste" numai zonele negru mat, adica:

- carapacea panoului instrumentelor

- partea centrala a consolei mediane superioare

- bucatelele din ornamentele laterale de pe consola mediana

- marginile cutiei de manusi

- "ochelarii" blocului de climatizare (se desfac de pe bloc si se prelucreaza; si restul ramane asa ca altfel ramai fara inscriptiile de la butoane)

- inelele din jurul clapetelor de deschidere a usii (poate chiar si corpul clapetei si clapeta daca ai rabdare - desi clapeta poate ar trebui imbracata in sky)

- ornamentele manerelor interioare de la usi (plastic gri si mat la mine, la altii poate fi altfel - desi astea mai degraba ar veni imbracate in sky la culoare)

Share this post


Link to post

Eu as desface cercurile de la vitezometru si turometru si le-as vopsi. Dar trebuie sa vad culoare...

Share this post


Link to post

Ieri am dat jos manerele usilor, ornamentele din jurul butoanelor care actioneaza geamurile, ornamentele [rotunde] din jurul "manetei" care deschide usa pe interior. si ornamentul argintiu care este in jurul butoanelor climatizarii. Am urmat sfaturile voastre. Acum am terminat primul strat de negru aplicat pe manerele usilor si pe ornamentul din jurul butoanelor climatizarii. Zilele astea o sa aveti poze cum arata pe masina.

Share this post


Link to post

Daca n-ai dat deasupra cateva maini de lac, n-ai facut nicio branza.

Share this post


Link to post

Esti sigur de asta? Crezi ca se va lua repede...sau?

Share this post


Link to post

Da, in timp (si nu intr-o perioada lunga) se va lua vopseaua. Pe cand lacul - ei bine, nu prea se observa daca se subtiaza stratul. Faci cum doresti.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Vopseaua neagra este mata iar cea argintie este metalizata. Deocamdata o sa le las fara lac iar daca or sa se vada dupa un anumit timp urat o sa le revopsesc. Pana la urma si lacul se ia...merg pe premisa ca si manerele sunt acum negre [le-am slefuit pana nu a mai ramas vopseaua argintie cu care au fost date in fabrica].

Share this post


Link to post

Man, daca iti place sa tot muncesti la masina, din partea mea poti sa nu dai nici cu plastfix inainte de vopsea. Spor maxim!

 

LE: daca dai 3-4 straturi de lac, pariu ca nu se mai ia la fel de repede?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Exista lac mat? Cred ca m-ai convins...

Share this post


Link to post

Este si mat si lucios. Eu as opta pentru lucios, dar ma rog. Ideea este sa nu tooooot stai si sa suruburaresti la masina. Mo rog, daca iti place...

Eu as face manerele usilor si cadranele de la ceasuri in argintiu. La mine sunt deja asa, mai putin manerul de la usa mea, care mi-a fost julit in service.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...