Jump to content
Sign in to follow this  
usersix

Panou Sigurante Cielo

Recommended Posts

Stie cineva cum se poate demonta panoul de sigurante de la cielo?

Am nevoie pentru a face niste legaturi in spatele panoului, pentru proiectoarele de ceata pe fata si nu stiu cum il pot "misca"din pozitia in care este pozitionat.

Edited by usersix

Share this post


Link to post

Practic este relativ usor. Teoretic nu stiu daca voi fi inteles.

Scoti capacul de la panou si impingi in interior. Panoul va-a sari din locasul lui. Bagi mana pe dedesubt si scoti ansamblul clopotel printr-o simpla impingere in sus, dupa care tragi panoul in jos spre pedala de ambreaj. Acesta v-a iesi usor, iar de acolo te poti descurca usor, panoul in sine fiind destul de maleabil (inclusiv firele).

 

Dupa aceea poti umbla usor la releul interior al farurilor de ceata! :banana:

Share this post


Link to post

Nu mai cita in intregime mesajul anterior. Foloseste butonul raspunde din josul paginii

 

Nu prea inteleg unde este ansamblul clopotel.

Cum arata ca sa-l pot identifica? :(

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Exact pe partea din spate a tabloului de sigurante si relee.

Demontarea exact cum ti-a spus nt98adu

Share this post


Link to post

Astazi incerc demontarea.

Revina cu "impresii" dupa. :osanale:

Din cate am vazut dupa ce imi termin treaba, se pare ca va trebui sa "invat" ECM-ul, avand in vedere ca voi deconecta bateria. #-o

Share this post


Link to post

Am reusit sa demontez panoul de sigurante si sa fac legaturile de care aveam nevoie fara sa mai deconectez bateria. :banana:

A fost mai simplu decat ma asteptam.

Ii multumesc lui NT98ADU si lui OVI JER. :) >-

Edited by usersix

Share this post


Link to post

Daca se scoate bateria se reseteaza si altceva in afara casetofonului?

Eu am schimbat bateria imediat cum am cumparat masina.

Edited by adycez

Share this post


Link to post

CE este ECM si cum se face initializarea ecm pt relenti?

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Buna ziua!

sunt nou pe acest site si imi cer scuze daca s-a mai atins acest subiect dar as vrea sa stiu, daca imi poate spune cineva unde gasesc informatii despre sigurantele electrice de la Cielo. Mai exact ma intereseaza descrierea panoului de sigurante sau fiecare siguranta ce face. Multumesc

Share this post


Link to post

Pe spatele capacului panoului de sigurante ar trebui sa ai un autocolant cu "poza" sigurantelor si ce face fiecare.

Poate iti sunt de folos:

post-5681-1200152653_thumb.jpg post-5681-1200152660_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Una la mana, bun venit :)

 

Doi la mana, gasesti descrierea lor detaliata in manualul de service (indispensabil, as putea zice), care poate fi descarcat aici.

Share this post


Link to post

intrebare pentru maestrul @ovi_jer:

 

ma paste o schimbare de baterie (la cat de greu a inceput sa invarta)

intrebarea ar fi - ECM-ul are vreun backup? adica tine minte macar pt 1-2 minute valorile "invatate" (ralanti & stuff)? - pt ca nu as vrea sa ii fac invatari de parametri pe frigul si pe zapada asta...

sau - ar fi o varianta sa ii conectez la bornele baterie un acumulatoras de 12 V cat timp fac schimbarea?

 

am pus intrebarea aici pt ca topicul de idle learn este inchis

 

multumesc

Share this post


Link to post

am scos si eu intr-un final panoul de sigurante pentru a umbla la releu de la climatizare(viteza mare) deoarece nu imi mergea treapta 4 la ventilator,am scos totu cu mare teama k era plin de fire pe acolo,iar acum am pus totul la loc in afara de "clopotel"(fara el nu mi se mai aprinde nici becu in bord la centura)....cum vine prins acolo dedesubt????

Edited by Mircea
Nu mai cita inutil mesajul anterior. Foloseste majuscule unde se impune si renunta la IRC

Share this post


Link to post

Este o poza mai sus cu blocul de sigurante unde arata si pozitia releului.

 

Succes.

Edited by bella

Share this post


Link to post

fratilor la mine exista o problema , nu mai apare Becul de la centura de siguranta in bord si cand dau contact nu mai cloncane clopotu ala...pana i-am gasita de bai...acolo la piciorul stang de la sofer sub panou de siguranta,cum tot loveam cu piciorul acolo tot ba se aprindea ba se stingea lumina de la centura de siguranta, ba suna clopotul ba nu suna...ce poate sa fie? la ce sa ma uit?

Share this post


Link to post

eu nu stiu sa pun capacul la loc, pare ca e mai mare decat "gaura" din bord. nu sta prins nicicum.

Share this post


Link to post

Panoul de bord este din carton, ca atare departe de a fi rigid. Ca urmare, prin apasarea repetata a capacului, in timp, caseta sigurantelor se "infunda" in acest sort din carton astfel incat clipsurile capacului cutiei nu mai ajung in locul destinat a se fixa (bloca usor). Eu, cand capacul refuza sa mai stea stabil, mai scot din cand in cand in afara cutia sigurantelor impingand-o din spate. Asta-i masina moderna: clipsuri din plastic, carton si...taxe la greu. :) )

Share this post


Link to post

piciorusele nu se agata/prind de nimic iar partea de sus vine peste "musamaua" bordului. o sa mai incerc sa prind piciorusele de ceva, daca nu, inteleg ca ramane lipirea cu banda. :(

Share this post


Link to post

Nu, aplica metoda romaneasca. Agata-l sus in gheare si jos baga-i jos un holzsurub finut infiletat direct in cartonul bordului.

Share this post


Link to post

mi se pare mie sau siguranta nr 4(sau 16) de jos e de 20A in loc de 30A cum apare in schema de pe capac? aduce vreun avantaj sau e doar greseala?

 

post-43735-0-45681900-1421685607_thumb.jpg post-43735-0-72020000-1421685627_thumb.jpg

 

 

Edited by m.b

Share this post


Link to post

Asa este, gresit pusa de 20A in loc de 30A. Merge si asa daca nu se actioneaza simultan pe ridicare toate 4 geamurile usilor (situatie in care se depasesc 20A).

Share this post


Link to post

Salut am o problema cu o siguranta sper sa fie bine unde postez..

Dintr-o data a inceput sa mi se arda siguranta cu nr2 (luminile de pozitii+ lampa de numar ) .. habar nu am ce ii pot face .. va rog ajutati-ma !

 

Am pus siguranta noua, cand aprind pozitile se ard ...

Edited by bloodcaspy9

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...